Filme preferate

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
mazgalici

Filme preferate

Post by mazgalici » 15 Dec 2008, 16:43

Nu am vrut sa deschid un topic numai pt mine, asa ca i-am pus un titlu general, pentru a se putea continua discutia in caz de interes.

Johei, spuneai ca esti amator de filme de groaza. Iti recomand un film si il si caut. Daca stie cineva unde il pot gasi....

Cannibal Holocaust


Cannibal Holocaust este banuit a fi un "snuff-movie" (film in care oamenii sunt omorati in realitate) si pe buna dreptate. Filmul este considerat a fi un precursor al lui Blair Witch Project, dar aici protagonistii nu au de-a face cu un inamic nevazut. Regizat de Ruggero Deodato si filmat in padurea amazoniana, pelicula se concentreaza pe aventurile a patru realizatori de documentar care calatoresc in jungla pentru a face un film despre triburile primitive de acolo. Cei patru sunt dati disparuti si singurul lucru gasit de pe urma lor sunt casetele filmate in salbaticie care documenteaza experienta terifianta prin care au trecut.
Dupa premiera din Italia, filmul a fost confiscat de autoritati, iar regizorul arestat sub acuzatia ca facuse un snuff-movie. Multa vreme au circulat zvonuri ca actorii au fost literalmente ucisi in fata aparatului de filmat, mai ales ca sase animale fusesera omorate "pe bune" la realizarea peliculei. Cannibal Holocaust a fost si este inca interzis in peste 50 de tari

Eu l-am vazut intr-o noapte in care nu aveam somn. Il dadeau la o televiziune locala. Pot spune ca dupa aceea, chiar ca nu am mai vrut sa dorm cateva nopti :grin: . Merita filmul.[/b]

johei

Post by johei » 15 Dec 2008, 19:07

Nici n-am auzit de filmul asta...
M-am oprit la blair witch...

Sa inteleg insa ca filmul asta e bun pe post de cafea? :x
O sa-l caut pe dvd, si cand mi-e somn dupaamiaza la birou, mai vad o scena doua...

Insa daca e interzis am voie sa-l vad? :?:
Sau cum functioneaza asta cu filme interzise?

Mentionez ca nu-s minor! :|

mazgalici

Post by mazgalici » 15 Dec 2008, 19:11

Eu am dat un copy/paste a descrierii pe care am gasit-o, insa filmul nu prea seamana cu blair witch.

johei

Post by johei » 15 Dec 2008, 19:21

am aruncat o privire pe google...

se gasesc destule pe acolo...

Insa io am citit doar ca ar fi fost folosite cadavre adevarate... si ca vreo 2-3 animale au fost omorate de adevaratelea!
Insa am dat si peste o pagina care descrie destul de amnuntit trucajele folosite.

Mde, o sa vad daca fac rost de film, desii am senzatia ca, desii incearca sa socheze (a fsot facut se pare sub influenta atentatelor brigatzilor rosii... Italia 1980) altminteri e slabut ca si calitate... in orice caz am citit ca ar fi o diferenta enorma intre balir witch si cannibal...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests