Examen la INM in oct-noe?

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
triton

Post by triton » 31 Oct 2009, 17:40

Dacă aş reuşi la acest concurs, interesul meu personal ar deveni identic cu al lor - e puţin probabil să prind un post fantastic de bun; şi din punctul de vedere al unui potenţial magistrat nu numai din cel al unui candidat, mi-am exprimat părerea că transferul nu ar trebui interzis prin lege ci analizat de la caz la caz.
Cu siguranţă cine este în sistem ştie mai multe lucruri decât pot bănui eu, de-asta nici nu merg mai departe de a exprima un simplu punct de vedere.

ama

Post by ama » 31 Oct 2009, 17:48

Cine stie : au fost respinsi de la admitere numai magistratii in functie sau si auditorii de la inm ?

cyclop

Post by cyclop » 31 Oct 2009, 19:03

mariusms wrote: INM-ul este pentru cei proaspat absolventi de facultate, fara pic de experienta, iar admiterea pe post este pentru cei cu experienta.

Marius, experienta dovedeste contrariul. Chiar daca admitem ca INM-ul e pentru cei lipsiti de experienta (in fapt, pentru ei INM-ul e singura cale), realitatea ne convinge ca majoritatea celor care intra la INM au mai lucrat inainte in domeniu. Unii avand chiar peste 5 ani. In conditiile date, se impune ca normele aplicabile sa fie adaptate realitatilor evidente.

Cum spuneai, in mod categoric nu putem pleca de la premisa ca unul e mai magistrat decat altul. :cafea:

Chiar asa, ca idee, daca tot se ajunge in acelasi loc, ce-ar fi daca examenul direct pe post din noiembrie ar fi suprapus definitivatului, daca ar fi aceleasi probe, daca s-ar da aceleasi subiecte, daca ar fi aceleasi rigori? Vi s-ar parea corect?

triton

Post by triton » 31 Oct 2009, 21:36

Ca să schimbăm un pic registrul, o grilă simpatică, aşa ca de sâmbătă seara:
(N. Cristuş grila nr. 104 penal special):
"În situaţia în care actul este practicat asupra unui cadavru:
a) se reţine infracţiunea de viol;
b) se reţine infracţiunea de profanare de morminte;
c) se reţine infracţiunea de viol sau de profanare de morminte, după caz".

Adică...cum după caz, după cum a vrut sau nu a vrut?...

sibila

Post by sibila » 31 Oct 2009, 21:42

:))
si grila e si in ton cu sarbatoarea asta de halloween
trebuie sa cerem parerea mortului :)

mariusms

Post by mariusms » 31 Oct 2009, 21:50

Cyclop wrote:
Chiar asa, ca idee, daca tot se ajunge in acelasi loc, ce-ar fi daca examenul direct pe post din noiembrie ar fi suprapus definitivatului, daca ar fi aceleasi probe, daca s-ar da aceleasi subiecte, daca ar fi aceleasi rigori? Vi s-ar parea corect?[/color]
Este o idee excelenta. :cafea: :cafea: (cu brrc)

HERMES24

Post by HERMES24 » 02 Nov 2009, 08:52

Eu spun raspunsul b. Autorul ce zice? Faci grile din Cristus? Cine este?

triton

Post by triton » 02 Nov 2009, 10:11

Nicoleta Cristuş şi Carmen Damian sunt autoarele.

Sigur că răspunsul este b), era amuzantă varianta finală.

pepita

Post by pepita » 02 Nov 2009, 17:20

exista vreo decizie de suplimentare a locurilor la examenul din 15.11.2009? Va intreb pt ca aici :http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/02_11 ... 669_ro.PDF
apare, de exemplu un post la Piatra Neamt pt examenul din 15.11.2009, post care initial nu este anuntat nicaieri.

triton

Post by triton » 02 Nov 2009, 20:45

te rog mai dă odată link-ul, Pepita, nu in format pdf.
E interesant dar s-ar fi anunţat pe pagina dedicată anunţului

triton

Post by triton » 02 Nov 2009, 20:53

m-am lămurit, nu sunt posturi scoase la concurs este doar situaţia posturilor vacante, nu are legătură cu concursul.

pepita

Post by pepita » 02 Nov 2009, 21:32

Exact. Era vb de posturi vacante despre care se scrie ca vor fi ocupate la examenul din 15.11.2009, desi nu erau trecute in lista initiala din data anuntarii concursului.

triton

Post by triton » 02 Nov 2009, 22:23

Foarte curios, m-am uitat şi eu acum la listă. Bucureşti are câteva posturi la sectoare, Constanţa are 5 posturi în loc de două! Nu am văzut niciun anunţ că s-ar suplimenta nr. de locuri iar pe pagina oficială a concursului nu scrie nimic. Mai vedem!

triton

Post by triton » 02 Nov 2009, 22:27

http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/02_11 ... 673_ro.htm

Am găsit. Pe 5 nov. se discută la CSM cererea unor instanţe de suplimentare a nr de locuri pt. 15 nov.

elle_cv

Post by elle_cv » 02 Nov 2009, 23:00

triton wrote:http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/02_11 ... 673_ro.htm

Am găsit. Pe 5 nov. se discută la CSM cererea unor instanţe de suplimentare a nr de locuri pt. 15 nov.

pepita se referea la altceva....pe lista locurilor vacante, era propus sa scoata un post la concursul din 15 nov pe piatra neamt, numai ca in lista posturilor efectiv scoase nu s-a mai intamplat asta.
.....cred ca s-au razgandit, asta e singura explicatie posibila.
oricum, lista corecta e cea afisata pt organizarea examenului.
Iar suplimentarea posturilor de care vb tu, e propusa de instante iar in marea majoritate a situatiilor, aceste cereri sunt respinse

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests