Macar un sfat!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
BEEA

Macar un sfat!

Post by BEEA » 28 Oct 2005, 21:01

Am mici probleme cu o colega de servici.
In urma cu un an am fost fericita cand eu, fara experienta am fost angajata la o companie renumita. Nu am avut nici o problema pana acum cateva saptamani. S-a eliberat un post, iar seful ne-a anuntat ca putem candida si noi (adica in total 16 persoane). Mi-am incercat si eu norocul, fara succes, erau alte persoane cu mai multe studii sau mai multa experienta. M-am resemnat rapid, oarecum stiam in sinea mea ca acesta va fi rezultatul.
Dar, m-am mirat cand am aflat cine e persoana care a ocupat postul. Cunoscandu-mi colegii stiam ca sunt unii care chiar meritau acel post.
Ulterior povestind dimineata langa o cafea, mi-am si exprimat parerea---desi uneori e bine sa taci, din pacate eu sunt o persoana care joaca cu cartile pe fata.
Ei bine, eu de la acea cafe am numai zile negre.
Intr-un timp imi dispareau hartiile (actele) clientilor, care mai apoi apareau din senin, am ajuns ca la plecare sa pun totul in dulap sau sertar sub cheie. Doar asa reuseam sa tin pasul cu termenele de solutionare.
Au mai fost cateva "ciudatenii", dar nu are sens sa o lungesc.
Stiam foarte bine cine ma saboteaza, colega promovata--- colega cu care inainte ma intelegeam destul de bine.
Saptamana trecuta am primit un mail de la ea: "te rog frumos ia masuri privind igiena ta, deoarece de la tine vine un miros insuportabil de transpiratie". Am ramas total socata, am citi inca o data mail-ul, credeam ca visez! Din reflex m-am mirosit... nici urma de transpiratie. Doamne Dumnezeule doar zilnic fac dus, vara chiar de mai multe ori, din 3 in 3 zile ma spal pe cap si folosesc deodorant. Pur si simplu eram socata... mai sunt socata... ei bine eu acum eu ce sa fac??? :?:
....si...sa nu-mi ziceti ca un dus ca imi dau demisia.

mariusms

Post by mariusms » 28 Oct 2005, 22:50

Nu aici se posteaza barfele !!!

comisar

Post by comisar » 29 Oct 2005, 08:04

Ar fi bine sa incercati in alta parte cu asemenea povesti,aici se discuta lucruri foarte seriose,numai sindicatul societati unde lucrezi iti poate rezolva aceasta problema de serviciu dar grabestete sa nu se ajunga la situatii si mai grave.

Te rog sa ne tii la curent cu evolutia conflictului poate totusi te ajutam cu ceva,trimite-ne profil psihologic al rivalei ca sa stim cu ce arme si metode poti sa o contrezi.

agave

Post by agave » 29 Oct 2005, 08:06

Kenzo-Parfum dnete

bog28

Post by bog28 » 29 Oct 2005, 14:49

BRAVO MARIUS!
No Gossip!

iti sugerez sa incerci vreun forum pe elle.ro sau altele de genul asta.

kko

Post by kko » 29 Oct 2005, 15:34

:-D :-D :-D

sigma

Post by sigma » 30 Oct 2005, 16:49

Daca mai primiti astfel de emailuri:
-click pe Options
-click Block Addresses
-add block:adresa de mail
Si problema s-a rezolvat.

alcali

Post by alcali » 30 Oct 2005, 17:01

:aplauze: bv,sigma .un sfat adevarat!
in plus,beea , trebuie sa vorbesti cu ea sa ii ceri socoteala...asta daca nu te simti cu musca pe caciula ...dar daca da,revizuieste-ti comportamentul si cere-ti scuze :-?

dricaru

Post by dricaru » 30 Oct 2005, 17:09

Ce draq nu sterg moderatorii astfel de mesaje?????
:-x :-x :-x
:-x
Du-te d-ra si vb cu Mihaela Tatu si nu ma mai indispune cu mesajele dumitale penibile!!!
Mrrrrr :-x :-x :-x

aho

Post by aho » 31 Oct 2005, 08:56

Sunteti cruzi !
Fiti Sinceri !Chiar n-ati avut clienti cu astfel de probleme sau macar sa fi fost abordati ?
Cred ca toti ne datoram respect. Vb.( semnatura ) lui dinu, natura ne aseamana, educatia ne deosebeste .

Si exista si modalitati de rezolvare a problemei (daca este reala ), presupun ca firma aia mare are un regulament intern, oricum c.m. reglementeaza raporturile de munca. Daca conducerea societatii ar fi sesizata cu o astfel de " barfa" ar trebui sa se faca o cercetare admin. si dupa caz, se apl. o sanctiune administrativa, iar daca sesizarea nu primeste raspuns cred eu ca ar putea fi sesizata instanta ptr litigiu de munca decurgand din incalcarea dr. salariatilor etc...

Nu raspund la provocari . Asa ca daca nu va place "opozitia" mea nu ma motivez. Daca contraargumentele sunt juridice voi incerca, dupa posibilitati, sa argumentez.
:floare:

doru99

Post by doru99 » 01 Nov 2005, 00:57

Mai important este sa-ti aduci aminte cu cine ai vorbit la cafea ! Asa, ca sa stii pe viitor cine "te iubeste".

BEEA

Post by BEEA » 01 Nov 2005, 16:33

Mii de scuze daca pe unii am deranjat cu intrebarea mea banala si plictisitoare. Cat de Mihaela Tatu, o intrebam doar daca lucra in domeniu... legislatia muncii sau ceva asemanator.

Cu ea am vorbit la cafea. Am fost doar noi 2, nimeni altcineva, deci nici n-am facut-o de kk-o fata de nimeni. A fost parerea mea sincera, poate asta e problema. Poate altii au alta parere, dar eu am zis-o pe a mea.
Corect ar fi sa ma duc la juristul firmei, sau la cineva de la resurse umane si sa arat ce mail-uri primesc. Cu siguranta ar avea efect. Dar nici nu vreau sa fac mare valva si sa iasa un scandal ca la piata de zarzavate.
Vroiam doar o solutie, 2 cuvinte care sa aiba efect si sa o linisteasca pe colega.
ok. Imi cer din nou scuze pt deranj. :?
Mii de multumiri si pt msj. private....stiu ei cine. :floare:

doru99

Post by doru99 » 02 Nov 2005, 00:48

Stai pe langa acei colegi care crezi tu ca ar merita postul. Nu o barfi dar trage cu urechea . Mai devreme sau mai tarziu toti se vor intoarce impotriva ei.

ERA2005

Post by ERA2005 » 19 Nov 2005, 23:06

:lol: rai mai sunt unii!!! Eu cred ca ar fi bine sa nu dai atentie rautatilor ei, sa ii zimbesti ca si cum nimic nu se intampla si nimic nu te deranjeaza. Daca continua discuta cu ea...stii un proverb zice : " zambeste celui care te-a lovit ca sa nu vada ca te doare" :lol:

mariusms

Post by mariusms » 19 Nov 2005, 23:27

Sfatul meu: nu te enerva.......... razbuna-te. :evil:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests