Legalizare dupa document legalizat

Succesiuni, Terenuri, Constructii, Dezmembraminte, Societati Comerciale
Post Reply
Ceausu-Petrica

Legalizare dupa document legalizat

Post by Ceausu-Petrica » 23 Jan 2012, 11:17

Buna ziua! As vrea sa stiu daca notarii pot face copii legalizate dupa o copie legalizata! Printr-o hotarare de consiliu local, mai multe parcele de teren au fost scoase din extravilan si introduse in intravilan -sub forma de tabele anexa- iar acum fiecare proprietar trebuie sa-si reglementeze noul regim juridic al terenului la Oficiu de Cadastru. Daca unul dintre proprietari a primit o copie legalizata dupa aceasta hotarare, ceilalti proprietari pot face si ei copii legalizate dupa aceasta? Si un temei legal va rog! Multumesc!

agenda

Re: Legalizare dupa document legalizat

Post by agenda » 26 Jan 2012, 13:33

nu pot face copii legalizate decat dupa original.
cred ca restul proprietarilor pot solicita si dansii o copie legalizata a hotararii de la consiliu.

temei legea 36/1995 republicata:

"Art. 90. - (1) Notarul public eliberează copii legalizate după înscrisurile originale prezentate de părţi, după confruntarea copiei cu originalul.
(2) În încheiere se va arăta că s-au îndeplinit condiţiile esenţiale ale legalizării copiei, în sensul art. 50 lit. g), prin următoarele menţiuni:
a) atestarea conformităţii copiei cu înscrisul prezentat;
b) starea în care se află înscrisul;
c) semnătura secretarului care a făcut colaţionarea.
(3) Dacă se legalizează un înscris sub semnătură privată sau din arhiva biroului notarial, în încheiere se va face menţiune expresă în acest sens.
(4) În cazul în care confruntarea copiei cu originalul înscrisului cere o pregătire de specialitate, copia se va elibera numai pe baza confruntării efectuate de către un expert desemnat de notar, potrivit prevederilor legale. În acest caz încheierea este semnată şi de expert.
(5) Copii legalizate de pe actele autentificate din arhiva biroului notarial se eliberează numai părţilor, succesorilor şi reprezentanţilor acestora, precum şi celor ce justifică un drept sau un interes legitim. "

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests