Pensie alimentara copil in afara casatoriei

Familiei
angel

Post by angel » 21 Jul 2009, 13:42

Sa inteleg caci paternitatea n-a fost stabilita si dvs doriti pensie de intretinere retroactiv?

johei

Post by johei » 21 Jul 2009, 14:06

angel wrote:Sa inteleg caci paternitatea n-a fost stabilita si dvs doriti pensie de intretinere retroactiv?
asa se pare!!!

kinga

Post by kinga » 21 Jul 2009, 14:13

Blackie wrote:Nu a fost casatorita si nici nu a recunoscut copilu ( tatall. .
pai Angel.. mai clar de atat cum sa scrie??? :razz:

angel

Post by angel » 21 Jul 2009, 14:39

@ Kinga: era o intrebare retorica :razz:


PS :grin: parca imi amintesc ca in urma cu vreo 5 ani, eu ti-am prestat niste servicii, dar n-am incheiat nici un contract N-ai vrea tu sa-mi dai banii retrocativ, chiar daca nu-ti amintesti daca am prestat serviciile sa nu?! ( e drept ca nu suporta comparatia cu serviciile, in rest insa...e cam aceeasi siutatie)

@ Blackie:

Trebuie sa promovati o actiune (mama copilului, nu dvs., ca n-aveti calitate procesuala) in stabilirea paternitatii. in functie de aceasta se va hotari plata pensiei de intretinere, fie de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii, fie retroactiv. Depinde!?

johei

Post by johei » 21 Jul 2009, 14:52

[quote="angel"]@ Kinga: era o intrebare retorica :razz:


PS :grin: parca imi amintesc ca in urma cu vreo 5 ani, eu ti-am prestat niste servicii, dar n-am incheiat nici un contract N-ai vrea tu sa-mi dai banii retrocativ, chiar daca nu-ti amintesti daca am prestat serviciile sa nu?! ( e drept ca nu suporta comparatia cu serviciile, in rest insa...e cam aceeasi siutatie)

quote]

angel, e buna precizarea ca serviciile nu suporta comparatie, altminteri cineva rauvoitor cine stie ce mai intelegea de aici...

angel

Post by angel » 21 Jul 2009, 14:58

Johei wrote:
angel, e buna precizarea ca serviciile nu suporta comparatie, altminteri cineva rauvoitor cine stie ce mai intelegea de aici...

:grin: nu lasam loc de interpretari rauvoitorilor :grin: , ca doar suntem profesionisti 8-)

Tu ai fi inteles altceva de aici?...dupa avatar s-ar zice ca esti un tip pacifist :grin:

johei

Post by johei » 21 Jul 2009, 15:18

angel... eu voiam doar sa elimin orice dubii ale rauvoitorilor..
si credeam ca e evident ca eu sunt un pacifist convins...

si pacifist fiind, e evident ca nu m-am gandit la nimic! :grin: :grin: :grin:

angel

Post by angel » 21 Jul 2009, 16:02

:grin: :grin:

:aplauze:
:cafea: , pt. pacifismul tau evident :grin: si pt. eliminarea dubiilor rauvoitorilor :cafea:

Blackie

Post by Blackie » 23 Jul 2009, 12:15

Multumesc ptr raspunsurile voastre. din ce am inteles: trebuie sa-l dea in judecata, sa se stabileasca paternitatea acestuia si dupa aceea se stabileste pensia de intretinere. Dar pensia aceasta se poate cere de cand s-a nascut copilul? Poate sa-l oblige instanta sa plateasca pentru cei 5 ani in care nu a contribuit cu nimic si sa plateasca pana la vastra majoratului?

PS
De ce este important daca a fost declarat la maternitate tatal copilului? Pe certificatul de nastere nu e trecut decat numele mamei si la tata e trecut -.
Tatal a fost mentionat la maternitate dar doar verbal ptr ca acesta nu avea buletin.
Dar daca se adevereste ca el e tatal, el trebuie sa plateasca testul sau mama?

angel

Post by angel » 23 Jul 2009, 14:27

ati inteles bine.

acestia sunt pasii.

testul il plateste mama ca doar este reclamanta si ea este cea care trebuie sa-si procure probe.

il poate obliga la cheltuieli de judecata si atunci, daca castiga procesul (mama), in afara pensiei de intretinere, suporta si cheltuielile de judecata, deci inclusiv testul(paratul),deci "tatal"

kynes

Post by kynes » 24 Jul 2009, 10:43

Pensia nu o vei obtine retroactiv, de la nasterea copilului, ci doar de la data introducerii cererii de chemare in judecata.
Pensia de intretinere reprezinta o "prestatie alimentara", ca sa zic asa... deorece copilul are nevoie de intretinere in fiecare zi, iar daca pana acum nu ai solicitat intretinere, inseamna ca minorul nu era "in nevoie"... sau chiar daca, in mod obiectiv, era, nevoia lui de atunci nu poate fi compensata printr-o suma globala, acordata retroactiv...
Prin urmare, vei obtine pensia de intretinere de la data introducerii cererii de chemare in judecata...

Patricia

Re: Pensie alimentara copil in afara casatoriei

Post by Patricia » 26 Nov 2009, 21:49

Sotul meu, in urma unei relatii avute inaintea casatoriei, are un copil minor.
Nu a fost sa il recunoasca, deci nici sa il declare pentru ca nu stia de existenta lui.
Dupa un an si o luna de la nasterea copilului sotul meu a prmit o citatie de stabilire a paternitatii. S-a prezentat la Judecatorie unde a fost intrebat daca o cunoaste si daca a avut o relatie cu resectiva fata. El a raspuns ca da si GATA. A primit prin posta, o luna mai tarziu "comunicare civila" in care se admite cererea formulta de DOAMNA "in contradictoriu cu paratul" si se constata ca acesta din urma este tatal minorului si este obligat la plata unei cote de 20% din venitul net realizat. Pana in prezent (de mai bine de 10 ani) sotul meu i-a trimis prin posta o anumita suma de bani. Intre timp, in urma casatoriei cu mine... a mai "rezultat" un minor, dar asta nu a afecat in nici un fel suma de bani pe care o trimiteam. La solicitarea noastra de a primi un numar de cont pentru virarea sumei (intrucat POSTA a devenit imposibila din cauza aglomeratiei) am primit raspuns ca de luna viitoare sa ducem hotararea la servicu si banii sa ii trimita de acolo angajatorul prin posta pentru ca asa vrea ea.
Cu scuze pentru lungimea mesajului ma intereseaza sa stiu in ce conditii are dreptul sa ne solicite acest lucru avand in vedere ca hoararea care a venit prin posta nu este definitiva si irevocabila precum si faptul ca putem face oricand dovada ca a primit suma ce i se cuvine

cristi

Re: Pensie alimentara copil in afara casatoriei

Post by cristi » 29 Sep 2018, 09:48

daca copi nu are tata in certivicat pote sa platesca pensie alimentara

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests