mediere??

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
mar1a

mediere??

Post by mar1a » 23 Jul 2007, 08:39

am obs ca se tot vorbeste despre avantajele medierii pentru avocati!!

voi ce parere aveti???

am inteles ca in Europa medierea functioneaza de ceva timp!!

la noi exista, insa o pune cineva in practica??

ce parere aveti? :?:

serafim

Post by serafim » 23 Jul 2007, 08:56

Ultimul subiect din sectiunea "STIRI DESPRE MEDIERE" il puteti vizualiza pe prima pagina medierea.ro .

Ultimul subiect:"Cursuri de formare a mediatorilor profesionisti organizate de catre Centrul de Mediere Craiova"
stire din 18 iulie 2007
poate iti da raspuns la toate intrabarile :grin:

mar1a

Post by mar1a » 23 Jul 2007, 09:10

serafim wrote:Ultimul subiect din sectiunea "STIRI DESPRE MEDIERE" il puteti vizualiza pe prima pagina medierea.ro .

Ultimul subiect:"Cursuri de formare a mediatorilor profesionisti organizate de catre Centrul de Mediere Craiova"
stire din 18 iulie 2007
poate iti da raspuns la toate intrabarile :grin:

eu vroiam sa stiu asa parerea voastra!!dar daca raspunul vostru este sa ma duc sa caut pe alt forum/site.. ..ok multumesc!! asa am sa fac

serafim

Post by serafim » 23 Jul 2007, 10:01

:lol: mai Marla
hau ca a fost buna poanta ta ca te expediem:
( oricum vad ca altcineva nu ti-a raspuns)
1. ce parere poti sa ai despre o chestie care nu este reglementata ???
2. prima tura de mediatori a iesit la Craiova din randul avocatilor .
3. bine ? rau ? ce poti spune cand restul lumii habar nu a avut !
4. deci in concluzie a iesit o tura de mediatori, apoi peste cateva luni a aparut si legea medierii !!!
curat murdar nu ?

parerea mea personala este ca ar fi un lucru bun !
daca te uiti la conditiile pt. a fi mediator vei observa ca poate fi oricine mediator nu numai avocatii!!!

dupa parerea mea ar fi normal ca medierea aceasta sa fie pe ramuri de activitate ( constand din 2 mediatori unul de profesie jurist si unul pe ramura respectiva de activitate) pt. ca un inginer IT poate sa medieze mult mai bine un conflict de retele + computere etc decat un agronom sau chiar avocat care de exemplu nu se pricepe dar celalat cunoaste cadrul legal si posibilitatile legale de negociere/mediere

dar, cum astia nu o sa tina cont in veci de parerea mea :grin: ...presupun ca in curand va deveni si aceasta profesie o "tagma" cu acces doar pt. avocati - deocamdata astea sunt tendintele... :grin:

mar1a

Post by mar1a » 23 Jul 2007, 10:09

mercic frumos pt ca in final mi.ai raspuns!!

:cafea:

serafim

Post by serafim » 23 Jul 2007, 10:15

intrebarea ta a fost tare ambigua....in sensul ca nici nu stiai daca exista sau nu
link-ul ti l-am trimis ca sa stii care sunt noutatile in materie astfel ca daca intri pe acel site, afli mai multe si putem sa discutam in"cunostinta de cauza"
aici nimeni nu are timp sa-ti explice pe indelete despre ce este vorba... :(

dar daca stii macar in ce ape te scalzi...se poate divaga pe acel subiect si despica firul in patru...pana nu stii pot sa-ti scriu verzi si uscate ca tot nu pricepi nimic si nici nu ai garantia ca:
-vorbesc ce stiu...
-sau stiu ce vorbesc... :roll: :-P

mar1a

Post by mar1a » 23 Jul 2007, 10:26

" Nu ca ma intereseaza , dar, vreau sa stiu ! " :!:

kinga

Post by kinga » 23 Jul 2007, 11:37

serafim wrote::lol: 1. ce parere poti sa ai despre o chestie care nu este reglementata ???
:grin:
asta nu am inteles Serafime... cum adica nu este reglementata????

Lege nr. 192/2006
din 16/05/2006


privind medierea si organizarea profesiei de mediator

serafim

Post by serafim » 23 Jul 2007, 13:31

:-D :-D :-D citeste tot si vei intelege
apar mediatori inaintea legii, apare legea si peste 1 an se vorbeste de cursuri de mediatori....cronologic !!!!

andana_va

Post by andana_va » 07 Aug 2007, 13:00

m-am grabit si eu sa ma inscriu pe "lista de asteptare" de pe adresa lor dupa care am inceput sa citesc pe-ndelete legea si am vazut ca : art. 1 alin 1 - medierea este facultativa ( nu o va aplica nimeni fara sa fie obligat) si iti trebuie cel putin 5 ani vechime in munca-art. 8. pe langa asta primul modul costa 10.000.000 lei vechi pt ca este sponsorizat partial de Ambasada Americana dupa care , al doilea modul va fi "un pic mai scump". pai la un prim calcul ( pt ca iti ofera si cazare la hotel - optional- 50 lei ) , primul modul, reduse cheltuieli la sange, m-ar costa vreo 15.000.000 lei vechi- modulul dureaza 6 zile.asa ca ;-) ...astept sa se faca la mine in oras si sa devina obligatorie prin lege, sa stiu si eu ca se merita sa fac investitia. apropo, in prezent , din cate am inteles, este doar un singur centru de formare - la craiova.

andana_va

Post by andana_va » 07 Aug 2007, 14:21

Pe mediere.ro. ai toate informatiile acolo,cei inscrisi pe "listele de asteptare" si absolventii

serafim

Post by serafim » 07 Aug 2007, 14:34

multam fain

alpha-mind

Post by alpha-mind » 10 Aug 2007, 19:24

am facut aceste cursuri, adica cele din prima generatie, gratuite, pt avocati.....multe din intrebarile voastre le-am pus si noi si nici acum nu avem raspunsuri certe..........si noi asteptam sa ne lamurim..........nu e ceva exclusivist pt avocati..........dar exista multe probleme inca..........acum vad ca se organizeaza cursuri pe bani....va sfatuiesc sa mai asteptati putin............a inceput procedura de autorizare dar inca nu se stie dc si noi mai avem nevoie de ceva cursuri...........e ceva ciudat............nu cautati raspunsuri definitive de pe acum.........pe de alta parte, exista o mediere clandestina ca si avocatura........multi se lauda ca formeaza mediatori, intr-adevar centrul pilot de la craiova e singurul care face asta legal...........

oricine poate fi mediator, e de esenta medierii sa nu fii specializat pe problema pe care o mediezi.................dar asta e o kestie de nuanta care are legatura cu procedura......

sincera sa fiu, mie mi se pare o kestie deosebita si sper sa prinda in Romania.......e ceva care nu se compara cu nimic, nici cu avocatura, nici cu psihologia, nici cu arbitrajul ...............

daca as avea timp v-as spune mai multe, dar nu am.................mai e timp sa ne lamurim toti cu privire la aceasta problema..............

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests