Activitati juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Examene, rezultate, pareri, etc
Post Reply
agenda

Re: Activitãti juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by agenda » 30 Jun 2010, 00:50

jralec wrote:pentru angel: fetito mai ia tu un furazolidon sa il sugi in gura cum te-a invatat pe tine colega ta de la scoala de fete avocatesti. In concluzie, nu ai ce sa comentezi pentru ca toate legile "avocaturii" au fost initiate de Guvern (cu exceptia Legii 255/2004) iar meseria asta de avocat "e altceva" .

Chiar ca tu esti botanista daca te-ai ciufulit asa rau, nu meriti sa stam de vorba. Uita subiectul asta ca te-ai compromis lamentabil.
Tu vorbesti de lamentabil?! :crizaderas:

esti chior, poate chiar orb daca nu vezi cine s-a compromis lamentabil aici.

cine nu merita aici nimic esti chiar tu! si daca ai citi mesajele tale ti-ai da si seama de ce :wink:

vulpacris

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by vulpacris » 30 Jun 2010, 01:48

agenda wrote:
angel wrote: Cred ca asa ai zis si cand ai sarit gardul de la Socola, ura si la gara...
:crizaderas: :crizaderas:
agenduta :floare:

Voi va distrati fara mine. :roll:

Voi nu ati luat in serios remarca lui angel :floare: , dar trebuie sa ne punem serios intrebarea:

Unde a fost jralec intre timp, din data de 27 Mar 2008 si pana la data de 22 Mai 2010 ?! :roll:

Si nu putem ignora urmatoarele fapte certe:

1. jralec a fost acela care a redeschis la 25 Mar 2008 acest topic inchis la 05 Oct 2007;

2. si tot jralec a fost acela care a redeschis topicul asta la 22 Mai 2010 dupa ce fusese inchis la 27 Mar 2008;

3. nu a activat decat in acest topic;

4. caracterul care lasa de dorit sub toate aspectele.

Iar, toate acestea nu denota decat existenta unei singure idei pe care o are, fixa, precum si crizele care se manifesta periodic, cu puternice accente de schizofrenie, usor de identificat, ca sustine cu vehementa ca toti sunt tampiti si numai el le stie pe toate, asa cum au facut si personaje celebre din istoria mondiala (vezi hitler).

Asa ca lasati-l in pace, saracul, ca l-or prinde aia de la Socola, cand or avea bani sa-l tina inchis acolo, ca acum le-au dat drumul doar din cauza crizei, sa mai reduca din cheltuieli.

:cafea:

jralec

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by jralec » 30 Jun 2010, 15:37

Voi nu respectati nici libertatea constiintei, nici dreptul la libera exprimare dar in schimb aveti pretentii de avocatura. Solidaritatea asta a voastra dusa la absurd va dezvalui lipsa de caracter. Nu faceti nici 2 bani ... Ura si la gara !!

agenda

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by agenda » 30 Jun 2010, 22:20

jralec wrote:Voi nu respectati nici libertatea constiintei, nici dreptul la libera exprimare dar in schimb aveti pretentii de avocatura. Solidaritatea asta a voastra dusa la absurd va dezvalui lipsa de caracter. Nu faceti nici 2 bani ...
pfuaaaaaaaaaaaauu!!! cata sclipire ... :-D :-D

jralec wrote:Ura si la gara !!
ASA! :-D nu permite nimanui sa iti ingradeasca libertatea de exprimare! imi place de tine cand nu iti infranezi genialitatea


vulpita :floare: nu fara tine ci doar cu tine :razz:

angel

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by angel » 01 Jul 2010, 13:27

angel wrote:
oricum ar fi, acest subiect a fost si va fi unul spinos si chiar a ajuns sa creeze discutii aprinse si nu doar pe un for juridic.
Solutia pe care o vad eu. caci cred ca-mi pot permite sa-mi dau o parere pe for, ca am acest drept, :grin: ,ar fi ca juristii care vor sa-si desfasoare activitatea in cadrul unei societati profesionale,ar fi sa se inscrie in barou si atunci toate aceste "probleme"s-ar definitiva, si o alta solutie ar fi aceea de unificare a profesiilor ...doar ca, deocamdata, recte in acest an in luna februarie,UNBR-ul a organizat examen de intrare in profesie, pentru avocat definitiv, pentru juristii cu vechime si def-ul in profesia de conslier juridic...deci, se poate...caci din cate cunosc eu, pana acum(cel putin in ultimii ani), se putea inscrie la examen orice consilier juridic, doar ca, indiferent de vechime, acesta intra ca si avocat stagiar :sad:


jralec wrote: in concluzie militati pentru excluziune profesionala trecand peste legile in vigoare.
:shock:
angel wrote:
jralec wrote:Se pare ca nu mai are replica valabila. Daca nu stii ce inseamna "procese de crima" iti spun eu, adica drept penal. Sintagma asta vine de la americani. Ca argument in plus ca n-ai avut dreptate O.U.G. nr. 159/2008 a fost abrogata.
Da' tu cu cine te certi?! :roll:
:roll:
jralec wrote:Ar trebui sa-si bagte codita in gurita ta caci numai prostii emani. Cum dracu de nu stiai tu ca oug 159/2008 n-are a face cu caen 6910. esti aeriana ?
:shock:
jralec wrote:Ce stil nesimtit de comunicare au unii pe aici ...Ar trebui sa-si tina codita intre picioare caci numai prostii emana, ura si la gara.
asta da decenta in comunicare...si mai consideri ca ti s-a ingradit dreptul la opinie :-?
jralec wrote:pentru angel: fetito mai ia tu un furazolidon sa il sugi in gura cum te-a invatat pe tine colega ta de la scoala de fete avocatesti. In concluzie, nu ai ce sa comentezi pentru ca toate legile "avocaturii" au fost initiate de Guvern (cu exceptia Legii 255/2004) iar meseria asta de avocat "e altceva" .

Chiar ca tu esti botanista daca te-ai ciufulit asa rau, nu meriti sa stam de vorba. Uita subiectul asta ca te-ai compromis lamentabil.
:regulament:
jralec wrote:Voi nu respectati nici libertatea constiintei, nici dreptul la libera exprimare dar in schimb aveti pretentii de avocatura. Solidaritatea asta a voastra dusa la absurd va dezvalui lipsa de caracter. Nu faceti nici 2 bani ... Ura si la gara !!
QUOD ERAT DEMONSTRANDUM!!!!

ba ti s-a respectat mult prea mult, acest drept...in asa fel incat ai considerat de cuviinta sa faci abuz...

cred ca ar trebui sa ne multumesti ca nu ti s-a suspendat contul pana acum de catre admin...

si uite cine s-a compromis lamentabil...si cine are probleme foarte serioase atat de educatie,dar mai ales de caracter.
asa cum am zis si anterior, pentru a nu te mai compromite, incearca sa-ti infranezi frustrarile...stiu ca ti-e foarte simplul sa arati aici pe un for public,cat s-au umflat muschii pe tine, ca-n viata reala esti un nimuric...doar ca n-ai pe cine pacali...iar obsesia ta cu avocatura, hmm...daca tot ti-o doresti atat de mult, incat simtit nevoia sa ataci pe oricine face parte din tagma, fara insa a avea asa mari pretentii cum sustii tu,si nu pentru ca n-ar avea cu ce se mandri, ci tocmai pentru ca sunt oameni extrem de fini cu o educatie aleasa...dar la nivelul tau de perceptie, n-ai cum intelege asta...invata si inscrie-te le examen...nu tot sta pe margine sa critici ...daca tot urla pregatirea profesionala in tine...asta,daca apuci sa te reinterneze cei de la Socola si apuci sa te mai faci cat de cat bine...si nu mai sari gardul sa fugi la gara in timp ce tipi cat te tin plamanii "ura"...
apropo's,vezi ca la inscrierea examenului la Barou, iti cere nu doar testul psihologic si cel PSIHIATRIC...si ar fi cel putin o explicatie pentru care esti atat de inversunat impotriva acesteia...ca deh, daca nu poti ajunge la struguri...sunt acri.


dar...hai ca ti-am acordat atata atentie, incat te-am facut vedeta :mrgreen: si asa sufereai tu de nebagat in seama.

Agenduta :floare: :kiss: :cake:
vulpita :cake: :cafea: :cake:
ne-am unit iarasi intreaga familie la distractie(ca nu-i putem zice necaz) :dans:
Vulpitaaa!!normal ca nu ne distram fara tine :dans: ...dar daca ne-ai lasat nesupravegheate, noi am coborat :scuze: si ne-am jucat cu copii de pe maidan. :mrgreen:

agenda

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by agenda » 05 Jul 2010, 11:03

:floare: eu nici nu am observat ca nu am fost supravegheata :mrgreen:

vulpacris

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by vulpacris » 05 Jul 2010, 16:36

:floare: :cake: :sampanie:

Pai da, ca intotdeauna ai fost nazdravana :-D asa ca nu ai sesizat :crizaderas:

:cafea:

P.S. dar Kinga unde este !?!? ...ca ea trebuia sa se ocupe cu supravegherea :grin: sau, i-ai facut ceva cand a venit la in capitala, un canal deschis, o plimbare pe malul Dambovitei, unde nu era parapet, ceva !?! ca de atunci nici nu prea am mai "vazut-o" :roll:

angel

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by angel » 05 Jul 2010, 23:36

D-ne fere!
Ce ai vulpito?
O fi Agenduta mea nazdravana,dar nici chiar asa.

DevilMean

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by DevilMean » 06 Jul 2010, 23:48

Pana la urma jralec, problema ta care este?
Deduc ca aici esti tu si cu "Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995" .
Am inteles, ai deschis un topic, s-au dezbatut opiniile, iar tu te legi de oricine cand nu iti da dreptate?
Ori tu esti un consilier juridic si nu prea iti convine solutia.
Intelege ca, chiar daca iti creezi un birou de consultanta, nu te poti abate de la 514/2003.
Banuiala mea e ca tu vrei sa iti insusesti aptitudinea de a fi avocat in cazuri penale.
Plus de asta, angel ti-a dat solutia ca UNBR-ul accepta consilieri juridici cu vechime dar vor fi trecuti ca avocati stagiari.


Asta e pentru mine: bai, cum dracu se face ca acuma pe criza, toti se intorc cu fata spre justitie ca sa isi ceara banii? Unii din daune, altii din recuperari, etc.. cand nici dracul nu are de unde sa le dea? (Moi, din franceza, nu va ganditi la altceva.)

jralec

Re: Activitãti juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by jralec » 08 Jul 2010, 00:14

Angel- membru de baza, se inneaca in replici acide. Daca vrei ia legatura cu admin. si poti sa-mi stergi contul, nu ma deranjeaza pentru ca oricum in viata reala stii bine ca nu iti poti permite sa te dai in stamba in halul asta. Nu mi-a placut spiritul de turma, deci sterge-l. M-a deranjat ideea de "eludare" si la insistentele colegilor am raspuns. Am vrut sa aduc in discutie procesul legislativ actualmente, pentru a demonstra inca o data ca tema discutiei este demult depasita. Am marturiile unor patroni de firma cum cerseati un contract si incercarti sa aruncati cu noroi in juristii salarizati ai firmei. Scarba ! Munca nu este o rusine, lasa certurile si treceti la munca daca nu mai merge ... Prea multa lacomie :burger: Nu vreau sa mai aud nici un comentariu prostesc, aici nu se poate discuta, va las sa stati intre voi...

angel

Re:

Post by angel » 08 Jul 2010, 13:00

jralec wrote:Piorel, :-D

Botista esti tu , cu gesturile voastre feminizate, de copile provinciale; probabil asta e traditia ta. Ia-o la amanare [...]

Cu unificarea sunt de acord, dar nu mai comenta tu obiectul asta de activitate, pentru ca o faci prost.

Tu intentionai sa mai scapi de concurenta, dar nu sta in puterea ta.
Ca informatie in plus, sunt consilier juridic.
DevilMean wrote:Pana la urma jralec, problema ta care este?
Deduc ca aici esti tu si cu "Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995" .
Am inteles, ai deschis un topic, s-au dezbatut opiniile, iar tu te legi de oricine cand nu iti da dreptate?
Ori tu esti un consilier juridic si nu prea iti convine solutia.
Intelege ca, chiar daca iti creezi un birou de consultanta, nu te poti abate de la 514/2003.
Banuiala mea e ca tu vrei sa iti insusesti aptitudinea de a fi avocat in cazuri penale.
Plus de asta, angel ti-a dat solutia ca UNBR-ul accepta consilieri juridici cu vechime dar vor fi trecuti ca avocati stagiari.


Asta e pentru mine: bai, cum dracu se face ca acuma pe criza, toti se intorc cu fata spre justitie ca sa isi ceara banii? Unii din daune, altii din recuperari, etc.. cand nici dracul nu are de unde sa le dea? (Moi, din franceza, nu va ganditi la altceva.)
@Devilemean:chiar este jurist jralec, nu e doar o prezumtie...si apoi niic nu trebuia s-o declarare,era evident, la cat de inversunat este impotriva avocatilor, ca n-are cum face parte din tagma.

problema lui este insa, ca el are ceva cu toata lumea, chiar fara temei...agreseaza verbal pe oricine banuieste ca ar fi avocat, si-l face culpabil de toate esecurile lui profesionale si sociale deopotriva...insa, singur isi face proprii colegi si profesie deopotriva,de ras...ca am certitudinea ca nu l-a mandatat nimeni ca sa le reprezinte interesele si nici opinia nu i-au cerut-o,asa cum sustine acesta,ca-i i-a fost solicitata interventia,pai daca nu-l baga-n seama nimeni, se baga singur :crizaderas:
jralec wrote:Angel- membru de baza, se inneaca in replici acide.
neee, astea-s replici acide?!hmmm, sa le auzi/vezi pe cele din viata reala, cum sunt...atunci, avand elementul comparativ,acestea ti se vor parea asa...tare cool :mrgreen: .aici trebuie sa respect un regulament.
jralec wrote: nu ma deranjeaza pentru ca oricum in viata reala stii bine ca nu iti poti permite sa te dai in stamba in halul asta.
in viata reala,daca mi-ai vorbi si te-ai comporta cum te comporti aici,ceea ce ma indoiesc ca ti-ai permite luxul s-o faci...te-as bate pana s-ar schimba vremea(admin, metaforic vorbind,evident...ne batem in idei)...de nici nu vei avea timp sa realizezi,de te vei intreba care tampon al vagoanelor de tren, te-a lovit...si atunci chiar c-o sa-ti gasesti echilibrul si-ti revii...

nu te mai da mare macho atacand perosane pe care prezumtiv le crezi, a fi slabe,ca s-ar putea sa ai mari surprize, si sa nu fie deloc asa...si nu dovedeste decat faptul ca esti un om slab din toate punctele de vedere,imatur deopotriva, si chiar ca te compromiti lamentabil ca sa te citez...
jralec wrote: Nu mi-a placut spiritul de turma, deci sterge-l.
nu-mi amintesc sa te invitat nimeni in "turma"noastra,ca n-ai cum face fata cerintelor.
jralec wrote:Am marturiile unor patroni de firma cum cerseati un contract si incercarti sa aruncati cu noroi in juristii salarizati ai firmei.
hmmm, iar generalizezi...si iar,dovedesti ca obsesia ta este profesia in sine...si nu oamenii care fac parte din ea...

cand juristii fac pe avocatii si reprezinta persoanele fizice in instanta in baza mandatelor,eu n-am auzit un avocat sa zica ca-s fomisti si ca iau painea de la gura avocatilor...ba mai mult decat atat,nimeni n-a comentat, ba chiar a manifestat intelegere...ca fiecare trebuie sa-si castige existenta, si daca are clientul si l-a putut convinge e smecheria lui...bun el...

daca tot te intereseaza si esti atat de afectat de acest subiect, cine fura painea de la gura si cui(eu am clientela,iar in domeniul meu, nu iau painea de la gura juristililor, si-n orice profesie cel mai bun,castiga,ca este o piata libera)atentia ar trebui sa-ti fie atintita asupra ..ATENTIE:a contabililor...ei sunt cei care fac pe juristii si avocatii de ocazie...constituie / modifica societati, tot ce inseamna Of. Reg. com, contracte etc...deci toata munca juristului din SC...toti pe care-i cunosc eu, fac asta...si o fac contra cost, evident...avand onorarii destul de maricele...problema este insa ca fac anitreclama juristilor,pentru a descuraja angajarea acestora in soc. respectiva...aici, chiar este o problema, si inca una reala pentru cele doua profesii juridice.

asadar, "dusmanul concurential" este in alta parte decat se cauta...parerea mea.

DevilMean

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by DevilMean » 11 Jul 2010, 09:15

Angel se pare ca esti Jabberwocky-ul lui jralec, zau acuma.
Mai mult ca sigur, a fost molestat cand era mic.
Da, stiu, sunt rau, bolnav, etc... :evil:

jralec

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by jralec » 12 Jul 2010, 12:10

Hai sictir bolnavule ! Vezi ca stiu cine esti, daca te prind pe strada te bat. Ar fi trebuit sa iti vezi de treaba, cineva o pateste !!! Site-ul asta e un maidan de jigodii. Inca o data: hai sictir . Esti un avocat comunist.

angel

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by angel » 12 Jul 2010, 13:17

:crizaderas: :crizaderas:

hai ca m-am amuzat pe cinste...
Jralec:ia viata asa cum este si priveste-o din alt unghi...mai cu umor, si ai sa vezi ca toate ti se vor parea altfel...incearca sa-i respecti pe cei din jur,daca vrei sa fii respectat..si, stii se mai spune din popor ca vorba dulce mult aduce...cu amenintarile nu rezolvi nimic, ba dimpotriva...cand vei reusi sa-ti gasesti echilibrul interior,iti va fi si tie mai bine.

@Devilmean: da comunist mai esti dom'le :crizaderas: :crizaderas:

DevilMean

Re: Activitãþi juridice - Cod CAEN 6910 - eludare 51/1995?

Post by DevilMean » 12 Jul 2010, 22:35

jralec wrote:Hai sictir bolnavule ! Vezi ca stiu cine esti, daca te prind pe strada te bat. Ar fi trebuit sa iti vezi de treaba, cineva o pateste !!! Site-ul asta e un maidan de jigodii. Inca o data: hai sictir . Esti un avocat comunist.
1. Pentru calomnie inca te pot da in judecata si pentru tulburare.
2. Daca m-ai prinde pe strada ce? Vezi ca incurci borcanele
3. Mai mult ca sigur nu stii cine sunt.
4. Nu sunt, repet, vreun avocat sau ceva de gen, nici macar nu sunt in tagma.
5. A fi sau a nu fi, asta e intrebarea. Anul nasterii decide ca sunt comunist, dar nu stiu de restul. Cred ca tu esti mai comunist decat toti forumistii de aici la un loc.
Daca impresia care ti-am lasat-o este de comunism, tu probabil ai mentalitatea lui basescu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests