Institutul Francez - Drept

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
april

Post by april » 19 Mar 2005, 15:20

da, eu intrebam pt ca as vrea sa aleg intre bursa, Institut sau, eventual, un master aici, in caz ca nu iau la INM...
Klaus, cand am dat eu la Colegiu, testul respectiv mi s-a parut mai mult o formalitate. nici eu nu le aveam prea bine cu fr, desi am facut din clasa a doua. din cate imi aduc aminte erau niste subiecte de cunostinte generale, de logica si cred ca a contat mai mult cuprinsul raspunsurilor, argumentele, decat corectitudinea limbii.
bafta!

klaus18

Post by klaus18 » 20 Mar 2005, 18:59

Hmm... oricum o sa ma pregatesc la franceza dupa ce termin cu admiterea la UB.

Sa vad ce fac si cu admiterea la Drept, ca e destul de pretentios testul, mai ales in ceea ce priveste gramatica!

Primus

Re: Institutul Francez - Drept

Post by Primus » 07 Jun 2010, 02:59

Stie cineva daca e obligatoriu sa fii in anul I pentru a da admitere la colegiu?

indian

Re: Institutul Francez - Drept

Post by indian » 30 May 2011, 19:10

- Da, este obligatoriu sa fi student la Drept. Admiterea la Colegiu este o formalitate, lectureaza presa franceza.
- Colegiul nu este gratuit, se plateste o taxa anuala, la inceputul anului scolar
- Admiterea la Drept, la Universitate, nu este atat de grea. Invata temeinic gramatica (mi se pare ca era o carte de gramatica din care s-au selectat subiectele in ultimii ani, daca te intereseaza imi aduc aminte, chiar mi se pare ca am cartea)

:-D Ha, acum vad cat de vechi sunt mesajele. Dar poate ca mai intereseaza pe cineva

AlexandraAFA

Re: Institutul Francez - Drept

Post by AlexandraAFA » 16 Aug 2013, 19:35

Buna!Eu am nivelul B1 la franceza(Delf) si urmeaza sa dau si B2....credeti ca ar trebui sa fac pregatire pentru examenul de la Colegiul Juridic Franco-Roman?Stau bine cu gramatica si restul,dar ma sperie putin ultimul subiect,cel de argumentare.

Guest

Re: te rog

Post by Guest » 23 Nov 2013, 22:11

klaus18 wrote:Cristina, eu nu prea ma pricep la franceza... crezi ca am timp o luna sa ma pregatesc?
Cristina te rog din suflet sa imi spui daca limba,odata ce ai ajuns la colegiul juridic,trebuie sa o stii la perfectie..eu mai am timp sa ma pregatesc 5 luni ..sa stiu sa iau admiterea la franceza,dar vreau sa stiu daca pot ramene acolo ,daca nu voi pica examenele petru k nu stiu foarte bine limba si daca nu este un timp pierdut.te rog ajuta-ma! Multumesc

Marius Titulescu

Re:

Post by Marius Titulescu » 23 Sep 2015, 13:11

klaus18 wrote:Cristina, eu nu prea ma pricep la franceza... crezi ca am timp o luna sa ma pregatesc?
Nu prea ai cum invata o limba intr-o luna nici la nivel conversational, ce sa mai zic de limbaj de specialitate.
_________________________________
Marius
admitere avocatura

vss

Re: Institutul Francez - Drept

Post by vss » 15 Oct 2015, 15:45

cum ar trebui rezolvat exercitiul cu definitiile sau eseul?care e punctajul minim cu care esti admis?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests