prelungire contract

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
maxxim

prelungire contract

Post by maxxim » 18 Jun 2008, 16:36

Intre firma X si firma Y s-a incheiat in ianuarie 2006 un contract de comision. Contractul era incheiat pe 1 an cu prelungire pentru inca 1 an daca nici una din parti nu-si exprima intentia de a-l inceta.
Prin urmare, in ianuarie 2008 contractul expirase. In luna aprilie 2008, firmele au incheiat un act aditional prin care modificau doar cuantumul comisionului, celelalte clauze ramanand neschimbate.
1. contractul este expirat?
2. daca nu, care este durata avand in vedere acel act aditional?

Multam,
F

ramonya

Post by ramonya » 19 Jun 2008, 08:32

contractul se prelungeste pe perioade succesive de inca un an?

mariusms

Post by mariusms » 19 Jun 2008, 10:29

Contractul vechi, evident ca este expirat. Dar actul aditional este in fapt un nou contract, cu clauzele la care s-a facut trimitere.
Cu placere
M :-P

smill

Post by smill » 19 Jun 2008, 11:42

baga limba in gura ptr ca risti sa ramai fara ea :grin:

maxxim

Post by maxxim » 19 Jun 2008, 12:15

mariusms wrote:Contractul vechi, evident ca este expirat. Dar actul aditional este in fapt un nou contract, cu clauzele la care s-a facut trimitere.
Cu placere
M :-P
de acord, dar care este durata noului contract?

moncu

Post by moncu » 19 Jun 2008, 12:35

Contractul este valabil inca un an, daca in termenul prevazut in contract nici una din parti nu a denuntat contractul. Chiar daca nu se mentioneaza in mod expres , vorbim de prelungiri succesive. In ceea ce priveste actul aditional, daca nu este stipulat un alt termen de valabilitate al modificarii aduse contractului, acesta este valabil pe intreaga perioada de derulare a contractului - adica si pentru anul prelungit automat. :)

mariusms

Post by mariusms » 19 Jun 2008, 14:30

maxxim wrote:
mariusms wrote:Contractul vechi, evident ca este expirat. Dar actul aditional este in fapt un nou contract, cu clauzele la care s-a facut trimitere.
Cu placere
M :-P
de acord, dar care este durata noului contract?
Este durata din contractul care a încetat şi la clauzele căruia s-a făcut trimitere, adică un an cu prelungirea respectivă. Practic, s-a luat de la capăt colaborarea respectivă, cu un alt comision.

maxxim

Post by maxxim » 20 Jun 2008, 07:21

hmmm ... si tacita relocatiune?

maxxim

Post by maxxim » 20 Jun 2008, 08:14

hmmm ... si tacita relocatiune?

mariusms

Post by mariusms » 20 Jun 2008, 16:23

Re-locatiunea nu se aplica prin analogie ca sa ai si re-comision.

Pelerinul

Re: prelungire contract

Post by Pelerinul » 23 Jun 2008, 09:01

maxxim wrote:Intre firma X si firma Y s-a incheiat in ianuarie 2006 un contract de comision. Contractul era incheiat pe 1 an cu prelungire pentru inca 1 an daca nici una din parti nu-si exprima intentia de a-l inceta.
Prin urmare, in ianuarie 2008 contractul expirase. In luna aprilie 2008, firmele au incheiat un act aditional prin care modificau doar cuantumul comisionului, celelalte clauze ramanand neschimbate.
1. contractul este expirat?
2. daca nu, care este durata avand in vedere acel act aditional?

Multam,
F
Din informatiile date, sub rezerva existentei unor stari de fapt necunoscute mie, eu as raspunde astfel:

1. NU! Contractul nu este expirat.
2. In acest moment contractul este in vigoare si va fi pana cand o parte il denunta. Adica un fel de durata nedeterminata!

:cafea:

agenda

Re: prelungire contract

Post by agenda » 23 Jun 2008, 09:19

Pelerinul wrote:
maxxim wrote:Intre firma X si firma Y s-a incheiat in ianuarie 2006 un contract de comision. Contractul era incheiat pe 1 an cu prelungire pentru inca 1 an daca nici una din parti nu-si exprima intentia de a-l inceta.
Prin urmare, in ianuarie 2008 contractul expirase. In luna aprilie 2008, firmele au incheiat un act aditional prin care modificau doar cuantumul comisionului, celelalte clauze ramanand neschimbate.
1. contractul este expirat?
2. daca nu, care este durata avand in vedere acel act aditional?

Multam,
F
Din informatiile date, sub rezerva existentei unor stari de fapt necunoscute mie, eu as raspunde astfel:

1. NU! Contractul nu este expirat.
2. In acest moment contractul este in vigoare si va fi pana cand o parte il denunta. Adica un fel de durata nedeterminata!

:cafea:
cred ca problema apare avand in vedere ca acel contract stipula o singura prelungire de un an. 2006-2007- termen contract. 2007-2008-prelungire un an. astfel contractul a fost incheiat pe o perioada maxima de doi ani la comisionul stabilit.
cand a venit momentul platii (sau a unei plati) s-a modificat comisionul. nu cred ca s-a avut in vedere si continuarea colaborarii intre cele doua societati cat timp nu s-a precizat expres.

mariusms

Re: prelungire contract

Post by mariusms » 23 Jun 2008, 09:23

Pelerinul wrote:
maxxim wrote:Intre firma X si firma Y s-a incheiat in ianuarie 2006 un contract de comision. Contractul era incheiat pe 1 an cu prelungire pentru inca 1 an daca nici una din parti nu-si exprima intentia de a-l inceta.
Prin urmare, in ianuarie 2008 contractul expirase. In luna aprilie 2008, firmele au incheiat un act aditional prin care modificau doar cuantumul comisionului, celelalte clauze ramanand neschimbate.
1. contractul este expirat?
2. daca nu, care este durata avand in vedere acel act aditional?

Multam,
F
Din informatiile date, sub rezerva existentei unor stari de fapt necunoscute mie, eu as raspunde astfel:

1. NU! Contractul nu este expirat.
2. In acest moment contractul este in vigoare si va fi pana cand o parte il denunta. Adica un fel de durata nedeterminata!

:cafea:
1. Ianuarie 2006 + 1 an (durata contractului) = ianuarie 2007
Ianuarie 2007 + 1 an (durata de prelungire) = ianuarie 2008.
2. Aprilie 2008 este după ianuarie 2008. Cum nu este expirat? Poţi să explici?
Pelerinul wrote:2. In acest moment contractul este in vigoare si va fi pana cand o parte il denunta. Adica un fel de durata nedeterminata!
Aloo, nu s-au căsătorit. :evil:

maxxim

Post by maxxim » 23 Jun 2008, 13:47

Si am uitat sa mentionez ca platile reprezentand comisionul s-au facut in fiecare luna de la inceputul contractului.

agenda

Post by agenda » 23 Jun 2008, 16:48

maxxim wrote:Si am uitat sa mentionez ca platile reprezentand comisionul s-au facut in fiecare luna de la inceputul contractului.
eu inteleg ca au ramas niste plati de executat pe baza contractului care a incetat.
acel act aditional se refera la acele plati ramase. adica, de la data incheierii actului aditional sumele datorate se vor calcula in baza noului comision.

colaborarea intre cele doua societati a incetat dupa cei doi ani.

dar acum depinde si cum este formulat in contract. daca ceea ce ai relatat este ceea ce scrie in contract eu interpretez ca mai sus si ca in mesajul meu anterior.

ACUM, daca cele doua societati au continuat colaborarea dupa cei doi ani ar trebui sa incheie un nou contract, cu modificarile intervenite.

care este problema cu care te confrunti ref. la contractul asta?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests