De ce NU consilier juridic ?

Discutii privind alte teme decat cele pentru care exista un forum
Post Reply
ame

Post by ame » 10 Nov 2004, 12:26

Sunt cj de mai bine de 8 ani . Am fost angajata la o firma unde castigam net peste 1000 USD + alte facilitati , iar acum am ales sa-mi deschid propriul birou, profitand de legea in domeniu . Nu doresc sa intru in avocatura deoarece m-am specializat in probleme de dr. com + muncii .. Satisfactii si insactisfactii poti avea in orice profesie, trebuie numai sa stii ce vrei si sa mergi mai departe . Si in munca noastra este nevoie de specializare . Nu poti face totul si foarte bine, sau poti, dar trebuie sa fii un " pic de geniu " . Fostul meu director general, cetatean englez, era chiar mirat de faptul ca trebuie sa pledez si in instanta, atunci cand era cazul . Spunea el ca in Anglia, un cj este foarte bine platit pentru ca el apara direct interesele firmei, ca el angajeaza avocatii care sa pledeze in instanta si ca el preconstituie probele materiale, in desfasurarea unei operatii comerciale , etc. De asemena, insa , spunea ca foarte putine firme isi" permit " sa aiba angajat un cj .
Ar trebui sa facem mai multe pentru profesia noastra, chiar noi sa ne acordam respectul cuvenit pentru aceasta si sa-l impunem celorlalti, sa fim seriosi , pentru ca numai astfel poti izbuti si dpdv material si profesional .

Marius Titulescu

Re: De ce NU consilier juridic ?

Post by Marius Titulescu » 19 Oct 2017, 13:04

Eu n-am multa experienta in domeniu, dar tot mi se pare una din cele mai bine platite profesii.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests