consultare dosar arhiva

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
mamica_dulce

consultare dosar arhiva

Post by mamica_dulce » 16 Nov 2004, 12:55

Am fost in concediu de maternitate in ultimii 2 ani. Cand m-am intors la munca si la instanta am constatat ca e nevoie de cerere scrisa pentru a consulta un dosar. Care e procedura exacta? Cine ti-o semneaza?

Stiu ca pare o intrebare :oops: dar asta e. Mai bine intreb.

Maria

croc

Post by croc » 16 Nov 2004, 13:43

cerere scrisa, intr-adevar, semnata si stampilata de persoana cu drept de semnatura (daca esti cj);
mergi la judecatorul de srviciu care titi pune viza, apoi cu cererea la arhiva; trebuie sa ai si delegatie in dosarul respectiv, daca nu, una asupra ta;

mamica_dulce

Post by mamica_dulce » 16 Nov 2004, 14:06

Si trebuie sa faci cerere ori de cate ori vrei sa vezi dosarul sau e suficienta prima?
Stie cineva care e logica acestei dispozitii?

Cu multumiri,
Maria

norocel

Post by norocel » 16 Nov 2004, 14:16

Conform art. 95 din Rebulamentul de ordine interioara a instantelor judecatoresti, aprobat prin Hotararea CSM nr. 159/2004,
alineatele 2, 3 si 4:
"(2) Dosarele si registrele instantei privitoare la activitatea de judecata sunt publice si pot fi consultate de orice persoana solicitanta care justifica un interes legitim, precum si de ziaristii acreditati, cu respectarea ordinii si masurilor de asigurare a integritatii documentelor. Cererea, cu datele de identificare a solicitantului, se va depune la dosarul cauzei. Ea va fi aprobata de salariatul care coordoneaza activitatea compartimentului arhiva, tinand seama de prioritatile impuse de buna desfasurare a procesului in cauza respectiva.
(3) Dosarul va fi studiat numai in arhiva, dupa identificarea si notarea numelui si prenumelui solicitantului, verificandu-se actul de identitate, procura si delegatia, precum si integritatea dosarului la restituire.
(4) Au prioritate de consultare a dosarului cauzei procurorul, partile, expertii si interpretii desemnati in cauza, avocatii sau reprezentantii partilor."

Regulamentul este publicat in M.Of. nr.881/2004

wittmann

Post by wittmann » 17 Nov 2004, 12:05

Iti multumesc si eu; de mult timp cautam regulamentul instantelor si nu-l gaseam.

rxn

Post by rxn » 17 Nov 2004, 15:19

Norocel wrote:"(2) Dosarele si registrele instantei privitoare la activitatea de judecata sunt publice si pot fi consultate de orice persoana solicitanta care justifica un interes legitim,
Asta inseamna ca nu ai neaparata nevoie de delegatie ca sa studiezi un dosar? Deci nu numai partile si avocatul i pot studia, ci oricine justifica un interes? Cine apreciaza interesul? - Arhivarul?
Stiti daca se aplica prevederile astea?

mamica_dulce

Post by mamica_dulce » 17 Nov 2004, 15:41

Din alineatul 2 art. 95 din Regulament rezulta ca cererea va fi aprobata de salariatul care coordoneaza activitatea compartimentului arhiva.
Croc spune ca trebuie semnata de judecatorul de serviciu. Sa inteleg ca judecatorul de serviciu e persoana respectiva?

Trebuie sa fac cerere ori de cate ori vreau sa vad dosarul sau e suficienta prima?

Maria

rxn

Post by rxn » 17 Nov 2004, 15:54

Din cate am vazut eu (dar sunt atatea practici cate instante) cererea, care este pur formala, mai ales daca esti parte sau avocat, se semneaza de catre seful arhivei - care de obicei e plecat cu probleme importante!
Mie nu mi-a venit sa cred cand mi s-a spus sa fac cerere daca vreau sa mi se citeasca de catre un arhivar o pronuntare din condica.!!
Si asa am ajuns sa citesc si eu noul regulament de ordine interioara..

minodora

Post by minodora » 17 Nov 2004, 16:11

Nu la toate arhivele se face cerere. La unele da. Am facut cerere, i-am lasat-o arhivarului pe masa si mi-a dat dosarul. Nici macar nu am fost la judecatorul de serviciu.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 17 Nov 2004, 16:42

mie nu mi s-a intamplat sa fiu pusa sa fac cerere ca sa vad condica.
dar am facut o cerere, pur formala cum bine s-a spus, care a fost atasata la dosar pentru ca sa mi se dea dosarul la studiu in arhiva.

opersoana

Re: consultare dosar arhiva

Post by opersoana » 03 Feb 2019, 15:01

Multumesc si eu pentru referinta la regulamentul instantelor si rezumatul pentru consultarea informatiilor dintr-un dosar

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 37 guests