pensia alimentara

Familiei
teodora2

pensia alimentara

Post by teodora2 » 10 Mar 2010, 10:43

Buna ziua! Ma confrunt si eu cu o problema.Sunt divortata din anul 2005 si am o fetita de 8 ani care a ramas la mine in intretinere.Fostul meu sot,tatal fetitei mele,este politist.Instanta de judecata la vremea respectiva a stabilit pensia de intretinere in cuantum de 25% din venitul net lunar.Incepand de anul acesta pensia fetitei mele a tot scazut.Pana acum luam aprox. 400 lei pe luna si acum m-am trezit cu 300 lei.Sunt aproape sigura ca nu i se retine pensia de intretinere si din banii de hrana,care fac parte din venitul sau lunar net.Acestia sunt trecuti pe fluturasul de salariu si sunt bani,nu bonuri valorice deci, eu consider ca fac parte din venitul sau si au caracter permanent.Ce pot face in situatia asta?Am auzit si pareri de genul ca daca il dau in judecata,instanta poate hotara un procent mai mic de 25 %.Ajutati-ma va rog! Trebuie sa spun ca fetita mea in afara de acea pensie alimentara nu primeste nimic altceva de la tatal ei,nici macar o vizita,despre bani,haine,carti,caiete,etc nici nu mai vorbim.El considera ca daca ii da pensie alimentara s-a achitat de toate obligatiile.Va multumesc!

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 11 Mar 2010, 02:05

Daca ziceti ca nu va vorbiti cu fostul sot, de unde stiti ce venituri are? Poate are datorii la banci iar asta poate duce la reducerea pensiei.
Sau nu lucreaza indeajuns cat sa isi acopere suma totala ce i se cuvine ca politist, in felul asta cuantumul de 25% ajunge mai mic.
Pentru ca acei 25% nu se ia din salariul de baza, ci din salariul pe luna respectiva.

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 11 Mar 2010, 09:05

Dar cine a spus ca nu vorbesc cu fostul sot? Eu am spus ca nu are grija de copilul lui,nu ca nu vorbesc cu el.Tocmai asta este problema ca cei 25% se retine din venitul lui net pe luna respectiva,nu din salariul de baza.Ideea este ca venitul lui net este mai mare decat salariul de baza.Intamplarea face ca si fratele meu este politist si de aceea stiu ce venituri aproximative are fostul meu sot,iar acestea nu prea se reflecta in pensia alimentara pe care o da fetitei mele.

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 11 Mar 2010, 13:30

Deja devii paranoica, cum primesti tu banii de la fostul sot?
Eu am colegi la lucru care in fiecare luna au 25% retinuti automat pentru plata copilului.
Inca odata iti zic, chiar daca fratele tau lucreaza in politie, nu te da cu presupusul, poate nu vrea sa lucreze tot programul lunar care il are, lucreaza decat jumatate. In legatura cu vorbitul, chiar tu ai zis mai sus.
Ascunzi mai multe decat vrei sa arati.
In primul rand, minti in legatura cu situatia dintre tine si fostul sot, in al doilea rand, esti credula sa te iei dupa fratito ca fostul castiga atat, in al treilea rand, tu cum primesti banii de intretinere a lui fiica-ta?
Nu stiai ca, salariul e confidential? Nici macar eu nu-l arat la scarbici, caci castig de 2 ori mai mult decat colegii mei, dar chiar trebuie sa stie? Eu nu cred.

agenda

Re: pensia alimentara

Post by agenda » 11 Mar 2010, 14:09

mai dracusor...ai facut-o paranoica, ascunsa, mincinoasa.....de batut cand o bati? :-D :-D

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 11 Mar 2010, 15:39

In primul rand eu nu am intrat pe forum ca sa am parte de mesaje inutile precum cele de la tine,ceea ce ai scris tu deja stiam.Eu nu sunt "mincinoasa" asa cum presupui tu,dar tu cu siguranta esti incult pentru ca nu stii nici macar sa citesti si din acest motiv te-as ruga sa subliniezi unde am scris eu ca nu vorbesc cu fostul sot?Intii invata sa citesti.In ceea ce priveste paranoia cred ca ti se potriveste mai mult tie si ca sa-ti raspund si la intrebare, banii sau pensia alimentara,ca sa ma fac inteleasa, ii primeste fiica mea prin banca.Sa-ti explic mai pe intelesul tau:fiica mea are un cont deschis la banca si acolo i se vireaza pensia alimentara.Acum iti este ceva mai clar?

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 13 Mar 2010, 02:53

Aici subliniez ce ai spus.
teodora wrote:Trebuie sa spun ca fetita mea in afara de acea pensie alimentara nu primeste nimic altceva de la tatal ei,nici macar o vizita,despre bani,haine,carti,caiete,etc nici nu mai vorbim.El considera ca daca ii da pensie alimentara s-a achitat de toate obligatiile.Va multumesc!

Ok, imi cer scuze atunci daca ti se pare ca reactia mea e adversa, dar nu prea am materialistele la suflet, am inteles, copilul trebuie sa aiba si el un ajutor din partea lui taica-sau, da` ma-sa ce face? Cam asta e parerea mea.

Facand exceptie la cele enumerate mai sus, cum se face depunerea in contul fetei de la banca? Se face personal de catre fostul sot sau se vireaza automat din salariu?
Pentru ca daca se face automat din salariu nu prea ai ce face...
Dar daca se face personal de catre fostul sot atunci da, poate mai exista o speranta.
Te-am facut paranoica pentru ca tu ai calculat pensia fetei tale dupa veniturile fratelui tau, adevarul este ca daca i se retin banii automat din salariu, in loc sa-i depuna el la banca, atunci nu exista niciun furt, totul este ok pentru ca atat a muncit omul in luna/lunile alea, poate chiar a retrogradat, naiba stie, posibilitati sunt multe.


@angel, chiar am citit totul de la capat, am simtit ura din texte.

angel

Re: pensia alimentara

Post by angel » 13 Mar 2010, 12:05

DevilMean wrote:

@angel, chiar am citit totul de la capat, am simtit ura din texte.



Ce ai Devil?Sunt intervenient fortat in cauza? :grin:
si daca tot am calitate zic sa-mi dau si eu cu presupusul :mrgreen:

eu incerc sa inteleg faptul ca tu ai o ura fata de materialiste,dar te-ia gandit vreodata ca si tatii au o olbigatie in cresterea si educarea minorului? caci "materialistele" nu au conceput copii singure...ori este stiuta siretenia poltistilor si nu numai acestora...au tot felul de sporuri pe care le tin departe de ochii mamelor copiilor lor...

agenda

Re: pensia alimentara

Post by agenda » 13 Mar 2010, 16:16

angel wrote:
DevilMean wrote:

@angel, chiar am citit totul de la capat, am simtit ura din texte.



Ce ai Devil?Sunt intervenient fortat in cauza? :grin:
:crizaderas: :crizaderas: :crizaderas:

johei

Re: pensia alimentara

Post by johei » 13 Mar 2010, 16:49

Sa inteleg ca in sentinta judecatoreasca asa scrie: 25 la suta din venituri?

Una din "intelepciunile" justitiei romanesti-pensie stabilita nu intr-o suma de bani ci intr-un procent!!!
Sarcina probei este oarescum rasturnata in defavoarea celui indreptatit la pensie... care nu prea poate face dovada ca respectivul castiga mai mult; (mai ales cand acesta este ajutat de cei de la "personal" de ex).

Eu as incerca o noua actiune in stabilirea pensiei, astfel incat aceasta sa fie stabilita intr-o suma de bani si nu in procente. Si m-as ruga ca judecatorul sa nu spuna ca lipseste interesul... sau ca exista autoritate de lucuru judecat... sau mai stiu eu ce-i trece prin minte.

petca adrian

Re: pensia alimentara

Post by petca adrian » 14 Mar 2010, 20:13

am 3 copii pt. care platesc pensie alimentara . acum sunt somer. as vrea sa stiu cum sa procedez la plata pensiei alimentare acum cind venitul meu a fost considerabil redus.

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 16 Mar 2010, 16:17

petca adrian wrote:am 3 copii pt. care platesc pensie alimentara . acum sunt somer. as vrea sa stiu cum sa procedez la plata pensiei alimentare acum cind venitul meu a fost considerabil redus.
Din cate stiu eu,se plateste la salariul minim pe economie.

teodora2

Re: pensia alimentara

Post by teodora2 » 16 Mar 2010, 16:39

teodora wrote:Ok, imi cer scuze atunci daca ti se pare ca reactia mea e adversa, dar nu prea am materialistele la suflet, am inteles, copilul trebuie sa aiba si el un ajutor din partea lui taica-sau, da` ma-sa ce face? Cam asta e parerea mea.

Facand exceptie la cele enumerate mai sus, cum se face depunerea in contul fetei de la banca? Se face personal de catre fostul sot sau se vireaza automat din salariu?
Pentru ca daca se face automat din salariu nu prea ai ce face...
Dar daca se face personal de catre fostul sot atunci da, poate mai exista o speranta.
Te-am facut paranoica pentru ca tu ai calculat pensia fetei tale dupa veniturile fratelui tau, adevarul este ca daca i se retin banii automat din salariu, in loc sa-i depuna el la banca, atunci nu exista niciun furt, totul este ok pentru ca atat a muncit omul in luna/lunile alea, poate chiar a retrogradat, naiba stie, posibilitati sunt multe.
In primul rand vreau sa-ti spun ca nu e frumos sa modifici mesagele altora doar pentru ca tu nu ai inteles o anumita parte a textului.In fine...
In ceea ce priveste parerea ta despre "materialiste",sunt de acord cu tine,numai ca eu muncesc si pot foarte bine sa ma intretin si pe mine si copilul.Pensia alimentara se vireaza automat in contul fetei.Bun,daca tu spui ca asa nu exista furt si ca totul e ok,cum iti explici faptul ca acum vreo 2 ani nu am primit pensia alimentara 3 luni?Si cand am fost la ei la financiar sa cer explicatii mi s-a dat o simpla explicatie:"Am omis sa facem retinerea!"Parerea mea este ca oricum te pacaleste daca vrea cu valoarea pensiei alimentare.Se duce frumos la financiar cu un plic de cafea si i se retine numai cat spune el.

DevilMean

Re: pensia alimentara

Post by DevilMean » 16 Mar 2010, 22:07

Da, asa este, se poate rezolva la financiar sa ii apara mai putin decat realitatea, dar asta e tara in care traim.
Insa sa stii ca nu am modificat mesajul scris de tine, caci nu am acest drept, doar moderatorii acestui forum o pot face, iar eu nu cunosc pe niciunul.


Pace?

P.S. Poate un coleg forumist iti poate arata vreo cale din care sa poti iesi in castig, caci eu nu cunosc.

seiza

Re: pensia alimentara

Post by seiza » 17 Mar 2010, 00:32

Teodora, daca nu iti plateste pensia de intretinere il poti da in judecata pentru abandon de familie.
"Sãvârsirea de cãtre persoana care are obligatia legalã de a întretine, fatã de cel îndreptãtit la întretinere, a uneia dintre urmãtoarele fapte:

a) pãrãsirea, alungarea sau lãsarea fãrã ajutor, expunându-l la suferinte fizice sau morale;

b) neîndeplinirea cu rea-credintã a obligatiei de întretinere prevãzute de lege;

c) neplata cu rea-credintã, timp de 2 luni, a pensiei de întretinere stabilitã pe cale judecãtoreascã, se pedepseste, în cazurile prevãzute la lit. a) si b) cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendã, iar în cazul prevãzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendã.
.

Deasemenea te poti adresa autoritatii tutelare pentru a demara actiunea de decadere din drepturile parintesti. Dar din cate stiu (e posibil sa fac o greseala totusi), sumele de bani alocate pentru hrana din timpul serviciului (care pana la urma sunt un echivalent al bonurilor de masa date la firmele private) nu intra in calculul pensiei si nu sunt considerate venituri. E hrana pe care institutia respectiva se obliga sa i-o asigure angajatului pe timpul celor 8 ore de munca si nu intra in remuneratie.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests