problema cu frontul stradal

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
Georgian

problema cu frontul stradal

Post by Georgian » 14 Jun 2009, 10:24

Buna ziua,

Sunt proprietar al unui teren in Buftea avand front stradal de 11.5 metri. Terenul are deja pe el o casuta din lemn, izolata (nelipita de limita proprietatii), construita cu proiect, autorizatie, etc. si avand titlul de casa de vacanta. As dori sa daram casuta ca sa construiesc o locuinta mai mare, dar din ce am inteles as avea o mare problema legata de frontul stradal, adica ar trebui sa fie de minim 12 m daca doresc sa construiesc o locuinta izolata, nu la calcan sau insiruita :( Am inteles ca ar exista totusi niste exceptii la lege legate de acest front stradal, dar nu le stiu.
Ce ma sfatuiti sa fac ca sa obtin autorizatia de constructie pe acest teren ? Vecinul stanga are casa izolata pe o parcela de 12 m, iar vecinul dreapta nu are nimic construit sau amenajat. Am voie sa lipesc casa de parcela stanga (cea cu casa izolata, situata la 1.90 m de gard asa cum zice legea) ? Spre vecinul dreapta nu m-as lipi cu casa, din motive estetice si functionale. Sau am vreo sansa daca obtin aviz de reconstruire / modificare a casutei din lemn ? Cat de mult pot modifica in acest caz casuta, pot merge legal pana la a face alta ?

Multumesc, astept ajutorul dvs.

Georgian

vulpacris

Post by vulpacris » 14 Jun 2009, 15:46

Puteti merge pe varianta de extindere a casei deja existente si de modificare a elementelor de constructie a acesteia, pentru a evita problema cu frontul stradal de doar 11,5 m.
Depinde si de PUG-ul si PUZ-ul din localitate, dar conform legii coeficientul de ocupare a terenului nu poate depasi 80%, la deschiderea de 12 m.
Ca sa va puteti "lipi" de limita proprietatii din stanga va trebuie avizul expres al vecinului.
Mai bine luati in calcul varianta de a sta la 1 m in interiorul proprietatii si sa nu aveti nici o deschidere spre proprietatea vecina pe zidul dinspre aceasta.
Un arhitect, pe care oricum trebuie sa-l contactati pentru planuri, si documentatia de specialitate necesara pentru obtinerea autorizatiei de constructie, va poate rezolva toate aceste detalii.

:cafea:

Georgian

Post by Georgian » 14 Jun 2009, 17:14

Multumesc mult !

Puteti merge pe varianta de extindere a casei deja existente si de modificare a elementelor de constructie a acesteia, pentru a evita problema cu frontul stradal de doar 11,5 m.

Si cam cat pot modifica din vechea casuta de lemn ? Pot sa aduc planul de modificare ca fiind o casa P+1 din beton si caramida ?

Depinde si de PUG-ul si PUZ-ul din localitate, dar conform legii coeficientul de ocupare a terenului nu poate depasi 80%, la deschiderea de 12 m.

Terenul are 420 m2, iar amprenta la sol a casei pe care vrem sa o facem ar fi de maxim 100 m2.

Ca sa va puteti "lipi" de limita proprietatii din stanga va trebuie avizul expres al vecinului.

Vecinii sunt foarte de treaba cred. Sunt tineri ca si noi si au trecut deja prin N probleme :-| Cred ca ne-ar ajuta cu acordul asta, daca trebuie.
Dar cum e cu calcanul daca trebuie sa il initiez eu ? Casa vecinului e la distanta regulamentara de gard, e casa izolata. Trebuie sa aflu daca e permis calcanul in locatia noastra ? Am voie sa fac numai eu alipire la calcan, iar vecinul sa fie cu casa izolata ?

Mai bine luati in calcul varianta de a sta la 1 m in interiorul proprietatii si sa nu aveti nici o deschidere spre proprietatea vecina pe zidul dinspre aceasta.

Da, as prefera asa ceva, numai ca as avea nevoie sa stiu cu siguranta ca indeplinesc conditiile legii pentru aprobare de constructie, desi am front de 11.5 m.
Se poate aplica oare vreo exceptie in cazul nostru ? Faptul ca exista deja o constructie pe teren ne da aprobare prin legea 524 ? :roll:

vulpacris

Post by vulpacris » 14 Jun 2009, 17:39

Avand deja o constructie legala pe teren obtinerea unei autorizatii de construire nu poate fi o problema daca respectati gradul de ocupare stabilit prin PUG si PUZ, si regimul de inaltime din zona.
V-am spus ca aceste amanunte privind normele de construire vi le poate lamuri arhitectul, care poate consulta si obtine PUG-ul si PUZ-ul si toate datele necesare pentru elaborarea proiectului casei, care va trebuie inainte de a solicita certificatul de urbanism si restul avizelor care vor fi prevazute in acesta, in vederea eliberarii autorizatiei de construire.
Tot arhitectul va poate prezenta mai multe variante de amplasare a casei, pentru a alege cum veti vrea dvs. sa fie casa, aceste variante urmand a fi efectuate in programul de proiectare Arhicad, si care va prezinta tridimensional casa asa cum vreti sa fie modificata.
Nu am cunostinta de vreo lege de reglementare in acest domeniu cu nr. mentionat de dvs, legea care reglementeaza este Legea nr. 50/1991, republicata, modificata si completata, dar v-am raspuns deja ca avand o constructie existenta si autorizata pe teren nu aveti de ce sa va faceti probleme din punct de vedere legal.

:cafea:

demonica

Post by demonica » 14 Jun 2009, 17:59

Trebui sa te uiti in certificatul de urbanism anterior si sa vezi care e cota de ocupare a terenului sa vezi daca te incadrezi la ce vrei tu, sau mai bine cere acum un certificat de modificare contructie cum ti-a sugerat vulpacris si in acesta e mentionata cota de ocupare a terenului.
In certificatul de urbanism ceri modernizare si extindere constructie existenta din lemn in casa cu nivel de inaltime p+1 cum ai mentionat tu.
Atasezi la cererea aceasta titlul de proprietate si ce taxa iti solicita si astepti certificatul - atunci stii daca poti sa construiesti o casa cu amprenta la sol de 100 din totalul de 420 mp.
Ca regla primariile stabilesc un POT de max 40% daca in zona respectiva sunt multe constructii s-ar putea chiar mai putin, dar cred ca te incadrezi. Daca e casa de locuit si nu-i vreo pensiune/sediu de firma ca sa te puna sa faci pe propr ta si parcari atunci cred ca te incadrezi.
Succes! :)

Georgian

Post by Georgian » 14 Jun 2009, 20:41

Va multumesc :floare:
Sper sa reusim, nu avem alta varianta decat acest teren :razz:
De construit ne apucam cam in 1-2 ani, dar incerc de acum sa gasesc cheia problemei cu frontul stradal :roll: Ma intreb cum o fi primit aprobare fostul proprietar, ca pe atunci nu era nimic construit, probabil avea pile 8)

demonica

Post by demonica » 14 Jun 2009, 20:48

Pai daca incepi acum sa ceri certif de urbanism o sa ai de obtinut o gramada de avize si/sau autorizatii care cam dureaza deci numai bine te vei apuca de construit :grin:
Glumesc dureaza dar nu chair 2 ani

demonica

Post by demonica » 14 Jun 2009, 21:08

Pai daca incepi acum sa ceri certif de urbanism o sa ai de obtinut o gramada de avize si/sau autorizatii care cam dureaza deci numai bine te vei apuca de construit :grin:
Glumesc dureaza dar nu chair 2 ani

demonica

Post by demonica » 14 Jun 2009, 22:57

Pai daca incepi acum sa ceri certif de urbanism o sa ai de obtinut o gramada de avize si/sau autorizatii care cam dureaza deci numai bine te vei apuca de construit :grin:
Glumesc dureaza dar nu chair 2 ani

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests