certificat de origine comunitara

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
ramonya

certificat de origine comunitara

Post by ramonya » 30 Jan 2008, 17:26

Buna !
Am o rugaminte, in legatura cu urmatoarea problema: - in cazul importului de echipamente, cine acorda certificatul de origine ?

Mai este obligatoriu acest certificat de origine odata cu intrarea Romaniei in Comunitatea Europeana?

Multumesc!

piorel

Post by piorel » 30 Jan 2008, 18:27

sergiu deleanu - drept comunitar al afacerilor

ramonya

Post by ramonya » 31 Jan 2008, 10:18

legislatie? nu am cartea

piorel

Post by piorel » 31 Jan 2008, 10:23

dacă nu o ai, caut-o! Sau tu citeşti doar legislaţie nu şi cărţi? E un punct de început cartea domnului Deleanu. Sunt convins că mai sunt şi altele, poate chiar mai complexe, care tratează subiectul pieţei comunitare.

ramonya

Post by ramonya » 31 Jan 2008, 10:41

Merci pt ajutor. Dar daca stii tu de ce nu-mi spui?
Tu cand esti la serviciu si ai nevoie urgenta de o informatie , te invoiesti si pleci sa cauti o carte?

piorel

Post by piorel » 31 Jan 2008, 10:57

Păi eu nu ştiu, dar cred că te va ajuta cartea aia sau alta similară. Iar dacă nu ai de unde să iei informaţia... te duci şi în alt oraş să o iei dacă e aşa de urgent şi important. Să te învoiască cine are nevoie de ea, în urma explicaţiilor tale. Că... timpul trece... :)

kinga

Re: certificat de origine comunitara

Post by kinga » 01 Feb 2008, 09:25

ramonya wrote:Buna !
Am o rugaminte, in legatura cu urmatoarea problema: - in cazul importului de echipamente, cine acorda certificatul de origine ?

Mai este obligatoriu acest certificat de origine odata cu intrarea Romaniei in Comunitatea Europeana?

Multumesc!
Camera de comert si industrie...

cerere.. factura de import... etc....

ramonya

Post by ramonya » 01 Feb 2008, 09:55

In Regulamentul de aplicare a noului Cod Vamal am gasit abrogate solicitarile cu privire la certificatul de origine a marfurilor.... :-(

nicknou

Post by nicknou » 09 Feb 2008, 10:10

Nu mai este necesar certificatul de origine decat daca exista Uniune Vamala intre UE si tara(grupul de tari) din care faci importul....asta pt taxe preferentiale.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests