Strigator la CER!!!!!!!!!!!!

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
mihuletzzz

Strigator la CER!!!!!!!!!!!!

Post by mihuletzzz » 29 Jan 2005, 20:42

Am fost acum 2 zile la o avocata ca sa semnez contractul de colaborare. Totul era vorbit, nu mai era decat o chestie de formalitate. Este o avocata cam de mana a doua fara clienti foarte mari, fara o prestanta deosabita si tot asa, iar in momentul in care i-am pus contractul pe masa mi-a spus : "Da, dar dupa cum stii, intrarea la maestru se plateste" dupa ce tatal meu cu care eram a intrebat-o foarte direct cat?, ea a raspuns: "Tinand cont ca imi sunteti prieten, si ca am mai colaborat in timp 20000Euro, deoarece majoritatea cer 40000-50000Euro. Nu mi-a venit sa cred ce am auzit si parca nici acum nu pot sa cred. Voi stiti daca astea chiar sunt tarifele reala care se practica in Bucuresti?

P.S. Dupa plata acestor bani intrai doi ani la practica fara nici un fel de salariu in mana.

jus2001

Post by jus2001 » 29 Jan 2005, 22:21

Eu am auzit de 4-5000 de euroleti, da sa mai pui un 0 e prea mult. Sigur nu ti-au scapat degetele pe 0-urile alea. Fa o demonetizare ceva si mai vorbim. Imi permiti sa nu te cred. Ok? Sau mai e o varianta - femeia e nebuna - dan povestea asta prea e cusuta cu ata multicolora ca de alba suntem satui.

innuenda

Post by innuenda » 29 Jan 2005, 22:38

Pentru ca-i prietena cu tatal tau, fa-i un bine si da-o pe mana autoritatilor, ca sa se invete minte! Un ban nu le-as da! Macar notarii, spune legenda, iti "vand" un business... cum ar veni cu vad comercial cu tot, la 50 000 de euro. Dar in avocatura ce-ti vand?

innuenda

Post by innuenda » 29 Jan 2005, 22:39

Jus, treci la teme! :lol: :lol:

mihuletzzz

Post by mihuletzzz » 30 Jan 2005, 08:18

Cifrele sunt exacte si chiar mai multi ma intrebau de ce ma tot mir atat?
Si eu sunt stupefiat dar e totul foarte real, nu imi vine nici mie sa cred.

cj_laurentiu

Re: Strigator la CER!!!!!!!!!!!!

Post by cj_laurentiu » 30 Jan 2005, 16:13

I. in primul rand este bine ca se discuta in public astfel de subiecte.
2. Cred ca are doua opinii: avocata respectiva nu te-a putut refuza direct, si atunci te-a refizat civilizat (pe ocolite) punandu-ti o conditie imposibila.
3. Perbite-mi o intrebare, atat pentru tine, pentru ceilalti avocati, cat si pentru conducatorii barourilor: ce se intampla daca nici un avocat nu doreste sa angajeze/colaboreze/indrume un avocat stagiar.
4. Un avocat stagiar(subiect de drept privat) este dependent sau independent de actul de vointa al unui avocat definitiv (alt subiect de drept privat). Eu spun ca este dependent atunci cand direste sa-si aleaga profesia de avocat, in sensul ca daca nu obtine recomandarea/indrumarea/colaborarea/angajarea unui avocat definitiv atunci degaba isi alege profesia de avocat, in acest caz EL TREBUIE SA CUMPERE PROFESIA DE AVOCAT.
5. ACEASTA SITUATIE CONTRAVINE CONSTITUTIEI ROMANIEI SI DREPTULUI MUNCII.
6. ESTE ADEVARAT CA INTERPRETAREA SI APLICAREA PREVEDERILOR LEGALE PRIVIND EXERCITAREA PROFESIEI DE AVOCAT SE FACE TINAND CONT CA ACESTE PREVEDERI CONSTITUIE UN DREPT SPECIAL CE DEROGA DE LA DREPTUL COMUN, DAR TOTUSI CONSTITUTIA NU PREVEDE NORME DEROGATORII.
7. AR MAI FI MULTE DE SPUS, ACUM MA REZUM LA URMATOAREA REMARCA: NICI MORAL NU POATE FI ACCEPTATA ACEASTA DEPENDENTA, EU CRED CA SE DORESTE SA SE MENTINA O FALSA ADVERSITATE, O LUPTA ABSURDA, ACEASTA SUBJUGARE A ASPIRANTILOR LA AVOCATURA.
8. IN FINAL SUCCES TUTUROR IN EXERCITAREA PROFESIEI
mihuletzzz wrote:Am fost acum 2 zile la o avocata ca sa semnez contractul de colaborare. Totul era vorbit, nu mai era decat o chestie de formalitate. Este o avocata cam de mana a doua fara clienti foarte mari, fara o prestanta deosabita si tot asa, iar in momentul in care i-am pus contractul pe masa mi-a spus : "Da, dar dupa cum stii, intrarea la maestru se plateste" dupa ce tatal meu cu care eram a intrebat-o foarte direct cat?, ea a raspuns: "Tinand cont ca imi sunteti prieten, si ca am mai colaborat in timp 20000Euro, deoarece majoritatea cer 40000-50000Euro. Nu mi-a venit sa cred ce am auzit si parca nici acum nu pot sa cred. Voi stiti daca astea chiar sunt tarifele reala care se practica in Bucuresti?

P.S. Dupa plata acestor bani intrai doi ani la practica fara nici un fel de salariu in mana.

wittmann

Post by wittmann » 30 Jan 2005, 20:43

Cateodata cei mai slabi avocati sunt cei care cer cel mai mult. Nu pentru ca n-ar avea un pic de bun simt, dar se cred si cei mai destepti. In baroul Galati exista un astfel de specimen, care se lauda peste tot ca a lucrat cot la cot cu Iorgovan la redactarea Constitutiei si care cere (am auzit!) cate 10.000 Euro.

Anabanana

Post by Anabanana » 31 Jan 2005, 12:15

mihuletzz ..eu cred ca te-a refuzat "elegant". Nu de alta dar daca e prietena cu tatal tau si ti-a cerut banii astia, era cea mai buna solutie sa scape de angajament. :wink:

justitiabilul

Post by justitiabilul » 31 Jan 2005, 12:29

sau a incercat marea cu degetul? Ce o iesi o iesi?

timida

Post by timida » 11 Feb 2005, 23:27

imi raspunde si mie cineva la intrebare?

norocel

Post by norocel » 12 Feb 2005, 09:04

Care intrebare timida?

Diia

Post by Diia » 12 Feb 2005, 16:28

Sincera sa fiu eu cred respectiva avocata i-a cerut cam cat se cere pe la Bucuresti!In provincie se cere pentru prima recomandare aprox 8-10 mii de euro(stiu asta de la cumnata mea care este jurista sis-a confruntat cu suma asta in urma cu un an),iar pentru a doua recomandare 4 mii.Si eu mi-am facut stagiatura in provincie si sincera sa fiu tot la un "prieten" de familie i-am dat taxa asta neoficiala,asta fiind in urma cu 3 ani si ceva.Am dat scurt aproape 5 mii de euro atunci.Asta pentru prima recomandare,si a doua mi-a obtinut-o cel care mi-a dat prima recomandare de la cineva care-i era dator.Am auzit pe unii ca se considera taxa asta ca avand inclus si examenul de intrare in barou,dar nu-i adevarat!Daca pici examenul e treaba ta,el ti-a dat recomandarea cu care sa te poti inscrie la examen,asta ai platit cica.Credeti ca mi-a picat bine sa mi se ia banii astia?Erau toate economiile parintilor mei bugetari, insa ideea ramane aceeasi..atata timp cat exista mafia asta,degeaba mai faci Facultatea de Drept daca nu ai cu ce-ti plati intrarea pe undeva.Sunt exceptii care razbesc fara bani..de aceea se si numesc exceptii!
Sunt admise si variantele..a incercat si avocata aia sa vada daca ii merge sa primeasca suma..sau..refuz politicos,insa mai degraba cred ca in jurul acestei sume se invart acum recomandarile,cel putin prima.la notari nu mai este acces,deci degeaba te duci cu 50 mii euro,te trimite la plimbare,e casta inchisa ceea ce se tinde si la avocati.Oricum, ai putea sa mai prospectezi piata,efectiv sa te duci pe la mai multi avocati care au dreptul sa ia stagiar si sa aflii mai multe taxe,am avut un coleg care a dat peste un binefacator si i-a luat doar 1000:)

innuenda

Post by innuenda » 13 Feb 2005, 14:58

Diia, eu nu vreau sa te judec pe tine, desi, indirect, o voi face. Un absolvent de drept nu are voie sa-si inceapa activitatea printr-o infractiune, caci asta este. Nu exista nimic de natura sa scuze hotararea de a comite si tu aceasta infractiune, doar pentru ca o comit si altii. Iti spun sincer ca, de cand am pasit in facultatea de drept, nici cadouri la profesori (indrumatori de diploma) nu am mai facut, desi legea nescrisa a micilor atentii (gen parfumuri/whisiky) circula si pe la facultatile de stat, deci, cu atat mai mult la particulara. Chiar ma simteam prost la un moment dat, realizand cat de dragut a fost profesorul (Fuerea) cu noi, care aveam diploma la el, alocandu-ne o gramada de timp din, probabil, putinul lui timp liber si gandindu-ma ca poate toti ceilalti studenti i-au oferit ceva, o atentie, in semn de multumire. Cu toate acestea, faptul ca am facut drept penal la facultate si ca, acum, realizam "greutatea" legala a unui asemenea gest, m-a oprit de la a face vreun gest material de pretuire.

oana_bad

Post by oana_bad » 14 Feb 2005, 12:36

In Iasi "taxa" variaza intre 4 - 10.000 EUR. Sunt studenta in anul II dar am inceput deja sa strang bani... :-|

fira

Post by fira » 14 Feb 2005, 14:40

e bine ca stringi bani, desi te-as sfatui sa-i arunci in alta parte
www.immigration.govt.nz
:-|

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests