A fi sau a nu fi in stil specific romanesc?

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
bianca_r

A fi sau a nu fi in stil specific romanesc?

Post by bianca_r » 12 Jan 2009, 12:20

Situatie ipotetica:).Avocat stagiar. Lucreaza la o firma cunoscuta ca foarte serioasa si bine-vazuta. Aici se vine la serviciu fiecare cum vrea, la ce ora vrea. Sefii nu anunta cand nu vin la serviciu. Lipsesc cu saptamanile. Acorda tratament preferential unora, in sensul ca lipsesc cand au chef si si cand vin la locul de munca, stau cateva ore, fara sa faca nimic. Ca la inceput de cariera, stagiarul vine la 9 si uneori pleaca la 6. Lucreaza din timpul facultatii aici, dar chiar daca acum e stagiar, nu s-a schimbat cu nimic statutul sau profesional si salarial, desi i s-a promis asta. Nu a invatat mai nimic de cand e aici. A ramas cu speranta continua ca acest lucru se va schimba. Nu s-a schimbat nimic, pentru ca avocatii seniori nu vor sa delge, nu vor sa dea mai departe din experienta lor. Atunci, ce e de facut: sa devii ca toti ceilalti, sa vii la 11 sa pleci la 5, sa lipsesti cand ai chef fara sa faci cerere de concediu si sa te bucuri ca primesti o suma infima pe stat degeaba, sau continui sa fii corect?

johei

Post by johei » 12 Jan 2009, 18:59

...sau sa cauti un alt cabinet/societate? :?:

MedEx

Post by MedEx » 12 Jan 2009, 20:21

Sa te inscrii in registrul special pentru oficii si sa intri in absolut toate litigiile care ti se vor da. Si eu am trecut prin asta si slava domnului ca am deja 7 ani de experienta. Nu intelegeam mai nimic la inceput, maestrul nu mi-a aratat si am nnfurat meserienn de la toti. Nu mi-a fost rusine sa intreb si de fiecare data intrebam un alt avocat tocmai pentru a nu abuza de aceeasi persoana. Asa am putut sa-mi cunosc colegii si de ce nu, nivelul lor de pregatire. Nu mi-a mai fost teama, am citit stiind ca doar asa nu voi gresi . Deja imi cunosc posibilii adversari si stiu ce pot. Acolo unde am adversar puternic pregatirea mea e de 10 ori mai mare si chiar daca uneori pierd ma intreb ce anume au facut ei de au castigat. Raspunsul nu-l vei afla prea curand! O seara buna!

P.S.Asa se cernennsitann intra multi .... si putini vor reusi! Incearca si tu stilul meu! Bafta!

ignite

Post by ignite » 19 Jan 2009, 09:46

sfatul meu sincer: INTINDE O!

Alfel, vei intra intr un con de umbra permanent...

Sau: cere de lucru...spune ca vrei sa faci o intampinare intr un dosar usor...intampinarea ti o recomand de inceput...ai cerere de chemare in judecata...ai ceva de combatut...e mai usor si poti invata mai bine ceva...combati filmul altuia...

daca vezi ca nu ti se da de lucru constant...pleaca naibii de acolo...

gaseste ti pe cineva care are nevoie efectiv de un stagiar...si mai ales care sa aiba nevoie de un viitor colaborator.

la inceput te pune la treaba de rahat...arhive...dar nu ai incotro asta si pentru ca oricum trebuie sa siti foarte bine circuitul hartiilor...

dar...incearca in orice situatie sa ceri de lucru...cere sa faci tu din timp si ei sa te verifice...sa te corecteze...

nu trebuie niciodata sa astepti de la cineva sa ti explice ceva...ca nu o sa se intample...scrie in statut si in lege...dar las o moarta... ca oricum mai bine decat sa inveti tampenii sau sa nu poti gandi o speta ca lumea pentru ca esti tinuta de nu stiu ce idee...mai bine lipsa...
tu faci...ei verifica...tu rectifici...tu inveti..
niciodata nu itreba ceva pe nimeni fara ca in prealabil sa citesti tu tot ce se poate pe chestiunea in discutie...asta pentru ca o sa auzi cu alte urechi ceea ce ti se spune...vei putea discerne...

nu te uita ca e societate de avocatura...si ca ai putea avea un CV pe care sa apara... ca ai stat la ei ... degeaba.

conteaza sa stii...nu conteaza unde ai lucrat...asta conteaza crede ma...sau hai sa spunem ca face mai mult decat nu stiu ce recomandari prin CV...

e ca si cum...unul vine cu zece atestate de vorbitor de limbi straine...mastere peste mastere...si tu vii cu 10 legitimatii de la bibliotecile frecventate...in conditiile in care adversarul tau stie sau pretinde ca stie 10 limbi straine...tu stii drept....adica ce trebuie.

asculta ce ti am scris eu...si daca vezi ca o tin tot asa...baga i in pizda ma sii si vezi ti de drumul tau...ca nu o sa crapi.

bianca_r

Post by bianca_r » 19 Jan 2009, 10:30

mda...ma tenteaza de mult sa plec...
am tot cerut de lucru...rar mi se da...si cand mi se da am de facut traduceri...am facut atatea traduceri de mi s-a acrit...
Vineri am facut in sfarsit o intampinare, asta in conditiile in care sunt de 2 ani aici:(...
ma deprima crunt sa stau degeaba...
o sa incep sa caut altceva....

liloo

Post by liloo » 19 Jan 2009, 19:42

Cauta altceva.
Nu merita sa traiesti ca o leguma.
Incearca consilier juridic sau pregateste-te pentru INM.

ignite

Post by ignite » 19 Jan 2009, 20:10

POTI INCERCA IN CONTINUARE AVOCATURA...DAR nu traduceri...astia sunt sigur MUSAT...

in fine... mai sunt si altii...la fel...

pleaca de acolo...treaba este cat se poate de clara...
cauta ceva mai mic...dar mai serios.

daca vrei sa pleci din avocatura...da...poti si consilier si sa inveti pentru INM...dar nu omite SCOALA NATIONALA DE GREFIERI...se da examen...abordabil ;...poti vedea cu ochii tai pe net...odata intrata se acorda o bursa...500 ron sau ceva de genul...e mica dar asta este...acolo faci scoala serioasa...dai o gramada de examene si de teste...faci o gramada de lucruri cu caracter practic...incheieri...hotarari...chiar si partea care in mod normal revine judecatorului...lucrezi cu dosare scoala...profesorii sunt de multe ori cei de la INM...si ai si timp...sa te pregatesti bine pentru INM. Vechimea juridica iti merge in continuare...salariul ajunge si la 22 de milioane lei vechi...asa ca...

iti spun asta...pentru ca eu am fosti colegi care au facut asa ceva...chiar sot si sotie...cunosc un asemenea caz...stau intr un oras de provincie...si au impreuna un venit consistent...medicamente gratuite...si chestii de genul asta...prima de vacanta...chestii decontate...merg la tot felul de seminarii de pregatire...

cunosc 3 fete...care au luat la INM dupa ce au facut aceasta scoala plus...altii care au ajuns sa lucreze efectiv si ori au avut rezultate bune...ori au luat acest an.

deci...eu consider ca este o varianta pentru cei care termina dreptul...este o profesie decenta...este o profesie in curs de schimbare, de modernizare...si trebuie luata in seama de incepatori si nu numai.

Poti ajunge la adevarate performante profesand asa ceva...daca si esti pasionata de citit...

oricum...sfatul este sa pleci...

bianca_r

Post by bianca_r » 19 Jan 2009, 23:45

la INM nu vreau sa dau...stiu ca nu e de mine...vreau sa incerc mai departe avocatura...asta stiu sigur...doar ca trebuie sa vad unde sa invat profesia asta,ca de teorie m-am cam saturat...vreau si practica...
multumesc de sfaturi...o sa va tin la curent:)

moise

Re: A fi sau a nu fi in stil specific romanesc?

Post by moise » 03 Feb 2009, 12:45

Da, cel mai bine ar fi sa cauti alta societate, dar nu uita de criza de pe piata muncii:d . Multa bafta!
bianca_r wrote:Situatie ipotetica:).Avocat stagiar. Lucreaza la o firma cunoscuta ca foarte serioasa si bine-vazuta. Aici se vine la serviciu fiecare cum vrea, la ce ora vrea. Sefii nu anunta cand nu vin la serviciu. Lipsesc cu saptamanile. Acorda tratament preferential unora, in sensul ca lipsesc cand au chef si si cand vin la locul de munca, stau cateva ore, fara sa faca nimic. Ca la inceput de cariera, stagiarul vine la 9 si uneori pleaca la 6. Lucreaza din timpul facultatii aici, dar chiar daca acum e stagiar, nu s-a schimbat cu nimic statutul sau profesional si salarial, desi i s-a promis asta. Nu a invatat mai nimic de cand e aici. A ramas cu speranta continua ca acest lucru se va schimba. Nu s-a schimbat nimic, pentru ca avocatii seniori nu vor sa delge, nu vor sa dea mai departe din experienta lor. Atunci, ce e de facut: sa devii ca toti ceilalti, sa vii la 11 sa pleci la 5, sa lipsesti cand ai chef fara sa faci cerere de concediu si sa te bucuri ca primesti o suma infima pe stat degeaba, sau continui sa fii corect?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 54 guests