Cum sa impresionezi un director general prin oficiul juridic

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
debora

Cum sa impresionezi un director general prin oficiul juridic

Post by debora » 21 Feb 2005, 23:14

Dragi prieteni,
de curand am "prins"un post de consilier juridic, la fostul meu loc de munca. Lucru imbucurator pana aici, insa problema este cum sa aduci un aer nou in firma prin aparitia doamnei jurist.
Cu alte cuvinte, cred ca pentru a ma face apreciata, mai ales in conditia mea de debutanta, ar trebui sa vin cu ceva nou, ceva ce ei nu au mai vazut si care sa li se para interesant.
Poate ma puteti ajuta cu o strategie organizationala ; ce documente ar trebui sa solicit; ce eventuale greseli ar trebui sa previn.
Sunt sigura ca printre voi sunt multi care deja aveti un stil zilnic de abordare a problemelor, a sefilor, un stil de a va pune in valoare. Pentru ca stiti cum e zicala aceea:"Daca nu ne laudam noi, nu ne lauda nimeni".

Va astept cu marturisiri.

adviser45

Post by adviser45 » 22 Feb 2005, 08:22

Pentru inceput preda-le un curs de formare profesionala pe Codul Muncii.
8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

teo

Post by teo » 22 Feb 2005, 09:25

ai grija ca nu toata lumea e doritore de aere noi si multi considera ca lucrurile sunt bune asa cum sunt

EllaB

Post by EllaB » 22 Feb 2005, 10:01

Ai foarte mare grija cum interactionezi cu cei care s-au obisnuit deja cu tine intr-un alt post. Iti va trebui multa diplomatie si constientizarea faptului ca tu ai acum o functie importanta in organizatie, iar raporturile de colaborare s-au schimbat mult. Trebuie sa le castigi respectul.
Nu incerca sa schimbi multe din primele zile, si nu radical. Ia-o treptat, o masura ducand de la sine catre alta.
Daca nu au mai avut pana cum un consilier juridic, incearca sa-ti faci cat mai des simtita prezenta, sa se cunoasca diferenta dintre cum era fara, si cum este cu.
Ia toate documentele interne la mana si verifica-le.
Invata tot ce se poate invata despre organizatia in care lucrezi. Tu ai un mare avantaj prin faptul ca ai mai lucrat deja acolo, deci mai cunosti cate ceva, dar acum trebuie sa vezi totul din alta perspectiva.
Gandeste-te la ce nevoi aveau colegii tai, necesitati exprimate inainte ca tu sa ocupi o asemenea functie, si vezi ce se poate face din punct de vedere juridic pentru ei. Vei castiga bile albe din partea lor.
Fii impartiala si, mai ales, fii discreta! Vei castiga increderea lor.
Scuze pentru acest post lung, dar situatia ta mi-aduce aminte prin ce am trecut eu acum cativa ani. Si poate ca aceste sfaturi iti vor fi de folos.
Ella B.

adviser45

Post by adviser45 » 22 Feb 2005, 12:16

Acum lasand glumitele la o parte, primii pasi se fac in functie de specificul societatii. N-ar strica sa vezi daca se aplica legea privind inventarierea patrimoniului. Asta a fost prima problema de care m-am lovit eu.
:bye: :bye:

myado

Post by myado » 22 Feb 2005, 14:43

si eu am fost in situatia ta....8 ani intr-un post si in urma cu 2 ani m-am nnfacutnn consilier juridic......si eu m-am lovit de problema asta si muream de ciuda ca nu ma priveste lumea intr-un fel. insa, intr-o buna zi m-am luminat.....ca de fapt si de drept eu ofer consiliere juridica si cine e interesat de parerea mea ...sa vina sa mi-o ceara...si nu m-am mai agitat ca toanta degeaba...noroc ca am cateva procese cu care sa ma joc, in rest.........sa fie sanatosi sefii, cum au stat fara jurist atata vreme...de ce le-as fi necesara eu acuma (parerea lor).
cu deosebit respect,
myado

dodolut

Post by dodolut » 22 Feb 2005, 15:02

O impresie buna se face prin seriozitate si prin raspunsuri ferme la intrebarile si problemele ridicate.
Nu da impresia ca nu cunosti nimic despre o problema, cauta sa te informezi asupra pretentilor noilor sefi sau colegi, chiar in privinta subalternilor, chiar daca ii cunosti de mai mult timp.Oamenii se schimba...
Nu te da batuta, lupta unde e cazul, recunoaste daca ai gresit si ...capun sus, da? hai succes.

adviser45

Post by adviser45 » 22 Feb 2005, 15:12

myado wrote:si eu am fost in situatia ta....8 ani intr-un post si in urma cu 2 ani m-am nnfacutnn consilier juridic......si eu m-am lovit de problema asta si muream de ciuda ca nu ma priveste lumea intr-un fel. insa, intr-o buna zi m-am luminat.....ca de fapt si de drept eu ofer consiliere juridica si cine e interesat de parerea mea ...sa vina sa mi-o ceara...si nu m-am mai agitat ca toanta degeaba...noroc ca am cateva procese cu care sa ma joc, in rest.........sa fie sanatosi sefii, cum au stat fara jurist atata vreme...de ce le-as fi necesara eu acuma (parerea lor).
cu deosebit respect,
myado
8O
myado iti doresc continuitate la firma ta. 8O

myado

Post by myado » 22 Feb 2005, 15:19

merci adviser45, dar ma cam gandesc sa ma car de aici ca poate ajung sa si muncesc...daca intelegi ce vreau sa spun...

adviser45

Post by adviser45 » 22 Feb 2005, 15:32

:aplauze: Va fi mai bine pentru tine vei vedea :aplauze:

myado

Post by myado » 22 Feb 2005, 15:40

in mod sigur va fi mai bine. deja 2 ani de consiliere e cam mult; va trebui sa ma apuc si de chestii (meserii???) mai serioase...

dias

cum sa impresionezi

Post by dias » 22 Feb 2005, 17:08

Cere lista cu debitorii societatii si in acord cu compartimentul contabilitate si sefii trimite notificari acestora pentru a plati sumele datorate.
Solicita sarcinile de serviciu pt consilier juridic si vezi cu ce departamente colaborezi si relatia cu acestea.
Solicita lista cu litigiile pe rol sau care au fost pe rol.

Madre

Post by Madre » 23 Feb 2005, 14:09

Sa vedeti ce super e sa nu te bage nimeni in seama!!!
Am venit de pe bancile facultatii cu ifose de premianta, pustoaica si entuziasmata.Nu mai aveau consilier de vreo ceva ani, iar precedenta fusese o pila mai mult absenta.Nu existau litigii de nici un fel.
legea o facea contabilul sef cu 11 clase si cu formule de adresare de genul FA, urmat de vocativ.
Nu m-am integrat d.p.d.v al educatiei si al conceptiei mele despre relatiile de serviciu, iar primul conflict l-am avut cand am vazut o organigrama cu , consilier jr. sub contabil sef. De atunci am fost exilata si n-am mai vazut si nici semnat nici un contract in 3 ani. Mai mult, dupa o luna de concediu fara plata (am dat la IMN), contabilul si-a adus o pila cu studii juridice care lucreaza si acum pe HR, dar toata lumea stie ca de fapt aceasta institutie bugetara fara procese are 2 juristi dintre care una ia salariu de merit si nu sunt eu aceea.
Sunt multe de spus, dar cred ca va plictisesc. Ideea e ca plec, am intrat in barou, ca oricum neuronul meu valoreaza mai mult de 4,2 mil lei

myado

Post by myado » 23 Feb 2005, 14:18

Madre wrote:Sa vedeti ce super e sa nu te bage nimeni in seama!!!
Am venit de pe bancile facultatii cu ifose de premianta, pustoaica si entuziasmata.Nu mai aveau consilier de vreo ceva ani, iar precedenta fusese o pila mai mult absenta.Nu existau litigii de nici un fel.
legea o facea contabilul sef cu 11 clase si cu formule de adresare de genul FA, urmat de vocativ.
Nu m-am integrat d.p.d.v al educatiei si al conceptiei mele despre relatiile de serviciu, iar primul conflict l-am avut cand am vazut o organigrama cu , consilier jr. sub contabil sef. De atunci am fost exilata si n-am mai vazut si nici semnat nici un contract in 3 ani. Mai mult, dupa o luna de concediu fara plata (am dat la IMN), contabilul si-a adus o pila cu studii juridice care lucreaza si acum pe HR, dar toata lumea stie ca de fapt aceasta institutie bugetara fara procese are 2 juristi dintre care una ia salariu de merit si nu sunt eu aceea.
Sunt multe de spus, dar cred ca va plictisesc. Ideea e ca plec, am intrat in barou, ca oricum neuronul meu valoreaza mai mult de 4,2 mil lei
perfect aceeasi situatie e si la mine, numai ca sunt singura cj, semnez contracte in draci si am multe litigii si neuronul meu valoreaza acuma 5,7 mil

Madre

Post by Madre » 23 Feb 2005, 14:43

Ma gandeam eu ca mai sunt tovarasi de suferinta, dar imi era jena sa incep subiectul,mai ales ca singura mea contributie la forum e de a-mi plange de mila on line.
Chiar ma simt foarte jenata de faptul ca uneori nici nu stiu despre ce e vorba in propozitie fiindca nu am lucrat cu asa ceva, cel mult am auzit de ele prin facultate, daca.
In acelasi timp am si o mica speranta ca nu ma numar printre invinsii vietii, intrucat am avut curajul sa renunt la mizeria asta si sa ma arunc in necunoscut, adica in barou, fara nici o pila, nici o colaborare prestabilita, doar cu gandul la Dumnezeu si la familia mea care merita ceva mai mult decat o frustrata perpetua.Spun asta pentu ca am vazut si critici de genul daca nu iti convine, de ce mai stai, iar lucrurile nu sunt asa de simple.
Oricum, myado, tu macar ai ceva de facut, eu vin (pentru cele cateva zile care mi-au mai ramas pana la incetarea CIM)doar ca sa mai intru pe site.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests