grefieri la INM?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Maiaa

grefieri la INM?

Post by Maiaa » 12 Oct 2008, 11:06

aud ca multi fosti grefieri sunt acum auditori de justitie. as vrea sa stiu cat de mult i-a ajutat faptul ca au lucrat ca si grefieri ca sa intre la INM. e mai usor pentru ei? multumesc.

corrine

Post by corrine » 12 Oct 2008, 13:25

am vb cu cateva persoane care facusera sng-ul si toate mi-au spus ca te ajuta enorm,in special la proceduri, nu numai ptr admitere ,dar si dupa

ella

Post by ella » 14 Oct 2008, 17:05

Sunt mandra de faptul ca am terminat si eu SNG/ul si am constatat ca m/a ajutat foarte mult experienta practica sa ma pregatesc pentru examen. Acum, dupa ce am inceput cursurile, constat ca cei care am avut contact direct cu dosarele ne descurcam mai usor cu spetele decat cei care vin direct din facultate. Incurajez toti grefierii sa participe la acest examen si le doresc mult succes!

corrine

Post by corrine » 17 Oct 2008, 16:01

ella wrote:Sunt mandra de faptul ca am terminat si eu SNG/ul si am constatat ca m/a ajutat foarte mult experienta practica sa ma pregatesc pentru examen. Acum, dupa ce am inceput cursurile, constat ca cei care am avut contact direct cu dosarele ne descurcam mai usor cu spetele decat cei care vin direct din facultate. Incurajez toti grefierii sa participe la acest examen si le doresc mult succes!
am avut ocazia sa simt si eu asta pe pielea mea :-( . o tipa care a fost grefiera s-a descurcat mult mai bine,la capitolul dosare,chiar si fata de cei care au facut cu 10-15 grile mai mult decat ea la prima proba :mask:

gavril

Post by gavril » 17 Oct 2008, 18:01

la noi in grupa o tipa fara pic de experienta dar care a luat in serios practica din primele 2 saptamani ne-a dat clasa la capitolul detaliat al "parcursului dosarului in cadrul instantei" si altele asemenea.
in comparatie cu cei ce aveau practica in grupa s-a descurcat de minune.

mariusms

Post by mariusms » 17 Oct 2008, 19:02

Da, cred ca trebuie sa ai mare clasa la "parcursul dosarului in cadrul instantei". Musai. Am auzit ca e si tema de doctorat. :roll:

gavril

Post by gavril » 17 Oct 2008, 20:08

ideea e ca nu stiam asa detaliat cu nr. registre, repartizare aleatorie (indici de repartizare), rezolutii, parcursul de la un compartiment la altul ... (eventual termenul administrativ) etc.

mariusms

Post by mariusms » 22 Oct 2008, 10:41

Cred ca Maiaa, Corrine si Ella se refereau la cu totul altceva. Nu cred ca hartogaraia (de altfel interesanta, de-a dreptul fascinanta) a fost obiec tul discutiei. :roll:

gavril

Post by gavril » 22 Oct 2008, 14:18

s-ar putea sa te inseli.

mariusms

Post by mariusms » 22 Oct 2008, 15:19

ella wrote:Sunt mandra de faptul ca am terminat si eu SNG/ul si am constatat ca m/a ajutat foarte mult experienta practica sa ma pregatesc pentru examen.
Da, Gavril, asa o fi. :-D

gavril

Post by gavril » 22 Oct 2008, 18:20

1. noi discutam de intentia userului Maiaa si tu mi-ai dat exemplu pe Ella.


2. si chiar daca as fi fost pe langa subiect, totusi care-i faza?
consider ca ironia nu-si are locul in contextul de fata.

kinga

Post by kinga » 22 Oct 2008, 19:21

ioai noa...

:evil: :evil: :evil:


stiu care-i offul vostru.. vine iarna.. si nu e loc de bere.. :mrgreen:

soooooooo

fara certuri inutile...

ce zaceti de un pahar de vin rosu???

PS

Gavrile off topic... nu am uitat de sampanie.. :razz: :razz: :-P

gavril

Post by gavril » 22 Oct 2008, 22:29

stiu... stiu...

asteptam cand vii in Buc. :)

mariusms

Post by mariusms » 23 Oct 2008, 01:55

Gavril wrote: 1. noi discutam de intentia userului Maiaa si tu mi-ai dat exemplu pe Ella.
2. si chiar daca as fi fost pe langa subiect, totusi care-i faza?
consider ca ironia nu-si are locul in contextul de fata.
1. Intentia "userului Maiaa" a fost alta, din cate vad.
Maiaa wrote: as vrea sa stiu cat de mult i-a ajutat faptul ca au lucrat ca si grefieri ca sa intre la INM.
Ella a raspuns intrebarii, de aceea am citat-o, ca sa-ti arat ca ai comparat mere cu pere. Dar nu e vina ta, mingea ti-a ridicat-o Corrine, pe care, din eroare, am inclus-o in enumerarea de mai sus.
2. Care-i faza?
Raspund cu "sa fie sanatoasa" (ma refer la auditorul din exemplul tau). ;-)

misa

Post by misa » 23 Oct 2008, 10:25

Apropos de grefieri si de SNG, cei care au terminat scoala de grefieri nu trebuie sa plateasca daca intra la INM ulterior? Din cate stiu, există o prevedere care zice ca se obliga 5 ani de la terminarea scolii- de la terminarea celor 6 luni de pregatire- sa nu paraseasca locul de muncă- instanta, parchetul- altfel..plătesc. Ce ştiţi de asta? :cafea:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 13 guests