Taxa forfetara pentru societate suspendata

Discutii privind Societatile Comerciale
RobertCristian

Taxa forfetara pentru societate suspendata

Post by RobertCristian » 21 Jun 2009, 13:09

Societatea mea figureaza suspendata la Registrul Comertului de la data de 1 aprilie 2009, pentru o perioada de 3 ani prin hotarare emisa de judecatoria Bihor. Taxa forfetara se aplica si pentru societatile suspendate pe o perioada determinata?

angel

Post by angel » 21 Jun 2009, 13:16

nu. nu se aplica taxa forfetara pt soc. suspendate temporar(asa cum prevede legea, pe o perioada de maxim 3 ani)

in cazul dvs. probabil, v-a venit o diferneta de plata.intre data la care s-a pronuntat judec. si data intrarii in vigoare a taxei forfetare.

in cazul in care este o omisiune, mergwti la DITL , P.J. Bihor si clarificati acest aspect. inarmati-va cu hotararea de suspendare a soc., contabilul dvs. trebuia sa faca aceasta mentiune si la financiar.poate n-a depus dovada si atunci ....n-au verificat in baza de date situatia soc. dvs. si asta a fost. v-a venit instiintare deplata.

machedon

Post by machedon » 21 Jun 2009, 18:09

angel wrote:.......mergwti la DITL , P.J. Bihor .........
ce institutie e asta ???

angel

Post by angel » 21 Jun 2009, 18:27

:grin: :grin:
viteza....

Directia de taxe si impozite locale, persoane juridice Bihor(societatea este din Bihor)
:grin:

machedon

Post by machedon » 21 Jun 2009, 18:31

Pai nu trebuie sa mearga la Administratia Financiara ( ce impozitul forfetar e impozit local ???) :(

kinga

Re: !!!! Taxa forfetara pentru societate suspendata!!!!

Post by kinga » 21 Jun 2009, 18:36

RobertCristian wrote:Buna Ziua


Societatea mea figureaza suspendata la Registrul Comertului de la data de 1 aprilie 2009, pentru o perioada de 3 ani prin hotarare emisa de judecatoria Bihor.Taxa forfetara se aplica si pentru societatile suspendate pe o perioada determinata?

Va multumesc anticipat.
nu este suficient sa depui actele la registrul comertului

dupa ce ai primit incheierea de la registru, tre sa depui o declaratie la finante ( acu nu mai sunt sigura 100 sau 110 undeva pe aproape.. :lol: )

apropo
la finante dau ok-ul doar daca nu inregistrezi restante la buget..

angel

Post by angel » 21 Jun 2009, 18:37

:oops:

la administratia financiara,ca nu-i impozit local.am gresit. si asta datorita faptului, ca in unele judete adm. financiara sunt in aceeasi cladire cu DITL(sau cel putin acolo unde obisnuiesc sa merg eu)- e drept ca-s institutii diferite :oops:

sorry.

:cafea:

machedon

Post by machedon » 21 Jun 2009, 18:41

bine ,te iertam dar sa nu se mai repete !!! :-D

angel

Post by angel » 21 Jun 2009, 18:47

ok ok!

mrc pt intelegere!

:grin: :grin:

:cafea:

raduvalenaru

Re: !!!! Taxa forfetara pentru societate suspendata!!!!

Post by raduvalenaru » 21 Jun 2009, 18:57

kinga wrote:apropo la finante dau ok-ul doar daca nu inregistrezi restante la buget..
Amenda provenita dintr-o contraventie, constatata printr-un p-v de catre GF, poate fi considerata "restanta bugetara" ? :cafea:

agenda

Post by agenda » 21 Jun 2009, 18:58

dar e vorba de societate comerciala

angel

Post by angel » 21 Jun 2009, 19:04

angel wrote:contabilul dvs. trebuia sa faca aceasta mentiune si la financiar.poate n-a depus dovada si atunci ....n-au verificat in baza de date situatia soc. dvs. si asta a fost. v-a venit instiintare deplata.
@ machedon: am zis :grin: financiar si dupa.......

kinga

Re: !!!! Taxa forfetara pentru societate suspendata!!!!

Post by kinga » 21 Jun 2009, 20:42

raduvalenaru wrote:
kinga wrote:apropo la finante dau ok-ul doar daca nu inregistrezi restante la buget..
Amenda provenita dintr-o contraventie, constatata printr-un p-v de catre GF, poate fi considerata "restanta bugetara" ? :cafea:
din pacate da
in fisa de platitor cam apare totu..

restante la contributii, impozit, TVA, penalitati, amenzi..

raduvalenaru

Post by raduvalenaru » 21 Jun 2009, 20:51

Am inteles! :floare:
Dar in situatia in care inca ma judec in plangere contraventionala impotriva acestui p-v, (sunt inca pe rolul instantei cu dosarul) dar in acelasi timp am suspendat activitatea sc...ce sa intampla cu cererea care o fac la fisc, privind regimul derogatoriu ?

kinga

Post by kinga » 21 Jun 2009, 20:58

nu se aproba :lol:

am cerut pentru o firma . ca sa vezi raspuns..
lipseste o declaratie din 2003 si una din 2005.. depune si iti dau regim derogatoriu :lol: :lol:

la finante apare amenda neachitata e in "sold" vorba vine...
:lol: :lol: :lol:
daca castigi norocul tau.. dar pana cand nu se finalizeaza dosaru nu spera regim derogatoriu :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests