am amanetat o bijuterie care era falsa

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
blecota

am amanetat o bijuterie care era falsa

Post by blecota » 19 May 2011, 13:11

in urma cu ceva timp am achizitionat de la o persoana care m-a acostat pe strada o bijuterie despre care am fost convins ca este din aur, am mers impreuna si am am verificat-o la bijutier unde mi s-a confirmat si de catre bijutier ca e din aur. am cumparat-o pe un pret mic si am fost incantat ca as putea sa fac o afacere. am fost la o casa de amanet si am amanetat bijuteria, inca odata, acolo confirmandu-se calitatea bijuteriei, angajata casei de amanet spunandu-mi ca este din aur. dupa o perioada de timp am fost contactat de catre un angajat al casei de amanet ca trebuie sa vin sa ridic bijuteria fiindca aceasta nu este din aur. intrebarea mea este, ce consecinte as putea avea eu in conditiile in care ei au acceptat bijuteria si au confirmat prin contract ca este din aur, ce pot face eu acum? Pot fi acuzat de inselaciune in conditiile in care eu nu am stiut ca bijuteria era o facatura?Mentionez ca in momentul de fata nu dispun de bani ca sa iau bijuteria inapoi si mi-e frica , ca pot fi acuzat de inselaciune fara sa fiu vinovata.

ombudsman

Re: am amanetat fara o bijuterie care era falsa

Post by ombudsman » 19 May 2011, 18:13

Certitudinea ca intre timp bijuteria nu a fost schimbata cu una falsa de unde rezulta?

Cel care face o afirmatie trebuie sa o probeze. Faptul ca s-a consimtit primirea bijuteriei si au fost inmanati banii este dovada faptului ca, la momentul amanetarii, bijuteria era de valoare.

blecota

Re: am amanetat fara o bijuterie care era falsa

Post by blecota » 20 May 2011, 10:30

Cei de la casa de amanet mi-au spus ca au verificat mai atent bijuteria si au vazut ca nu e integral din aur. problema e ca eu nu mai am bani sa o iau inapoi si mi-e teama sa nu fiu acuzat de inselaciune

ingrid

Re: am amanetat fara o bijuterie care era falsa

Post by ingrid » 21 May 2011, 19:43

contractul incheiat cu casa de amanet arata ca bijuteria era de valoare.STAI LINISTIT.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests