Debutantii ... considerati inferiori?

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
procuror_G

Debutantii ... considerati inferiori?

Post by procuror_G » 22 Oct 2005, 21:15

dupa parerea unora, "debutantii" care intra pe forum, sunt considerati inferiori de catre cei mai bogati in stelute ! parerea mea !!! a mai fost odata un topic "goana dupa stelute" parca se numea.
De foaaaaaaaaaarte mult timp intru pe forum ca anonima ca vorba multa...saracia omului si am observat urmatorul lucru: cum apare unul nou pe forum (un debutant) si pune o intrebare mai mult sau mai putin interesanta, sau poate chiar mai deplasata....hop si unii rautaciosi care-i dau niste raspunsuri de toata nfrumusetean......raspunsuri la care de multe ori "debutantii" se simt jigniti, ba mai mult...se simt inferiori. (Nu este si cazul meu)
Asa ca...dragi consacrati si initiati....nu-i mai luati peste picior pe "debutanti".
Asta nu inseamna ca-i bag pe toti in aceeasi oala. :-? :-? Spre exemplu, din lunga mea aparitie pe forum ca anonim, "presedintii si marii maestrii" sunt demni de toata admiratia.( :aplauze: tineti-o tot asa)
Exista deasemenea si subiecte foarte interesante, care sunt de o deosebita importanta, precum si subiecte de discutie mai putin interesante cum ar fi: "ce cititi, ce muzica mai ascultati, intalnirea forumistilor etc.", dar...omul e liber sa spuna ce vrea pana la urma. (in limita bunelor maniere-macar aici-pe forum, nu va mai legati de "debutanti" saaaauuu, ati uitat ca ati fost odata la fel ??? legati-va de cei care au tot atatea stelute ca si voi..... ati inteles mesajul meu dragi "consacrati" si "initiati" :mrgreen: ???) :cafea:

krisstina

Re: "debutantii" ... considerati inferiori

Post by krisstina » 22 Oct 2005, 21:24

procuror_G wrote: subiecte de discutie mai putin interesante cum ar fi: "ce cititi, ce muzica mai ascultati, intalnirea forumistilor etc.",
Ba cred ca aceste subiecte ar trebui sa intereseze pe toata lumea, mai cu seama pe cei care participa, intr-un fel sau altul, la impartirea dreptatii. Nu aveti voie sa fiti limitati si mai cu seama, sa nu fiti oameni.

luciflor

Re: "debutantii" ... considerati inferiori

Post by luciflor » 22 Oct 2005, 21:54

procuror_G wrote:dupa parerea unora, "debutantii" care intra pe forum, sunt considerati inferiori de catre cei mai bogati in stelute ! parerea mea !!! a mai fost odata un topic "goana dupa stelute" parca se numea.
De foaaaaaaaaaarte mult timp intru pe forum ca anonima ca vorba multa...saracia omului si am observat urmatorul lucru: cum apare unul nou pe forum (un debutant) si pune o intrebare mai mult sau mai putin interesanta, sau poate chiar mai deplasata....hop si unii rautaciosi care-i dau niste raspunsuri de toata nfrumusetean......raspunsuri la care de multe ori "debutantii" se simt jigniti, ba mai mult...se simt inferiori. (Nu este si cazul meu)
Asa ca...dragi consacrati si initiati....nu-i mai luati peste picior pe "debutanti".
Asta nu inseamna ca-i bag pe toti in aceeasi oala. :-? :-? Spre exemplu, din lunga mea aparitie pe forum ca anonim, "presedintii si marii maestrii" sunt demni de toata admiratia.( :aplauze: tineti-o tot asa)
Exista deasemenea si subiecte foarte interesante, care sunt de o deosebita importanta, precum si subiecte de discutie mai putin interesante cum ar fi: "ce cititi, ce muzica mai ascultati, intalnirea forumistilor etc.", dar...omul e liber sa spuna ce vrea pana la urma. (in limita bunelor maniere-macar aici-pe forum, nu va mai legati de "debutanti" saaaauuu, ati uitat ca ati fost odata la fel ??? legati-va de cei care au tot atatea stelute ca si voi..... ati inteles mesajul meu dragi "consacrati" si "initiati" :mrgreen: ???) :cafea:
Daca vrei sa participi la discutie, nu te obliga nimeni sa incepi cu subiecte care ti se par neinteresante. Daca ai raspunde la unele intrebari de cultura generala, nu cred ca te-ar considera cineva inferior, chiar daca ai gresi. Nimeni nu e perfect, nici inferior, nici superior.
Bine ai venit in forum. Si noi suntem noi !
Si te asteptam cu postari serioase la subiecte foarte interesante, nu la cele de genul (mai putin interesante) "debutantii" ... considerati inferiori. :mrgreen:
Demonstreaza ca esti superior (oara) !

alcali

Re: "debutantii" ... considerati inferiori

Post by alcali » 22 Oct 2005, 22:15

krisstina wrote: Nu aveti voie sa fiti limitati si mai cu seama, sa nu fiti oameni.
:aplauze: :aplauze:

procuror_g de ce nu propui tu un subiect interesant sufletului tau?
esti mai mult decat liber sa o faci .de asta suntem aici, de asta se numeste forum si nu tv...poti scrie si te poti si uita :razz:
si ai gasit tu o intrebuintare anume stelutelor de ai impresia ca postam pt ele???
come out,come out.i know u r watching now!! :mrgreen:

dibmar

Post by dibmar » 23 Oct 2005, 02:59

Parca am zis ceva la un moment dat despre ..."dat mana - cand este vorba de ceva negativ"...am gresit ?

Eu am o intrebare pt. procuror_G :
-de partea cui este parchetul in instanta , in cazul plangerii art.278 C.p.p.?

Referitor la debutanti si mie mi-a fost mai folositor anonimatul , la fel m-am simtit si eu;mai ales ca nu stiam ca sunt atatia "juristi",...iar cand am aflat am crezut ca voi invata ceva...

Daca chiar esti procuror este de admirat ca nu ascunzi acest fapt,dar sper ca nu te astepti sa te admire...

kko

Post by kko » 23 Oct 2005, 09:24

D-le/D-na procuror , daca un debutant in forum se simte agresat de atacurile mai mult sau mai putin dure ale celor cu m.m. stelute, nimic nu-l impiedica sa raspunda inteligent, proportional cu atacul. Va fi considerat in legitima aparare de catre moderatori.... :grin: :grin: Nu-i asa Nicuvar ???

krisstina

Post by krisstina » 23 Oct 2005, 09:27

dibmar wrote: Daca chiar esti procuror este de admirat ca nu ascunzi acest fapt,
De ce ar trebui sa ascunda?

sofia

Re: "debutantii" ... considerati inferiori

Post by sofia » 23 Oct 2005, 09:49

procuror_G wrote:dupa parerea unora, "debutantii" care intra pe forum, sunt considerati inferiori de catre cei mai bogati in stelute ! parerea mea !!! a mai fost odata un topic "goana dupa stelute" parca se numea.:
Ai sesizat o anumita problema dar, dupa parerea mea, nu ai definit-o corect.
In realitate, cand intra cineva nou pe forum, ceilalti nu au despre acel cineva decat informatiile pe care le da el.
Informatiile sunt foarte putine, de regula, si de multe ori si false, adica unii isi atribuie roluri sociale, calitati si, mai rar, defecte pe care nu le au.
Noi oamenii suntem obisnuiti sa catalogam tot ce intalinim, sa introducem in tipare si sa tragem concluzii (ati vazut ce obsesie a fost la un moment dat cu obligativitatea de a da anumite informatii despre tine, pentru a fi admis pe forum)
Personajul nou intrat, daca spune lucruri prin care atrage atentia, stabileste conexiuni cu ceilalti membri ai forumului, dar pentru ca nu se stie aproape nimic despre acest personaj, se incearca instinctiv sau constient, provocarea acestuia, sa se dezvaluie.
Metoda cea mai buna pentru a cunoaste oamenii este sa-i faci sa reactioneze rapid.
Reactiile rapide vind din ceea ce este bine asezat intr-un om.
Concluzia este ca, la fel ca si in lumea reala, si in comunitatile virtuale, fiecare om joaca preponderent un anumit rol, poarta o anumita masca si ceilalti il "baga" intr-o anumita "casuta", sau ii pun o eticheta dupa care se orienteaza atunci cand intra in relatie cu acel om.


Eu am remarcat un membru care nou intrat a fost tratat insa de la primele mesaje, cu respect si admiratie.
Ma refer la Denominatus.

krisstina

Post by krisstina » 23 Oct 2005, 10:24

Denominatus - destept si neagresiv. O placere sa-l cunosti, cel putin virtual, si un castig.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 23 Oct 2005, 10:27

Tocmai ma gandeam sa dau si eu acelasi exemplu.

dibmar

Post by dibmar » 23 Oct 2005, 10:44

Pt.krisstina:-nu trebuie sa ascunda tocmai asta spuneam,dar dupa cum se observa nu poti decat sa subantelegi din discutii cine este jurist si cine nu ,sau politist,sau ...si unii chiar daca sunt intrebati, nu recunosc; unde mai pui ca poti sa subantelegi gresit.

KKO:
Referitor la "atacuri"de ce nu le spune-ti direct debutantilor sa nu comenteze anumite subiecte,ar fi mai corect decat sa-i lasati asa fara nici un raspuns-"sa-l ignorati".

orange

Post by orange » 23 Oct 2005, 18:16

Admirabil, Sofia. :aplauze:
Si de acord cu ce spuneti despre Denominatus.

procuror_G

Post by procuror_G » 24 Oct 2005, 08:05

dibmar wrote: Eu am o intrebare pt. procuror_G :
-de partea cui este parchetul in instanta , in cazul plangerii art.278 C.p.p.?
Raspuns: procurorul prezinta concluziile pe care le considera intemeiate, potrivit legii, tinand seama de probele administrate. In concluzie, nu este de partea nimanui, este de partea dreptatii, numai daca nu este corupt. :cafea:

Crtistina

Post by Crtistina » 24 Oct 2005, 09:45

problema se naste intr-adevar, din faptul ca ne bazam prea mult pe prezumtii. Cred ca nu realizam cat de important este sa avem o imagine cat mai completa despre o anumita persoana. Cand nu o avem....o incropim noi, cel mai adesea cu ajutorul imaginatiei.

Mi se are evident ca un debutant va face multe greseli. Pana la urma, marele merit al formului, este ca te provoaca sa te perfectionezi. De ce spun ca un debutant va face greseli? In primul rand, pt ca nu imi pot imagina de ce ar mai intra pe forum, cineva care se stie stapan pe un anumit segment de activitate si nu are nevoie de ajutor. Eu m-am simitit atrasa de acest forum, tocmai pt ca am considerat ca este singurul loc unde pot sa pun intrebari si sa am discutii, fara a ma lovi de orgoliile, atat de des intalnite de obicei.

Din nefericire acestea exista se pare si in lumea virtuala. E adevarat ca in spatele unui pseudonim se afla, pana la urma, o persoana...dar credeam ca anonimatul ne va scapa de asa ceva. Sofia spunea la un moment dat ca unii intra pe forum doar ca sa demonstreze ca stiu mai multe ca altii (spunea asta mai demult, la un alt topic). Cred ca e adevarat...si cred despre acestia vrobea si procuror_G.

dibmar

Post by dibmar » 25 Oct 2005, 00:27

Multumesc pt.raspuns-procuror_G.

Referitor la perfectionarea prin acest forum , asa cum am mai spus eu chiar am sperat, si sper ca pot invata macar ceva prin urmarirea subiectelor sau chiar comentand pe ici colo,chiar daca unora nu le place sau ma ignora -caz in care nu vad ce as putea retine decat ca nu este departe de realitate ....-iar cand un debutant face greseli iar altii le observa -mi se pare corect sa i se spuna .
Daca tot avem timp sa condamnam ,avem si sa invatam.
Sper ca nu este cazul sa-mi cer scuze la fiecare mesaj-in caz ca gresesc.

P.S.
Spunea un intelept (nu-i stiu numele ca eu am citit putin la viata mea):
"Omul destept, si de la un prost invata ceva!"

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests