Rog un sfat. E urgent

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
mji

Rog un sfat. E urgent

Post by mji » 22 Jan 2007, 20:33

In virtutea legii 544/2001, un ziar solicita informatii legate de salariile nete si brute ale directorului general, directorilor executivi, directorilor de orice fel, membrilor CA si AGA. Societatea unde functioneaza cei amintiti este o societate comerciala pe actiuni, cu capital majoritar de stat dar actionarul principal este cotat la bursa.
Contractl colectiv de Munca include clauza de confidentialitate a salariilor angajatilor.

Intrebare: In aceste conditii, trebuie dat curs tuturor solicitarilor facute de reporter ? Daca da, care sunt persoanele carora avem obligatia sa le divulgam salariile?

Ma scuzati daca intrebarea pare puerila.

luc4s

Post by luc4s » 22 Jan 2007, 21:07

Doar nu o sa te dea in judecata ziarul pt ca nu i le-ai dat.
Trb sa treaca 30 zile, iar apoi sa iti mai faca o adresa, iar in timpul cat asteapta raspunsul la a doua, trb sa introduca astiune la Tribunal.(parca asa era procedura...-poate iar se ia Wittman de mine :? )
Si la noi le-au cerut dar le-au spus ca sunt confidentiale. :roll:
Asa ca au bagat un articol in ziar si ne-au facut niste salarii :-D (au pus si ei dupa ureche)

alinutzza

Post by alinutzza » 22 Jan 2007, 21:22

Zi-le ca nu esti institutie sau autoritate publica in acceptiunea Legii 544/2001.
Dar totusi, curiozitate tipic feminina, de ce nu vrei sa le comunici? Sunt cumva prea mici? :-D

mji

Post by mji » 22 Jan 2007, 22:49

Salariile nu sunt mari deci se pot comunica si probabil ca o voi face in a 29-a zi, daca voi ma sfatuiti sa o fac si daca ca nu incalc confidentialitatea.
Imi este teama sa nu avem dupa aceea de tras din partea celor implicati. Ar trebui sa am un acord din partea fiecaruia pentru a inainta datele presei? Ar fi bun un acord in prealabil de la CA si AGA?

fira

Post by fira » 23 Jan 2007, 23:52

daca clauza de confidentialitate nu prevede si in sarcina cui cade aceasta obligatie precum si sanctiunea in caz de nerespectare, atunci valoreaxa fix 2 lei vechi.
Consider ca indiferent de procentul in care statul detine actiuni in cadrul unei S.A., atunci bugetul acesteia precum si sursele de finantare sint de interes public. Implicit si salariille.
In masura in care sint astfel indeplinite conditiile Legii 544, nu are relevanta existenta sau nu a acordului salariatilor, CA, AGA, ESP, ABS,ETC :)
Nu inteleg aceasta reticenta in a face publice aceste categorii de informatii. Pur si simplu le faci publice si gata, daca cineva se simte cu musca pe caciula treaba lui.
Mie nu mi-e rusine de salariul primit de la stat, decit poate doar in raport cu veniturile obtinute de alti amici in domeniul privat, dar asta-i alta discutie :)

p.s. luc4s, de ce sa nu-i dea in judecata, eu i-as da.

flaviusnet

Post by flaviusnet » 25 Jan 2007, 08:46

b) prin informatie de interes public se intelege orice informatie care priveste activitatile sau rezulta din activitatile unei autoritati publice sau institutii publice, indiferent de suportul ori de forma sau de modul de exprimare a informatiei;
nu stiu daca salariile se incadreaza la acest criteriu...ele sunt prin defintie confidentiale

ADR

Post by ADR » 25 Jan 2007, 15:29

daca nu esti autoritate publica nu cred ca poti fi obligat sa spui ce salarii primesc angajatii

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot], Semrush [Bot] and 44 guests