grefieri la INM?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
corrine

Post by corrine » 23 Oct 2008, 15:02

[quote="mariusms"]
Dar nu e vina ta, mingea ti-a ridicat-o Corrine, pe care, din eroare, am inclus-o in enumerarea de mai sus. ] :-D :-? nici vina mea nu e :grin: eu ma refeream la cuprinsul unui dosar,nu etapele de parcurgere in cadrul instantei:grin: oricum tare amuzanta faza... sper ca nu am mai pus niste paie pe foc... peace

mariusms

Post by mariusms » 23 Oct 2008, 16:01

Ce pace? Nicio pace. Razboi, intifada si jihad!!! :mrgreen:
Stai linistita, mai glumim si noi. Ironiile sunt adresate oamenilor inteligenti. :cafea:

KDCYES

Post by KDCYES » 23 Oct 2008, 16:16

Treaba cu grefierii absolventi de SNG. Da, 5 ani, dar in cadrul Ministerului de Justitie, pot pleca, fiind tinuti de termenul asta. Din cate stiu de la o grefiera, grefiera care si a bagat piciorun, dupa aproximativ 6 luni, suma este de aprox. 80 milioane vechi.

venera

Post by venera » 23 Oct 2008, 19:34

misa wrote:Apropos de grefieri si de SNG, cei care au terminat scoala de grefieri nu trebuie sa plateasca daca intra la INM ulterior? Din cate stiu, există o prevedere care zice ca se obliga 5 ani de la terminarea scolii- de la terminarea celor 6 luni de pregatire- sa nu paraseasca locul de muncă- instanta, parchetul- altfel..plătesc. Ce ştiţi de asta? :cafea:
nu trebuie sa plateasca nimik daca intra la INM dupa ce au terminat SNG. 5 ani trebuie sa lucreze in cadrul Ministerului, nu neaparat ca si grefieri.

Maiaa

Post by Maiaa » 04 Nov 2008, 19:36

asa cred si eu. daca raman in sistem, nu platesc nimic. asa e de bun simt.

Andera

Post by Andera » 13 Jun 2009, 08:11

ella wrote:Sunt mandra de faptul ca am terminat si eu SNG/ul si am constatat ca m/a ajutat foarte mult experienta practica sa ma pregatesc pentru examen. Acum, dupa ce am inceput cursurile, constat ca cei care am avut contact direct cu dosarele ne descurcam mai usor cu spetele decat cei care vin direct din facultate. Incurajez toti grefierii sa participe la acest examen si le doresc mult succes!
Din cate am inteles, ai terminat SNG-ul, nu? Imi poti da te rog unele detalii legate de SNG? De exemplu cat tin cursurile in cadrul SNG (6 luni sau un an), unde si cum se desfasoara si cum se face repartitia dupa absolvire? Sunt interesata sa particip si eu la concurs in toamna, dar am inca unele incertitudini. Pe durata cusurilor e vreun campus/internat al SNG unde poti sta? Pentru k sunt din Bacau si imi va fi cam greu sa fac naveta, iar dupa absolvire as prefera sa fi repartizata tot in Bacau. Acestea sunt unele informatii care nu sunt oferite pe site-ul SNG. Multumesc mult

scar

Post by scar » 13 Jun 2009, 09:58

cursurile dureaza 6 luni. Tineau 9 luni, insa acum sunt de 6 luni. De asemenea sunt impartiti in grefieri pentru instante si grefieri pentru parchet.

In timpul SNG faci o gramada de materii incepand de la proceduri civila si penala, care sunt impartinte in diverse module fiecare cu formatorul sau, pana la contencios contraventional sau administrativ, CEDO, comunitar, dactilografie, deontologie....informatica....tot ce iti trece prin cap.
Fiecare materie cu formatorul sau. se dau note pentru felul in care raspuzi la seminarii, prezenta, lucrari scrise, aptitudini, plus nota de final la fiecare materie, caci se da examen. Examenele cuprind atat parti teoretice cat si parti practice, adica ti se da dosar in brate, ti se da pe o foaie o speta cu ce se intampla in sala la anumite termene, ce exceptii se invoca iar tu trebuie sa faci incheiere de sedinta , cuprinzand chiar si chestiuni care teoretic sunt in caderea instantei de judecata.

Asta pentru ca am inteles ca grefierul va avea un alt rol in sistemul nostru de justitie. Adica pe romaneste va trece la motivarea unor hotarari mai simple sa spunem.

Eu cunosc persoane multe care au facut SNG si iti pot spune ca sunt tari. Cunosc si mai putini buni, insa acestia nu vor altceva.
Eu unul am ramas un pic sucit cand am discutat cu cateva fete care sunt acum in instanta. Va spun sincer. Eu am indrumat pe multi sa mearga la SNG, auzindu i pe ei ce au facut acolo si cu ce formatori au facut.
Ce fac ei acolo depaseste de multe ori nivelul de pregatire al unui grefier.

este foarte adevarat ca multi care ajung la SNG, au picat la mustata la INM si se hotarasc sa intre in hora. este adevarat ca foarte multi sunt la INM. foarte multi, aproapte 100% incearca an de an la INM.

Este vorba despre tineri care au dreptul facut si care nu si gasesc nimic de lucru in sistemul asta juridic. si atunci merg la SNG, care le ofera un job decent. Insa este o greseala sa i cataloghezi ca sunt tipul de grefier vechi pe care il stim cu totii si pe care il poti ignora.

formatorii sunt de multe ori comuni cu cei de INM.

Repartizarile se fac in functie de medii. Exista o lista cu locuri si lista cu oameni. Cel de pe primul loc opteaza pentru ce instanta sau parchet doreste...si tot asa.

Andera

Post by Andera » 13 Jun 2009, 21:53

Multumesc mult pentru informatii. Pare destul de complicat... :-( Ai precizat ca se impart cursantii in grefieri pentru instante si grefieri pentru parchete... alegerea o face cursantul la inceputul cursurilor sau se repartizeaza in functie de media de la concurs? De asemenea, am auzit ca pe durata cursurilor se acorda o bursa... stii cumva la ce valoare se ridica? Dar cazare se ofera de SNG la vreun camping/internat? Inca o data multumesc mult pentru amabilitate :grin:

monica_907

Post by monica_907 » 16 Jun 2009, 20:25

buna. am inteles d pe un alt forun k in timpul cursurilor se da o bursa care in 2008 era d 500 lei/luna. acum s-ar putea sa fie de 6-700.
dar nu stiu daca in afara d banii astia se asigura si cazarea.

cyclop

Post by cyclop » 16 Jun 2009, 22:13

Nu se asigură cazare. Fiecare e pe cont propriu.

aisa4ever

Re: grefieri la INM?

Post by aisa4ever » 24 Apr 2013, 18:06

Are cineva cunostinta in cat timp de la repartizarea absolventilor SNG pe posturile vacante in functie de optiunea lor acestia isi incep activitatea la instanta sau parchet? Sunt obligati ca in ziua urmatoare sa se prezinte la instanta unde au fost repartizati sau au scurta vacanta ori alte proceduri de facut? Cunoaste cineva astfel de detalii? Multumesc anticipat.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests