judecatori tacuti

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
Post Reply
norocel

judecatori tacuti

Post by norocel » 03 Jul 2005, 07:58

Am gasit un articol interesant si redau un scurt extras

M-ar interesa daca stie cineva mai multe despre situatia asta ?


"Auzind deunazi de undeva de prin Internetul asta ce pare infinit, ca unora dintre magistratii romani li s-a facut "dosar" pentru ca au scris parerea lor pe o lista de discutii, publica sau nu, - m-am blocat. Pentru ca nu pot sa inteleg cum o persoana ( chiar ea si judecator ) poate sa-i interzica altui judecator sa-si exprime opinia . O singura motivatie ar putea exista - frica. Frica de faptul ca un coleg, undeva s-ar putea sa aiba o idee contrara cu a ta. Care ar putea sa fie chiar ideea justa.
Singurul motiv pentru care o alte opinie nu trebuie lasata sa iasa la suprafata, este de obicei teama de adevar sau de a dovedi ca, de fapt, esti un incompetent.

Asadar - Avem nevoie de judecatori tacuti ?
Nu!
Avem nevoie de judecatori care sa se exprime liber, pe Internet sau in afara - nu numai la chestiuni strict juridice intr-un articol din Dreptul sau alta revista .
Avem nevoie de judecatori care sa isi exprime opinia cu privire la justitie, democratie si libertati.
Avem nevoie de judecatori care sa demonstreze prin ceea ce spun liber ca isi inteleg justitiabilii.
Avem nevoie de judecatori curajosi - atit in sala de judecata, cit si in afara ei.

Deci - dragi colegi judecatori - va rog sa nu pregetati sa va exprimati cu privire la ceea ce nu va convine. Chiar si in public."

dricaru

Post by dricaru » 18 Aug 2005, 18:59

wowwwwwwww
Sar aschiile de la acest mesaj lemnos de m-au umplut de rumegush pe tricou!!!
Norocele...imi aduci aminte de prezentatorii de stiri de pe vremea lun Ceausescu, in momentele in care infierau cu mindrie proletara pe nburghejin
Da frate...avem nevoie de astfel de oameni!
merci mult ca ai postat mesajul asta!
Uite...ti-am raspuns eu ca sa nu zici ca nu l-a bagat nimeni in seama!!!
(apropo...mai iesi si tu pe afara prin parc...mai plimba-te..plz)

serafim

Post by serafim » 18 Aug 2005, 20:35

:aplauze: :aplauze: :aplauze: Te sustin Norocel.
:aplauze: Ai dreptate !!! :aplauze: :aplauze:

croc

Post by croc » 18 Aug 2005, 21:00

:lol: :lol: :lol:

ai fost in concediu, dricarule?

kko

Post by kko » 18 Aug 2005, 21:27

Maamaaa, ce tare e Dricaru. Cand am intrat pe forum am vazut un cortegiu cu Dricari... Am crezut ca nu se mai opreste... in medie un raspuns la 4 minute... E tare de toot. E procuror cumva ? Sau Robocap ? :grin:

croc

Post by croc » 18 Aug 2005, 21:31

e procurorun robocap :lol: :lol: :lol:

serafim

Post by serafim » 18 Aug 2005, 21:47

:-( :roll: Vezi KKO te uiti la avatar te uiti la ce posteaza siiii...te apuca firca.....

norocel

Post by norocel » 19 Aug 2005, 06:47

Intre timp am inteles de ce trebuie "sa taca" judecatorii.

Am citit un mesaj pe forumul INM-ului, in care un judecator, explica in felul urmator interdictia de a avea acces la ce se scrie in majoritatea sectiunilor forumului:


"Gavril,
Sa incerc eu un raspuns.
Prima sectiune a formului se intituleaza Modificari si intiative legislative unde se poate discuta pe marginea unor proiecte de lege. Aspectele respective ii intereseaza in primul rand pe magistrati care nu au practic alte posibilitati de a-si exprima parerea asupra unor legi fara a fi #pasibili# de a incalca Codul deontologic. Citez art. 8 din Codul Deontologic> Magistratii au indatorirea de a contribui la garantarea suprematiei legii si a statului de drept....
A doua sectiune a formului se numeste Practica judiciara unde, de asemeni, discutiile intereseaza in primul rand pe magistrati. Daca aceste discutii nu ar fi #private# magistratii respectivi ar fi din nou pusi in situatia de a incalca Codul Deontologic deoarece exprimarea parerii asupra unor probleme de drept nu se poate face altminteri decat in publicatiile de specialitate.
Cam acestea ar fi motivele.
Sunt constient de faptul ca nu trebuie sa fii neaparat de acord cu mine, dar #m-a durut# remarca cu privire la transparenta"

norocel

Post by norocel » 19 Aug 2005, 06:51

dricaru wrote:Uite...ti-am raspuns eu ca sa nu zici ca nu l-a bagat nimeni in seama!!!
(apropo...mai iesi si tu pe afara prin parc...mai plimba-te..plz)
Dricarule bine ai revenit! :grin:
Cine ti-a spus ca scriu pe forum ca sa fiu bagat in seama?
Poate tu de asta scrii pe forum, dar asta nu inseamana ca amandoi trebuie sa actionam la fel si din aceleasi motive.
Stiu ca vrei sa te certi dar...n-am chef asa ca ... :cafea:

kko

Post by kko » 19 Aug 2005, 07:00

Se pare ca Dricaru , in ambitia lui de a-si "marca" teritoriul cat mai rapid, n-a observat in textul postat de Norocel niste banale ghilimele. Daca le observa, probabil ca nu ridica piciorul.... avand siguranta ca este vorba despre un "outsidernn care n-a trecut pe aici.... :grin: :grin:

norocel

Post by norocel » 19 Aug 2005, 07:08

Cred ca ai dreptate KKO, dricaru a crezut ca eu am scris acel articol! 8O

Dar...am indicat si sursa!
Cred ca nu prea are acces la Internet si cand intra este grabit...asa ca...face gafe.

nicuvar

Post by nicuvar » 19 Aug 2005, 08:54

Poate este bunicun cela.

dinubocos

Post by dinubocos » 19 Aug 2005, 08:59

Referitor la discutiile intre sau/si cu magistrati.
La Tg. Mures a fost in urma cu vreo saptamana o adunare la care au participat judecatori, procurori, juristi, avocati s.a. care au discutat ceva pe tema "Justitia incotro?" dar care [b]s-au cunoscut pe un forum de pe internet.[/b]

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests