Constructie fara autorizatie

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
croc

Post by croc » 25 Nov 2004, 17:08

da, pentru ca, dupa ce am inceput sa construiesc, terenul a intrat in proprietatea mea;

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 29 Nov 2004, 12:42

Pentru ELIS: da, pentru intabulare. ca altminteri nu am nici un act de proprietate pe casa si in consecinta nu o pot intabula.

norocel

Post by norocel » 05 Feb 2005, 15:29

In legea nr. 50/1991, la art. 37 alin. 5 se arata :"Constructiile executate fara autorizatie de construire sau cu nerespectarea prevederilor acesteia, precum si cele care nu au efectuata receptia la terminarea lucrarilor, potrivit legii, nu se considera finalizate si nu pot fi intabulate in cartea funciara. In aceasta situatie se aplica in continuare sanctiunile prevazute de lege."

Concluzia este ca nu s-a prescris nici dreptul de a aplica sanctiunea contraventionala iar de intabulare nici nu poate fi vorba.

Victor

Re: Constructie fara autorizatie

Post by Victor » 12 Jan 2019, 13:23

Bună ziua. Am o problema cu o casa care a fost construita de tatăl meu, undeva după revoluție, ce zice mama,el a murit între timp numai ca a făcut o pe terenul altcuiva un schimb de teren, la primărie plătesc impozit pe casa darzic ca nu exista nicio varianta sa îmi facă titlu de proprietate plus ca s au făcut cadastrale iar fosta proprietara nu l a mai cerut, și a rămas la comuna pământul.cum as putea proceda?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests