scoala romaneasca de drept

Mai stie cineva ceva despre cineva cumva?
april

Post by april » 09 Dec 2004, 16:05

exact asta era si senzatia mea fata de francezii de la Colegiu! nu vorbeam deloc aceeasi limba :) in plus, aveau si o pretentie stupida sa facem toate lucrarile, referatele si unele examene dupa o structura rigida, pe 2 parti, I si II, care la randul lor sa fie impartite in A si B, apoi in a), b) si tot asa :lol: nu ma descurc deloc in stilul asta :)

croc

Post by croc » 09 Dec 2004, 16:09

ar fi fost bine daca ti l-ai fi insusit;
vei invata singura ceea ce te invatau ei, pentru ca, in meseria asta, este nevoie de structura, altfel te pierzi; eu am fost nevoita sa invat din greseli;

april

Post by april » 09 Dec 2004, 16:18

abia acum pot sa zic ca am dobandit acea logica juridica si gandire structurata si cumva "se inchide cercul", ca sa zic asa, avand imaginea de ansamblu a ceea ce am invatat in facultate. in anul intai nu putea fi vorba de asa ceva :) si n-am avut rabdarea necesara sa-mi insusesc modul lor de a vedea lucrurile pt ca am cerut de mai multe ori sa-mi explice ce vor mai exact si nici ei nu intelegeau care e problema mea, nici eu ce pretentii au ei :) era foarte ciudat pt ca pe de o parte cereu ca orice subiect sa fie tratat asa cum am zis, in dou parti, dar, pe de alta parte, aceste doua parti nu trebuiau sa trateze aspecte separate...stiu ca suna aiurea, dar asa era.

fira

Post by fira » 09 Dec 2004, 18:15

ilej: fara vrajeala, am avut media anilor de studii 7 si un pic. Nu mai stiu exact cit e "picul" ala dar e mic :) La vremea aia nu aveam ginduri de magistratura, voiam sa-mi depun actele de canada , ca tot romanul, si aveam alte preocupari intelectuale. Din pacate insa a intervenit "the dot com crash" si lucrurile n-au mai fost chiar asa de roze.

ilej

Post by ilej » 10 Dec 2004, 00:47

atunci fira, toata stima pt tine, esti un adevarat! stiu oameni care au visat magistratura din anul intai si pt asta s+au pregatit de la inceput si totusi nu a fost sa fie. eu chiar cred in destin dar si in putin ajutor din partea noastra pt a-l ghida. deci cred ca l+ai ghidat si tu putin (dc nu faci misto de mine).
si totusi daca nu esti asa de obisnuit cu arta invatatului (si in unele cazuri, a tocitului) din facultate cum faci fata la inm? ceva tot nu se leaga... sau esti vreun geniu ascuns? :lol: :lol:

fira

Post by fira » 10 Dec 2004, 01:09

din pacate nu-s vreun geniu. am invatat speculativ si am avut noroc...mult noroc. Sint multi mult mai bine pregatiti ca mine care au picat, sint sigur de asta.
Am o prietena care a picat si era pregatita cel putin la fel de bine ca mine. Ghinionul ei a fost ca nu a reusit sa termine lucrarea in cele 4 ore. Din ce am inteles sint multi in situatia asta. Subiectele sint calculate in asa fel incit sa-ti ajunga la fix cele 4 ore. Fara scris pe ciorne si alte prostii.
O alta problema e ca desi esti bine pregatit nu stii ce sa punctezi in lucrare si te pierzi in tot felul de detalii care nu se regasesc pe barem. E o ramasita din mentalitatea aia inoculata in scoala cum ca daca scrii mult e neaparat si bine (acumularea cantitativa duce la salturi calitative, deh, mai sint adepti inca :)

teo

Post by teo » 10 Dec 2004, 09:53

aprops de cantitaea de scis: in faculta cei acre sciau la gramada,asa cum era in manual sau in curs (toceau) aveau surpriza (la unele materii, la care aveam profi OK) sa ia note mai mici decat cei care scriau scurt si la obiect
rationamentul l-am aflat de la asistentii universitarei care m-au zis ca se considera fie ca ai copiat, fie ca nu pricepi sistemul de drept si nu sti sa cerni informatia si sa o folosesti asa cum trebuie.

laszlo

Post by laszlo » 26 Dec 2004, 14:57

e clar ca sistemul nostru a ramas mult in urma

mary2004

Post by mary2004 » 27 Dec 2004, 23:18

eu abia acuma iti citesc mesajele astea fira si incep sa cred si eu mai tare in sansa mea. Multam fain! :D
nu de alta dan am si eu media anilor 7 si un pic, ganduri de canada am avut si si mai putin de magistratura, in facultate mai mult am speculat cand a venit vorba de invatat iar despre noroc nici nu mai vorbesc ...intru sigur! :wink:
Am gasit si eu modalitatea de a-mi ridica moralul! :)

mary2004

Post by mary2004 » 27 Dec 2004, 23:22

Ba nu ca au fost de america... daneram pe aproape oricum :)

virtual

Post by virtual » 28 Dec 2004, 13:52

Facultatea nu are mare relevanta...
Daca vrei sa te pui pe treaba dupa aia se poate. Da, poate e mai greu, dar se poate. Si se poate bine.

Oricum la INM nu conteaza media pe 4 ani/ licenta/ etc...
Si nici la angajare sincer nu stiu cati iti cer foaia matricola...
La barou sa nu mai zic...:)

PSn asta nu vrea sa insemne ca ma pronunt pentru a nu invata!

Asa ca dragi "copii" apucati-va de invatat!!!

cristinag

Post by cristinag » 28 Dec 2004, 16:08

foarte interesanta discutia voastra . si eu am trecut printr-o facultate de drept , si eu am intrat la barou , si eu voi muri de foame cand voi profesa (adica la anun) . despre facultate , toatens noi si vechi ns toate .. toceala , toceala si pana in final nu ramai cu nimic in cap ( cazul meu ) sau lucruri de baza . am dat examen la barou , dezamagire totala , eu nu m-as fi trecut pe mine ... dar ei m-au trecut .problema devine si mai suparatoare pt mine deoarece pentru a profesa va trebui sa renunt la un post si la un salariu ffffffffff bun pentru ce ? pentru un salariu minim pe economie si un ceva in plus pnacolo ?
ei bine , mi-am spus si eu of-ul !

croc

Post by croc » 28 Dec 2004, 17:59

dan de ce trebuie sa profesezi?

eu ma gandesc in felul urmator: fie iti place foarte mult meseria asta, caz in care nu conteaza la ce anume renunti, pentru ca oricum va atarna mai greu in balanta faptul ca faci ceea ce iti place si, de asemenea va veni si reusita, tot din cauza ca faci ceea ce iti place ori, nu iti place prea mult, caz in care nici nu se pune problema sa renunti la un salariu foarte bun, la un job cu perspective si care iti si place, cred!
ar mai fi si aceea ce nu iti place nici ceea ce faci si nici avocatura, caz in care trebuie sa-ti iei un concediu si sa te aduni!!!!

medeea

Post by medeea » 28 Dec 2004, 18:09

cristinag wrote:foarte interesanta discutia voastra . si eu am trecut printr-o facultate de drept , si eu am intrat la barou , si eu voi muri de foame cand voi profesa (adica la anun) . despre facultate , toatens noi si vechi ns toate .. toceala , toceala si pana in final nu ramai cu nimic in cap ( cazul meu ) sau lucruri de baza . am dat examen la barou , dezamagire totala , eu nu m-as fi trecut pe mine ... dar ei m-au trecut .problema devine si mai suparatoare pt mine deoarece pentru a profesa va trebui sa renunt la un post si la un salariu ffffffffff bun pentru ce ? pentru un salariu minim pe economie si un ceva in plus pnacolo ?
ei bine , mi-am spus si eu of-ul !
de ce nu te suspenzi sine die?
eu nu ma stiu care sunt acum conditiile suspendarii din profesie, dar cred ca ar fi o buna solutie pana te mai gandesti ce vrei sa faci, poate iti mai faci si o relatie.

mary2004

Post by mary2004 » 28 Dec 2004, 22:07

Virtual are si facultatea relevanta. Un lucru bine invatat(nu ma refer la tocit)ramane invat. Si apoi ti-e mai usor la examenele de dupa. Eu compar procedurile(noi nu le-am avut la licenta si prin facultate am trecut cum am trecut prin ele) cu civilul. Ce usor merge ultimul acuma. Imi chiar si place. :)

"toceala,toceala si pana in final nu ramai cu nimic in cap" -asta nu prea inteleg cum vine, dupa 4 ani de studiu...

"sau lucruri de baza" - asa merge si nu-i chiar asa o tragedie e chiar bine, ai ce dezvolta :D

pt. cristinaq - in viata trebuie sa mai facem si compromisuri mai ales pentru lucrurile pe care ni le dorim si astea ar fi in cazul tau renuntarea la salariul bun momentan iar recompensa va veni mai tarziu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests