Camera Supraveghere

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
inxs_2099

Camera Supraveghere

Post by inxs_2099 » 27 Apr 2009, 17:00

Va supun atentiei o speta interesanta : A si B sunt coproprietari pe o suprafata X de teren care-i face legatura lui B din strada spre casa lui in dreptul casei lui A ( un fel de servitute intitulata cale de acces comuna in contract). B monteaza o camera de luat vederi spre poteca unde este coproprietar cu A, insa in realitate aceasta camera supravegheaza atat respectiva cale de acces comuna cat si casa lui A. Ce poate face A legal sa desfinteze aceea camera de luat vederi ? ( varianta cu bata pica pentru ca ma gandesc ca e distrugere ) Astept opinii. Multumesc

vulpacris

Post by vulpacris » 27 Apr 2009, 20:17

Nu este un fel de servitute, pentru ca A nu are in proprietatea sa terenul peste care trece drumul de acces la B.
Calea de acces este in proprietatea comuna a lui A si a lui B, in indivizibilitate.
B are dreptul sa-si monteze sisteme de alarma si supraveghere pentru paza bunurilor sale, fie ca acestea sunt audio sau video.
Din cate am inteles, camera video este montata pentru supravegherea caii de acces spre casa lui B, cale de acces care ii si apartine acestuia in cota de 50%.
Faptul ca din cauza deschiderii obiectivului acestei camere de supraveghere, intra in cadrul supraveghat si casa lui A, pe langa care trece calea de acces, ghinion.
Din punct de vedere legal nu se poate face nimic, pentru ca nu-i poti interzice lui B sa-si ia toate masurile posibile pentru a-si proteja bunurile si viata lui, si a familiei lui.
Daca vroiati intimitate trebuia sa va cumparati o proprietate pe care sa nu o impartiti cu nimeni, dar daca a-ti acceptat sa cumparati una in care vecinul coproprietar trece pe sub fereastra dvs. trebuie sa acceptati situatia.
In definitiv vecinul nu poate sa vada prin camera video mai mult decat vede uitandu-se pe geam, sau trecand pe langa casa dvs., sau stand in curtea comuna, la soare.

:cafea:

inxs_2099

Post by inxs_2099 » 27 Apr 2009, 23:18

Multumesc pentru opinie. Nici eu nu am gasit absolut nimic legat de acest aspect, de aceea v-am intrebat pe voi. Oricum mai astept si alte opinii legate de camera de supraveghere.

agenda

Post by agenda » 27 Apr 2009, 23:37

mai este legea 677/2001 -prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestora...
acolo la art. 2 se prevede : (6) Prezenta lege nu se aplică prelucrărilor de date cu caracter personal, efectuate de persoane fizice exclusiv pentru uzul lor personal, dacă datele în cauză nu sunt destinate a fi dezvăluite.

de aici interpretez ca daca dezvaluie ce filmeaza altcuiva incalca legea.

poate te ajuta

agenda

Post by agenda » 27 Apr 2009, 23:50

si ar fi indicat sa consulti si 333/2003 cu normele

wittmann

Post by wittmann » 28 Apr 2009, 18:46

vulpacris wrote: Din cate am inteles, camera video este montata pentru supravegherea caii de acces spre casa lui B, cale de acces care ii si apartine acestuia in cota de 50%.
Faptul ca din cauza deschiderii obiectivului acestei camere de supraveghere, intra in cadrul supraveghat si casa lui A, pe langa care trece calea de acces, ghinion.
:cafea:
Eu zica ca solutia trebuie nuantata un pic:

1. Camera de luat vederi acopera zone care in mod normal sunt inaccesibile vederii cu ochiul liber?
2. Este adevarat ca B are dreptul de a-si proteja bunurile in acest mod, insa si A are dreptul la protectia intimitatii sale. Oare acea camera nu poate fi instalata in alt loc din care sa nu suprinda zone private ale proprietatii?

Iar ideea cu legea 333 nu e de neglijat; din cate stiu orice camere de supraveghere trebuie instalate doar de firmele autorizate in acest sens. S-a mai discutat asta chiar pe forum cu ceva vreme in urma.

inxs_2099

Post by inxs_2099 » 28 Apr 2009, 19:31

Pai da, ideile vostra sunt bune, dar eu as vrea sa-i fac o plangere la politie sau ceva de genul asta pentru ca cel care filmeaza, o face cu intentia de a-mi monitoriza casa, respecti cine vine si pleaca de la mine. Ce propuneti si mai ales cadrul legal pt o plangere la politie....ar fii interesant de stiut.Oricum mii de multumiuri ! ( intr-adevar el isi filmeaza si poteca pe care intra in casa, dar poteca are jumatate de metru, iar restul in cadru imi apartine-ma refer la restul curtii si aleaa plus bucataria de vara- )

vulpacris

Post by vulpacris » 29 Apr 2009, 13:16

Si daca sta la geam sau pe balcon nu poate vedea ceea ce se vede si prin camera de supraveghere !?
Asta te va intreba orice judecator, inainte de orice altceva, cum ar fi temeiuri legale, etc..
Am mai scris odata acest lucru dar vad ca nu s-a retinut si acest aspect.

:cafea:

inxs_2099

Post by inxs_2099 » 29 Apr 2009, 20:07

AI dreptate. Vecinul care a montat camera daca scoate capul pe geam vede la fel cum ar fii vazut cu camera....pe mine doar ma irita ca cel care a montat-o vede si spre partea mea de imobil si ma sicaneaza cu cine vine pe la mine si cati mici am pus pe gratar. Legal sincer nu cred ca se poate face ceva asupra camerei de supraveghere dar stau si va intreb, DACA II PUN SCOCI PE CAMERA SA NU SE MAI VADA NIMIK,oare patesc ceva ? E la fel de legal ce fac eu ca si ce face el ? Foarte interesanta chestiunea cu camera de supraveghere, dar si ciudata in acelasi timp. Multumesc pentru raspunsuri.

Popan

Re: Camera Supraveghere

Post by Popan » 19 Mar 2021, 15:38

As avea de câștigat sau de pierdut. Un vecin și a pus camera de supraveghere și bate iin curtea mea asta e ca trece prin curtea mea și ce as putea face ca să și-o ia de acolo. Iam zis sa nu bata în curtea mea și vede cine vine și cine pleacă și simt ca sunt urmărită. Politia nu face nimic. Las putea denunță altundeva ca politie doarme.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests