retinere 100% din ultimele 2 salarii

Discutii privind litigiile de munca
Post Reply
din

retinere 100% din ultimele 2 salarii

Post by din » 22 Mar 2010, 10:00

Buna ziua,
As dori si eu un sfat, daca se poate.
Mi-am dat demisia pe la inceputul luni martie cu preaviz de 15 zile. La angajare mi sa cerut sa semnez un act in care stipula faptul ca in cazul unui accident auto din vina mea sa platesc 15% din devizul de reparatie al masinii(asigurata casco).Pe data de 8 feb am avut un accident in drum spre suceava pe fondul conditiilor de drum(zapada pe carosabil) si a echiparii masinii(anvelope iarna uzate doar pe fata). Pe data de 15 martie a venit coordonatorul la mine cu fluturasul pe luna feb. sa-l semnez, spunandu-mi ca banii sunt in caserie si ca in functie de devizul de plata de la service voi mai primi banii pe februarie si ce ar trebuie trebui sa mai i-au pe martie + zilele de concediu. Precizez ca demisia mi-a fost ceruta pt neindeplinirea target-ului pe lunile ianuarie si februarie, in conditiile in care nu am avut masina cu ce sa imi acopar zona(iasi-suceava).Pe 28dec -2009 am avut un accident in care nu am fost eu vinovat, am scos masina pe 1 feb iar pe 8 feb am avut accidentul pt care mi se imputa banii.
As dori sa stiu doar daca este legal sa mi se opreaca acei bani(nu ar fi o suma mare, dar nu au avut deloc o atitudine care sa ma faca sa las de la mine), iar daca nu este legal care ar fi urmatorul pas pe care l-as putea face pentru a se respecta legea.
Multumesc.

aiurel

Re: retinere 100% din ultimele 2 salarii

Post by aiurel » 23 Mar 2010, 16:16

Codul Muncii - Art. 164. - (1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.


Introduci o actiune la Tribunal pentru plata acelor drepturi salariale.

Codul Muncii Art. 166. - (1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests