Reusita in cariera!!2005

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
wittmann

Post by wittmann » 03 Apr 2005, 19:46

Adviser a scris
E pe cale de disparitie.
Sigur ca da.... "Iar marmota invelea ciocolata in staniol." :-D

adviser45

Post by adviser45 » 04 Apr 2005, 09:59

Deutschland Uber Alles!!!!!!!!!!!!!!

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 12 Apr 2005, 17:53

PCR nu are decat puterea pe care i-o dam noi!
Si apropo si la firme private merge treba cu pila pt ca si patronul are rude, relatii ca sa nu mai zic de sefii de prin ministere, inspectorate&co care isi propulseaza odraslele. Sa va vad cum refuzati un sef la Fisc, neprimindu-i progenitura proasta&incopetenta ,,la birou,, platita ,, decent,, trebuind sa lipsesti pe cei in drept de astfel de conditii.
O boala cu un singur tratament: falimentul sau compromisul - ce duce in timp la faliment :-| :? :-x

mihuletzzz

Post by mihuletzzz » 07 May 2005, 22:34

cred ca cel mai bine reusesti in zilele noastre in avocatura daca reusesti in primul rand sa te faci placut in asa fel incat sa iti creezi relatii si pile si tot asa...fara astea esti mort, poti sa fii cel mai bazat in materie, esti zero fara toate astea..

norocel

Post by norocel » 08 May 2005, 07:08

mihuletzzz wrote:cred ca cel mai bine reusesti in zilele noastre in avocatura daca reusesti in primul rand sa te faci placut in asa fel incat sa iti creezi relatii si pile si tot asa...
Si cum te poti face "placut"?

dinubocos

Post by dinubocos » 08 May 2005, 20:37

Ca in orice meserie esti obligat ca in timp sa-ti faci relatii: la grefier, la arhivar etc.

Personal nu am apelat niciodata la pile sau la spaga pentru a obtine ceva legat de profesie. Chiar si pentru intrarea in avocatura, neavand bani - chiar de as avea nu i-as pe asa ceva - sau relatii prefer sa fac 10 ani vechime sau sa pun mana pe carte si sa fac doctoratul.

Atat timp cat acceptam ideea ca trebuie dat macar ceva lucrurile nu se vor schimba. Reactionez destul de urat cand mi se conditioneaza obtinerea a ceva la care am dreptul de o atentie. Da, daca sunt tratat corect, cu ambilitate si profesionalism sunt dispus sa afer o ciocolata sau o floare dar dupa.

elecktra

Post by elecktra » 10 May 2005, 13:35

in mare parte sunt de aceeasi opinie cu dinubocos cu o singura problemuta: sunt situatii in care o persoana ce merge "la sigur" are garantia castigarii unui dosar, nu obligatoriu greu, dar tu stii ca esti la toana magistratului si daca mai ai putin suflet si te gandesti la bietul om ce are dreptate iti vine sa-l trimiti...... "la sigur" :(
personal am stat o data in cumpana pe ideea aceasta.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 11 May 2005, 13:54

si cat de ,,sigurnn e acel magistrat? stiu eu cazuri in care a dat nncadoulnn si nu a rezolvat nimic. si basca sunt unii care iti vb de sus dupa ce i-ai pus plasuta in mana.

si am mai auzit o moda:nu ia spaga cash de frica PNA dar iti da un cont de sponsorizare catre ONG- mai ales de cand cu celebru 1%

adviser45

Post by adviser45 » 13 May 2005, 09:48

Daca credeti cu asa mare inversunare in capitolul PCR, atunci sa se faca vrerea voastra. Am in vedere mesajele pana la mihuletzzz, pentru ca de acolo consider ca e alta discutie.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 13 May 2005, 10:25

Daca credeti cu asa mare inversunare in capitolul PCR, atunci sa se faca vrerea voastra
adviser, cum poti sa zici asa ceva? crezi ca este cineva pe situl asta de acord cu PCR? atunci e un ipocrit- si nu are ce cauta aici. :!:
discutam doar REALITATEA - in acest sistem , ca de altfel mai in toate celelalte sisteme , exista o ,,probabilitate,, rescuta ca cineva sa puna mana pe un post daca are are si ceva stimulente, catalizatori - spune-i cum vrei. ce, crezi ca eu n-am fost dat la o parte de un prost dar care avea relatii.
treaba incepe cu scoala primara daca vrei sa stii - cand te aseaza invatatoarea in banca conform cu pozitia social-financiara a lui tacntu sau mata, la gimnaziu la fel, capacitatea o iau baietzii cu faxul -revin

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 13 May 2005, 11:24

sa continui - vine liceul unde intri dupa medie dar si relatii, la cel mai bun din oras bineinteles- care eventual sa fie si centru de corectari la bac, bacul nu mai e problema daca tacntu te-a dat la pregatire cu inspectorii de la invatamant si cu profesori bazati- cu o saptamana inainte se stabilesc semnele....
vine facultatea unde intri si la fara taxa - pai cu 9.80 la bac cum nu, tacntu face afaceri cu decanul sau cu vreo 2 profi de cand erai la scoala, si termini si acolo- varianta 1 --chiar ai ceva creier si prinzi o bursa de la ONBSS in strainatate, si poate faci ceva cu viata ta daca intre timp nu te distrug petrecerile, masinile de curse sau ,,faina lui Mutu,,

varianta 2 - ramai o secatura ca intotdeauna, te angajezi undeva de gura, si influenta, iarasi - a omniprezentului si omnipotentului tacntu, si la urma iei afacerea lui si o duci de rapa pt motivele de la varianta 1.

NOI CEILALTI DOAR NE LUPTAM SA FACEM CEVA si din pacate, sau prostie te invidiem sau incercam sa te emulam, draga coruptule.

adviser45 sa nu te superi, pers a-2-a a verbelor folosite nu iti sunt adresate

adviser45

Post by adviser45 » 13 May 2005, 21:26

DukeD_2004 wrote:adviser, cum poti sa zici asa ceva? crezi ca este cineva pe situl asta de acord cu PCR? atunci e un ipocrit- si nu are ce cauta aici.
Una e sa fii de acord, alta e incurajezi.
Eu unul mi-am exprimat parerea cu privire la acest capitol. Citeste mai la inceput.

DukeD_2004

Post by DukeD_2004 » 14 May 2005, 10:08

adviser45
Una e sa fii de acord, alta e incurajezi.
poti sa-mi explici si mie diferenta? eu nu o vad?
sa-ti aduc aminte ca majoritatea infractiunilor din CP incrimineaza atat actiunea cat si inactiunea, atat partea activa cat si cea pasiva?

pe de alta partea, cum poate un om sa fie de acord cu ceva, dar sa nu practice? si daca practica nu inseamna ca si incurajeaza acel fenomen? - chiar si prin exemplul propriei conduite. :?: :?:

adviser45

Post by adviser45 » 15 May 2005, 08:23

DukeD_2004 wrote:sa-ti aduc aminte ca ............
Nu trebuie sa-mi aduci aminte nimic.
Ci doar sa te gandesti la o solutie care sa duca la disparitia acestui sistem. Ok, disparitie sa zicem ca e imposibil, dar macar reducere.
DukeD2004 wrote:O boala cu un singur tratament: falimentul sau compromisul - ce duce in timp la faliment
Poate n-am citit eu bine, dar asta e singura solutie propusa de tine.
Foarte incurajator!!!!!
DukeD_2004 wrote: Sa va vad cum refuzati un sef la Fisc, neprimindu-i progenitura proasta&incopetenta ,,la birou,, platita ,, decent,, trebuind sa lipsesti pe cei in drept de astfel de conditii.
Nu stiu ce as face daca as fi in viitor in aceasta situatie.
Dar in clipa asta personajul de la finante sigur ar primi un ... in ....

murik

Post by murik » 15 May 2005, 13:28

Omul in viata trebuie sa-si asume anumite responsabilitati.
Eu personal, din respect fata de minei insumi NU AS FACE COMPROMISURI. Stiu ca e greu, insa daca vrei sa nu-ti fie rusine cand te uiti in oglinda...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests