A inceput "samitul"!

Discutii filosofice pe teme actuale.
Post Reply
wittmann

A inceput "samitul"!

Post by wittmann » 01 Apr 2008, 12:33

A inceput samitun NATO. Culoar unic de securitate, hoteluri asediate de agenti de securitate romani si straini, verificari, controale, aurolaci goniti din canalizari (unul din ei protesta vehement “Ce politie e asta, dom’le, de te scoala din somn la 6 dimineata?!" ). Nu mi-a placut niciodata haosul din Bucuresti, dar in zilele astea parca n-as vrea sa fiu nici macar maidanez in mirifica si mereu fascinanta noastra capitala (cica saracele animale sunt fugarite de hingheri mai ceva ca pe Osama bin Laden prin vagaunile de la Tora Bora).

Pentru altii summitul a inceput inca de acum cateva luni. Toti baietii aia ce fac parte din serviciile atat de dragi Primului Marinar al tarii sunt de ceva timp cu nervii in pioneze, atenti la orice miscare suspecta. Politie, jandarmi, pompieri, SMURD, SRI, SPP, SIE, armata, toti alearga de dimineata pana seara veghind ca niciunul din mai-marii mapamondului sa nu fie deranjat nici macar de o musca extremista, anarhista sau cu intentii rau-voitoare.

Cu ceva vreme in urma, trapadusii chiar si-au dat in petec, in stil pur mioritic. Cica la granita romano-bulgara, in bagajele a sase cetateni germani, Politia de Frontiera a descoperit materiale anti-NATO si anti-globalizare. Si atunci sa vezi circ : ca o furtuna, au sosit cei de la SRI, care cu istetimea lor unanim recunoscuta, i-au trimis inapoi la vecinii nostri de la sud de Dunare, dupa ce in prealabil i-au retinut si interogat vreme de 19 ore.

"Intrucat existau dovezi ca cei sase aveau intentia de a organiza o actiune anti-NATO la Bucuresti, era normala intoarcerea lor din drum", declara sec apoi un reprezentant PR al unei institutii a statului (nu conteaza care; toti sunt o apa si un pamant dupa parerea mea).

Cand auzi de activisti anti-globalizare si manifeste anti-NATO, prima data ai tendinta sa le dai dreptate baietilor "din servicii". Si totusi… HOLD ON A MINUTE, MISTER ! ar spune presedintele Gheorghe Tufa. La urma urmei, care era motivatia legala a celor de la Politia de Frontiera, sau SRI, sau care ar mai fi ei ? De cand e interzis sa organizezi un protest anti-NATO sau sa detii materiale de propaganda in acest sens ? Ultima data cand am citit Constitutia, inca mai ne bucuram de libertatea de exprimare si de libertatea intrunirilor. Si atunci?

Ma intreb ce ar fi facut vasnicii aparatori ai democartiei daca in locul celor sase cetateni germani, ar fi fost vorba de sase cetateni romani. Le-ar fi interzis accesul in propria lor tara si i-ar fi trimis si pe acestia inapoi la bulgari? Sau mai degraba ar fi sesizat parchetul, asa cum s-a procedat la Timisoara in privinta unor tineri ce au lipit pe stalpi materiale impotriva summitului ?

Episodul cu pricina vine sa se adauge la o suita de alte abuzuri (prostesti zic eu) ale institutiilor statului pe care noi le finantam in fiecare luna, atunci cand platim impozite si taxe si contributii si multe altele. Si sa nu ne miram daca peste cateva luni, vom afla ca pe rolul Curtii Europene a Drepturilor Omului sau a Curtii de Justitie a Comunitatilor Europene s-a mai inregistrat o plangere impotriva Romaniei, plangere ce se va adauga pomelnicului deja existent si care va fi admisa, urmand ca Statul Roman (pardon… cetatenii romani) sa achite nota de plata.

cristal

Post by cristal » 01 Apr 2008, 13:25

Foarte ...profund! 8-) Imi place.
Din postarile tale pe forum nu m-am gandit ca esti asa de talentat la...Divagatii ! :)

mariusms

Post by mariusms » 01 Apr 2008, 13:58

Verry good, Herr!
Dar ce pretenţii ai maestre într-o ţară în care proprietatea este un moft, ziariştii sunt măianimalule sau păsărici sau găo..., iar când înţelegi să nu votezi (şi asta chiar dacă ai un calcul în cap) eşti catalogat ca fiind ... !

kinga

Post by kinga » 01 Apr 2008, 14:09

io am o nelamurire...
magnoliile erau inflorite sau nu???? :roll: :roll: :roll: :roll:

ursu

Post by ursu » 01 Apr 2008, 19:21

Komplimente machen, Heeerrrrrr !
Schon, schon....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests