stagiul obligatoriu pt. vechime in activit juridice 5 ani?

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
mariuss

stagiul obligatoriu pt. vechime in activit juridice 5 ani?

Post by mariuss » 31 Mar 2008, 09:19

Am vechime in activitati juridice 10 ani si 10 luni din care 5 ani ofiter de politie la serv, cercetari penale iar 5 ani si 10 luni consilier juridic fara examen de definitivare ca si consilier juridic, intrucat la data aparitiei Legii 544/2003 aveam vechime fiind inscris in tabloul CCJ definitiv fara obligativitatea sustinerii examenului de definitivat.

In Nov 2007 am promovat examenul de primire in profesie la Cluj refuzandu-mi-se emiterea unei decizii ca definitiv pe motivul ca nu am sustinut examen de definitivare ca si consilier juridic desi art. 29 din legea CJ imi conferea dreptul de a profesa ca si consilier definitiv indeplinind conditiile cerute de aceasta lege.

Dati-mi un sfat , CARE ESTE PRACTICA IN ALTE BAROURI?

mariusms

Post by mariusms » 31 Mar 2008, 17:58

Daca pana la intrarea in vigoare a Legii 544/2003 ai lucrat o singura zi ca si cj, atunci, potrivit acestei legi, esti definitiv.
Ai deschisa calea contenciosului administrativ, cu sanse mari de castig. Sper sa fii in termen. Parerea mea.

av_bbq

Post by av_bbq » 31 Mar 2008, 18:07

art 281 alin 1 din Statut cu trimitere la art 19 alin 2 si 3 di L 51/1995 modif:
art 281. (1) Persoana care anterior primirii in profesie a fost definitivata in functia juridica pe care a exercitat-o inainte de primirea in profesia de avocat sau a promovat examen de definitivare in aceasta functie, dobandeste, potrivit art. 19 alin. (2) si (3) din Lege, calitatea de avocat definitiv.
(2) Prin functii juridice, in sensul art. 19 din Lege, se inteleg functiile indeplinite efectiv dupa absolvirea facultatii si dupa sustinerea examenului de licenta.
(3) Consilierii juridici care nu au sustinut examen de definitivare in profesia de consilier juridic (jurisconsult), dar aveau o vechime de 5 ani la data intrarii in vigoare a Legii nr. 514/2003 privind profesia de consilier juridic, dobandesc calitatea de avocat definitiv.
(4) Constatarea acestei calitati va fi mentionata in decizia de inscriere in barou.[b][u]

Deci ai fost definitivat in profesia de cj ....Ataca decizia conform procedurii prevazute de L51 si statut[/u][/b][b][/b]

mariuss

Post by mariuss » 01 Apr 2008, 09:44

Am depus o cerere de revocare a deciziei de primire in profesie ca avocat stagiar aratand ca inainte de aparitia Legii 544 am activat ca CJ 2 ani si 5 ani va si ofiter de politie la cercetari penale, insa m-i sa respins cererea pe motiv ca functia de ofiter de politie cu studii juridice nu este asimilata activitatilor juridice .

Multumesc pt. ajutor

AvocatValentin

Raspuns

Post by AvocatValentin » 05 Apr 2008, 07:45

Vezi art. 19 alin. 2 coroborat cu art. 16 alin. 2 din Legea nr. 51/1995 din care rezulta functiile juridice cu care se poate intra in avocatura: judecator, procuror, notar public, consilier juridic sau jurisconsult.R

serafim

Re: stagiul obligatoriu pt. vechime in activit juridice 5 an

Post by serafim » 05 Apr 2008, 10:20

mariuss wrote:Am vechime in activitati juridice 10 ani si 10 luni din care 5 ani ofiter de politie la serv, cercetari penale iar 5 ani si 10 luni consilier juridic fara examen de definitivare ca si consilier juridic, intrucat la data aparitiei Legii 544/2003 aveam vechime fiind inscris in tabloul CCJ definitiv fara obligativitatea sustinerii examenului de definitivat.

In Nov 2007 am promovat examenul de primire in profesie la Cluj refuzandu-mi-se emiterea unei decizii ca definitiv pe motivul ca nu am sustinut examen de definitivare ca si consilier juridic desi art. 29 din legea CJ imi conferea dreptul de a profesa ca si consilier definitiv indeplinind conditiile cerute de aceasta lege.

Dati-mi un sfat , CARE ESTE PRACTICA IN ALTE BAROURI?
solicita adeverinta de la CCJ ca ai fost inscris in Tablou ca si cj definitiv , o duci la Barou si in baza asta soliciti sa te treaca def. daca nu, ataci decizia in instanta.

serafim

Post by serafim » 05 Apr 2008, 10:21

pe sit-ul ICCJ -gasesti si jurisprudenta parca si in acest sens !
BAFTA

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest