Pensie alimentara copil in afara casatoriei

Familiei
Luca

Pensie alimentara copil in afara casatoriei

Post by Luca » 15 Jan 2009, 17:05

Buna ziua.Va cer ajutorul in urmatoarea problema:
Sunt casatorit,am doi copii minori iar sotia este casnica,nu a fost incadrata niciodata in munca.M-a pus dracu acum cativa ani si m-am implicat intr-o aventura amoroasa extraconjugala care a durat 5 ani si la final a aparut un copil,care acum are 14 luni.Mama lui e singura,necasatorita,e ofiter de credite la o banca si acum ma ameninta ca ma actioneaza in instanta pentru plata pensiei alimentare deoarece nu-i ajung banii.Imi spune ca prin lege eu trebuie sa-i dau lunar un sfert din veniturile mele lunare,desi eu sunt mult sub nivelul ei profesional,avand doar liceul si fiind incadrat ca si tehnician la o firma,salariul lunar fiind de 1800 ron.Daca sunt obligat prin lege sa-i dau 450 ron pe luna...nu mi se pare dreapta legea deloc,pentru ca patru persoane,2 adulti si 2 minori ar urma sa traim cu 1350 ron pe luna iar ea cu salariul ei de bancher plus inca 450 de ron de la mine ar avea poate dublu,si sunt doar 2 persoane.Mi-a zis ca a fost la nu stiu ce avocat foarte bun si renumit care i-a spus toate treburile astea si ca nu am nici o sansa,ba dimpotriva o sa fiu obligat sa-i platesc si toate cheltuielile de judecata.Problema delicata este ca nu as vrea sa afle familia si sa deschid cutia Pandorei.Stiu,stiu...trebuia sa ma gandesc si sa ma pazesc...dar a patit-o si Bill Clinton pe care banuiesc ca-l ducea capul mai mult decat pe mine.E tare usor sa gresesti, mai greu e sa repari.Aviz amatorilor!Multumesc.

liloo

Post by liloo » 15 Jan 2009, 18:57

Daca ai trei copii si 1800 lei venit, pensia pentru minor poate fi de maxim 300 lei.

Luca

Post by Luca » 15 Jan 2009, 19:39

Multumesc liloo pentru raspuns.Asadar e 100% sigur ca aceasta ar fi suma maxima,300 ron?Eventual, daca nu cer prea mult,as fi recunoscator daca s-ar putea sa primesc indicatii exacte catre articole de lege referitoare la calcularea si cuantificarea acestei sume,articole pe care as putea sa le recomand mamei copilului care la randul ei sa le indice avocatului ei spre citire.Va rog sa ma scuzati daca par "Toma necredinciosul",insa ea mi-a spus ca a vorbit cu 3 avocati care i-au spus acelasi lucru,unul dintre ei fiind chiar de notorietate.O alta precizare,ea este din Bucuresti iar eu de unde se agata harta in cui,in provincie.

liloo

Post by liloo » 15 Jan 2009, 19:40

ART. 94 Codul familiei
Întretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de întretinere sau hotarî încetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da întretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cînd întretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pîna la o patrime din cîstigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii (Codul familiei, art. 41-44,65,86,93).

Luca

Post by Luca » 15 Jan 2009, 19:50

Multumesc cu respect.

Luca

Post by Luca » 05 Jun 2009, 18:23

Se pare ca pana la urma voi merge in instanta deoarece mama copilului nu accepta formula de calcul pentru pensia alimentara prevazuta de lege.In tot acest timp eu i-am platit 450 ron lunar cat mi-a pretins,asta ca sa nu ma actioneze in instanta deoarece nu vroiam sa se afle in familia mea si la serviciu.Am incercat acum, deoarece nu mai castig nici macar cei 1800 ron,(criza economica+o hernie de disc la coloana lombara care mi-a impiedicat deplasarile de serviciu in tara),sa o conving sa accepte sa-i trimit lunar 1/3 din 1/2 din veniturile lunare si copii scanate dupa hartiile de salariu,adica cuantumul maxim prevazut de lege.Reactia ei a fost una isterica presarata cu amenintari.In aceasta situatie i-am cerut sa-mi returneze banii pe care i-am trimis pana acum si sa lasam instanta sa decida cat trebuie sa platesc.Ca sa pot sa o platesc pana acum am renuntat la asigurarea de viata si cele 2 conturi de studii pentru cei 2 copii care le aveam la ING,le-am desfiintat pur si simplu si i-am trimis banii ei,marea bancherita din capitala care nu se descurca fara ajutorul unui muncitor din Maramures.Asta o fi invatat ea la facultate si masteratul care le-a facut,ca banii n-au miros,nu conteaza de unde provin,bani sa fie.In concluzie cred ca trebuie sa-mi caut un avocat bun care sa ma ajute,si in consecinta astept recomandarile voastre.

demonica

Post by demonica » 05 Jun 2009, 22:13

LUCA,
Din cate am inteles fosta iubita te santajeaza. Parerea mea e ca e musai sa vorbesti cu sotia inainte sa primesti prima citatie. Despre tot bani, copil din afara casatoriei, asigurari despre tot. Apropo cum i-ai trimis/dat banii cu trensfer bancar? |Sa pastrezi toate actele .

Esti sigur ca e copilul tau? Ce scrie e certificatul de nastere al copilului - tatal e Luca? Te intreb pentru ca eu am avut alt nume decat sotul meu si la declararea si inregistrarea copilului l aprimarie ne-am prezentat amandoi chiar daca am aratat ca suntem casatoriti - era legat de numele de familie.

Raspunsul pe care ti l-am dat acuma a fost dupa o discutie cu fostul sot si cred ca stie el de ce.

demonica

Post by demonica » 05 Jun 2009, 22:13

LUCA,
Din cate am inteles fosta iubita te santajeaza. Parerea mea e ca e musai sa vorbesti cu sotia inainte sa primesti prima citatie. Despre tot bani, copil din afara casatoriei, asigurari despre tot. Apropo cum i-ai trimis/dat banii cu trensfer bancar? |Sa pastrezi toate actele .

Esti sigur ca e copilul tau? Ce scrie e certificatul de nastere al copilului - tatal e Luca? Te intreb pentru ca eu am avut alt nume decat sotul meu si la declararea si inregistrarea copilului l aprimarie ne-am prezentat amandoi chiar daca am aratat ca suntem casatoriti - era legat de numele de familie.

Raspunsul pe care ti l-am dat acuma a fost dupa o discutie cu fostul sot si cred ca stie el de ce.

Luca

Post by Luca » 06 Jun 2009, 12:06

Multumesc pentru raspuns demonica,
cred ca intr-un final va trebui sa-i povestesc tot sotiei,ma gandeam ca o protejez ascunzandu-i ce-am facut,ca sa nu ii provoc durere si amaraciune,insa se pare ca tocmai acest aspect(faptul ca nu vreau sa afle sotia) reprezinta punctul meu slab si doamna il exploateaza.Referitor la certificatul de nastere al copilului e semnat de mine,insa a pastrat numele de familiei de fata al mamei lui.Bani i-am trimis prin tranfer bancar si bineinteles ca exista dovezi.Nu pot sa inteleg de ce nu poate sa accepte suma maxima prevazuta de lege cat i-am oferit,adica 1/3 din jumatate venituri insotite de copia dupa fisa de salariu.I-am spus ca daca o sa castig 3000 ron o sa-i trimit lunar 500 nu 450 ca si acum,insa in acest moment veniturile mi-au scazut la 1600 ron aprox. si mi-e greu sa-i trimit 450.Nu stiu ce avocat a putut sa o zapaceasca de cap spunadu-i ca el poata sa obtina in instanta 1/4 din venituri.Am intrebat-o daca l-a informat ca mai am inca 2 copii minori si o sotie casnica si mi-a raspuns ca da,l-a informat complet.O sa incerc sa-i cer numele,eventual nr de tel.,poate ca-i membru al acestui forum.

angel

Post by angel » 06 Jun 2009, 14:28

Luca sa inteleg c-ai recunoscut paternitatea copilului?!
offff!!!!
din pacate, cam asta e.Trebuie sa-i spui sotiei depsre "eveniment" pt ca oricum mai devreme sau mai tarziu, poate afla.O poate suna chiar "exa prietena" s-o anunte., asta in conditiile in care nu cumva te trezesti cu vreo citatie de la instanta.
Parerea mea este ca "exa" n-o face pt bani, ca din cate am inteles are o situatie materiala buna,deci....ar avea cu ce sa creasca copilul.
O face din razbunare.Cred ca nu se impaca cu gandul ca nu mai sunteti impreuna si ca....a pierdut.
Presupun ca stia ca esti casatorit si ca ai 2 copii minori.Deci....si-a asumat riscul acestei situatii.
Cred ca ti-am raspuns la nelamurirea ta.....de ce o face?
P.S. sunt femeie si nu-s de acord cu ce ai facut, dar nici cum procedeaza ea. E clar ca-i razbunare.

Esti obligat sa-i platesti pensie de intretinere minor,in urma unei hot. jud. definitive si irevocabile(care poate fi si retroactiva, de aceea e bine sa pastrezi chitantele)- asta din punct de vedere legal, ca din punct de vedere moral-ai platit.
Mult succes cu sotia!

Luca

Post by Luca » 08 Jun 2009, 21:09

Sa inteleg ca n-am facut bine ca am recunoscut paternitatea copilului?Trebuie sa recunosc ca am incercat atunci sa nu ma duc in Bucuresti ca sa semnez,insa am cedat in urma amenintarilor si m-am dus.Desi am incercat sa o conving ca in felul asta se creeaza o dependenta,dar poate ca ea asta a vrut.Stia bineinteles ca sunt casatorit si am 2 copii,dar asta nu a impiedicat-o sa aduca un copil pe lume.A invocat motive religioase,aici nu o judec,numai ca aceeasi religie condamna relatiile sexuale in afara cuplului,lucru de care nu a mai tinut cont.
In fine,acesta este un forum unde se cer si se ofera sfaturi si opinii si nu un loc de "spalat rufe" in public,personal imi asum greseala si o regret,tot ce am vrut a fost sa pimesc niste recomandari si sfaturi.Port povara asta in suflet,nu-i usor sa-mi privesc nevasta in ochi,n-am spus nici unui prieten ,cunoscut,apropiat...am gasit acest forum unde m-am "despovarat".

machedon

Post by machedon » 08 Jun 2009, 21:26

Luca in viata cea mai buna minciuna e adevarul.
Spune-i adevarul sotiei tale sunt convins ca te va intelege si te va ierta (probabil ca o sa faca scandal, o zi , doua si pe urma trece).
Oricum esti un brav tip pentru ca stii sa iti asumi lucrurile pe care le faci.
:cafea:

angel

Post by angel » 08 Jun 2009, 21:37

Luca,
Nu spun ca-i rau sau ca-i bine faptul c-ai recunoscut paternnitatea copilului.Ce spun, este...daca ai recunoscut-o.Asta ca sa stiu daca din punct de vedere legal esti obligat la plata acestei pensii de intretinere.Asta era ideea.Daca n-ai fi recunoscut copilul, "fosta"ar fi trebuit sa demonstreze paternitatea... in sensul ca trebuia sa te actioneze in justitie . Diverse proceduri,iar asta presupunea timp.
M-am gandit ca tu n-ai recunoscut inca copilul si ea iti cere pensie de intretinere,asa la santaj.

Nu sunt eu in masura sa judec pe nimeni.pt moralitate sau imoralitate.

stii ceva....ma mira curajul tau,cel de a recunoaste copiul.barbatii-in situatia ta n-o fac.ce pot sa-ti zic?felicitari pt curaj,chiar daca curajul de atunci iti creeaza -probleme acum.gestul e de admirat.

si apoi. noi te ajutam cu un sfat juridic,aici pe forum.nu suntem in masura asa cum am mentionat anterior sa judecam pe nimeni

oricum,e bine c-ai zis cuiva ca asa te-ai mai "linistit"sufleteste.

angel

Post by angel » 08 Jun 2009, 21:48

machedon,exact,asta i-am zis si eu.L-am felicitat.
Mai rar asa......
Luca, cand am zis ca din punct de vedere moral ai platit(pensia de intretinere), m-am referit c-ai platit-o ca si parinte, fara sa te oblige o hotarare judecatoreasca.Reciteste textulNu-mi dau seama ce-ai inteles tu.in nici un caz nu ti-am facut vreo morala.Dimpotriva.
:aplauze:
:cafea:

Blackie

Post by Blackie » 21 Jul 2009, 12:48

Buna ziua. Am si eu o problema. Prietena mea a facut acum 5 ani un copil.
Nu a fost casatorita si nici nu a recunoscut copilu ( tatall. Acum eu as vrea sa stiu daca pot sa cer pensie alimentara si din urma. Va multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests