presupusa declaratie mincinoasa

Discutii privind procedura penala
Post Reply
florica

presupusa declaratie mincinoasa

Post by florica » 11 Jul 2010, 20:36

se pot semna declaratii de catre minori fara prezenta parintilor?...
povestea este urmatoarea...acum vreo 2 ani o cunostinta si o prietena de-a acesteia au fost talharite intr-un mijloc de transport in comun. Pe atunci aveau 15 ani. Un presupus politist sub acoperire a zis ca a vazut intreaga scena dar nu a putut sa actioneze pentru ca victimele nu au strigat dupa ajutor. De mentinut ca victimele nu si-au dat seama ca au fost talharite. Acest politist le-a dus la sectie si le-a pus sa semneze o declaratie cum ca ele ar fi vazut talharii. Acum uneia dintre victime i-a fost intocmit dosar penal pentru marturie mincinoasa desi talharii nu au fost retinuti. Intrebarea mea e ce se poate face si daca acele declaratii au valoare fiind semnate de catre minori fara instiintare sau prezenta parintilor?

angel

Re: presupusa declaratie mincinoasa

Post by angel » 12 Jul 2010, 01:31

prima intrebare, NU.

daca victimele nu si-au data seama ca au fost talharite...cred ca vorbim totusi despre un furt si nu despre o talharie...

declaratiile sunt nule, daca minorii n-au fost asistati de cate tutorii acestora...
sa mearga cu un avocat la politie...

sansiro

Re: presupusa declaratie mincinoasa

Post by sansiro » 20 Mar 2011, 23:14

nu sunt nule declaratiile, imi pare rau. Sub 14 ani trebuie audiati in prezenta tutorilor. Totusi, in speta se pare ca respectivii minori au fost audiati in calitatede peroane vatamate. daca ar fi constituite parti vatamate, nu ar fi martori, deci fapta nu ar fi prevazuta de legea penala

angel

Re: presupusa declaratie mincinoasa

Post by angel » 22 Mar 2011, 00:54

asa este.art. 481 cpp se refera la invinuitul/inculpatul minor in faza up...care nu a implinit 16 ani...cred ca am citit din fuga trenului si in diagonala si n-am vazut tot postul...

darkblack

Re: presupusa declaratie mincinoasa

Post by darkblack » 29 Mar 2011, 17:28

Chiar si in cazul lui 481 Cpp avem conditia ca "organul de urmarire penala sa considere necesar"
Deci....

O alta problema este: cum sa nu-ti dai seama ca esti talharit? In conditiile in care latura obiectiva a acestei infractiuni include furtul + alte actiuni care implica partea vatamata (intrebuintare de violente sau amenintari, punerea victimei in stare de inconstienta samd)

Eu cred ca a fost vorba de un 208-209 alin.1 lit.f Cp

Iar faza cu politistul care a vazut totul, dar n-a putut sa actioneze este un mare rahat. Avem infractiune flagranta. Si chiar daca am fi fost in cazul lui art.210 Cp (ceea ce nu a fost), politistul tot ar fi fost tinut de art. 280 Cpp

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests