cale de acces

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
marinik

Re: cale de acces

Post by marinik » 18 Apr 2011, 12:02

Rog un sfat.Detin in proprietate un teren de 300mp.Am hotarat sa construiesc o casa ,demarand procedura de obtinere a autorizatiei de constructie.Acest teren a facut parte dintr-o parcela mai mare pe care proprietarul a inpartit-o si vandut-o in parcele mai mici.Atunci s-a fixat o alee de acces ,in indiviziune , cu latimea de 3m .Proprietari suntem cei care am cumparat terenuri din acea parcela.Lungimea ei este de 60 m .Acum primaria ca sa-mi acorde autorizatia de constructie pune o conditie : retragere proprietati mele cu 3 m de la drum,motivand :masinile de pompieri nu au spatiu de acces.Din ce am citit pe forum aceste masini au cele mai late 280 cm .Daca nu sunt de acord cu aceasta conditie risc sa nu pot sa construiesc .Ce ma sfatuiti ? o lege care sa reglementeze latimea drumurilor aflate in indiviziune ? Alte legi cu care sa le dau in cap celor de la primarie ?

andreeabia

Re: cale de acces

Post by andreeabia » 18 Apr 2011, 14:11

Conform Regulamentului general de urbanism , latimea unui drum pe o parte este de 3,5m. Presupun ca drumul d-voastra nu este drum national, european.Ce cladiri si ce circulatie este-pt.cladiri din categoria V-deci de importanta redusa, cladiri care nici nu necesita din punct de vedere a autorizatiei de construire prea multe avize, sau o circulatie redusa , este suficient 3,5 m,(anexa 2 din Regulament general de urbanism).Daca dati in judecata primaria , instanta de obicei da 3m latime, ca sa fie cat mai putin deranjat proprietarul fondului aservit in folosinta proprietatii sale.Codul civil nu indica nici o latime iar primaria trebuie sa faca expropiere-deci contraplata sa ia terenul respectiv.

evaalesia

Re: cale de acces

Post by evaalesia » 26 Aug 2013, 19:30

va rog sa ma ajutati cu o problema cu accesul la proprietatea mea: am cumparat un teren si am cale de acces ce apare si in cadastru de 1m (asa am convenit cu prop[rietarul din fata mea ca sa nu-i iau din latime ca avea 13 m in total)dar mi-a dat declaratie notariala ca-mi da acces ptr utilitati si masini interventie de 3 m
.acum ea vrea sa traga gard si sa lase doar 1 m cel convenit in cadastru.cum pot sa o oblig sa lase cei trei metri si daca e legal (mentionez este noua proprietara)

Pifulescu

Re: cale de acces

Post by Pifulescu » 27 Apr 2015, 17:40

Am si eu o problema. Parintii detin o propietate care este pozitionata la capatul unei ulite intr-o comuna din Vrancea. (dupa ei este o punte de 1 m latime pentru acces la pas care face legatura cu o alta ulita lunga de 70 m si lata de 1 m.) Am citit pe net despre latimea drumului de servitute care am inteles ca poate fi de mimimun 3 m latime...Problema pe care o am este ca vecinii si-au extins gardul grajdului pana la limita de 3 m, iar accesul spre casa este astfel blocat din cauza coltului gardului (drumul coteste la 90 de grade). Imaginati-va cum poate avea acces o masina de pompieri intr-o astfel de situatie...Legal drumul are latime de 3 m ..practic nu pot avea acces cu camioane...ce pot face intr-un astfel de caz!

Mihaela Stefania

Alee acces

Post by Mihaela Stefania » 14 Jan 2018, 03:59

Buna seara,

Am o problema si anume, am cumparat un teren de 470 mp, cu 15.66 m x 30.01m, cu aleea de acces (singura) de doar doi metri pe latura de 15.66m, mentionez ca in rest sunt lipita de alte loturi . Cum ar trebui sa procedez pentru a avea minumul de servitute de 3.5 m, sa cedez eu si cel de vis a vis, respectiv cel din fata mea ( care are si acces la aleea principala) si cel din diagonala mea la fel ( cel de vis a vis celui din fata mea) cate 0.75 m pentru avea in total 3.5m aleea respectiva. Cel de vis a vis de mine ar avea aceeasi problema cu mine, cei din fata noastra avand acces la aleea principala nu i-ar interesa prea mult aleea de serivitute, ii putem obliga cumva, despagubi sau sa le dam o parte din terenul nostru din latura de 30.01m, cum ar trebui procedat.
Ma gandesc sa ma duc la primarie pentru a cere planul de urbanism.
Va multumesc anticipat.

Victor

Re: cale de acces

Post by Victor » 05 Oct 2018, 09:19

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu raspunsul la o intrebare.
Am un teren cu lungimea de 200m , care are la strada 20m latime.Doresc sa fac o constructie , cu autorizatie, la capatul terenului , deci la aprox 160m de strada. Va trebui sa fac un drum de acces pe proprietatea mea pana la constructie . Intrebare : am nevoie de autorizatie pentru drumul de acces ?
Va multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests