Cum pot dobandi terenul parintilor?

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
satrico

Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by satrico » 24 Jun 2012, 17:26

Buna ziua . Va rugam sa ne ajutati cu sfaturi .Parinti sotiei au mostenit o casa batraneasca si terenul aferent de la bunici.Noi dorim sa construim o casa noua pe acest teren la care parintii si au dat acordul .Care este procedura pentru a deveni proprierari de drept :1)act de vanzare cumparare 2)act de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager (parinti sotiei locuiesc actualmente in casa batraneasca) 3) act de donatie . Mentionam ca sotia mai are 3 frati care si au dat acordul verbal in ceea ce priveste construirea noii case .Multumim anticipat .

Radulescu

Re: intrebare

Post by Radulescu » 25 Jun 2012, 17:44

Cele 3 optiuni ale dumneavoastra , 1)vanzare cumparare - nu poate fi atacat de nici o parte .Dar fiind faptul ca proprieterii sunt parintii sotiei dumneavoastra , daca dispuneti financiar , cea mai propice actiune este vanzare-cumparare cu clauza de uzufruct viager(dar aici trebuie respectate clauzele sau poate fi revocat de partea care dovedeste incalcarea clauzelor) .In cazul in care nu dispuneti financiar iar partile sunt binevoitoare , faceti act de donatie.

Sanatate.

satrico

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by satrico » 26 Jun 2012, 23:25

Va multumim pentru raspunsul dat . Cum facem in cazul acesta .Parinti sotiei spun ca veniti si construiti o casa pe acest teren , CONTRIBUIM SI NOI la constuctia casei noi ,urmand apoi demolarea celei batranesti .Care este starea noastra juritica asupra casei ,noi contribuind cu 80% iar parinti cu 20% ?Ce tip de act se face in acest caz ? tinand cont ca sotia mai are 3 frati ? PARINTI DORESC SA RAMANA IN INGRIJIREA NOASTRA CAND NU OR MAI PUTEA . DOAMNE AJUTA l MULTUMIM .

satrico

ce ne sfatuiti

Post by satrico » 05 Jul 2012, 12:06

Buna ziua .Sfatuiti ne cum trebuie sa facem in acest caz:parinti sotiei au mostenit o casa batraneasca si terenul aferent ,noi dorim sa construim o alta casa pe acest teren la care vor sa participe cu o cota si parinti sotiei urmand a ramane in grija noastra . Casa batraneasca demolata dupa constructia celei noi .Cum procedam cu toate actele ,noi dorind sa fim proprietari pe casa si teren.Ce tip de acte trebuie sa facem tinand cont ca sotia mai are 3 frati .MULTUMIM

satrico

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by satrico » 13 Jul 2012, 19:25

Cine ne mai da sfaturi ?

decalex

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by decalex » 16 Jul 2012, 10:13

contract de vanzare cumparare de la parintii sotiei cu clauza de intretinere. Orice alt act poate fi spart de fratii sotiei

Guest

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by Guest » 05 Aug 2012, 09:18

Daca nu vrei sa aveti surprize mai tarziu cand "parintii n-or mai putea", cel mai sigur, contract de vanzare cumparare

ignite

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by ignite » 14 Aug 2012, 18:03

după capul meu...cel mai bun răspuns l-a dat decalex.

contract de înreţinere...că aşa se cheamă. ÎNTOTDEAUNA. nu mai întrebaţi care este raţiunea...important e că există şi că altceva nu merge.

satrico

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by satrico » 20 Aug 2012, 18:14

multumim de sfaturile date ,cel mai indicat raspuns in cazul nostru este dat de VIZITATOR .MULTUMIM

satrico

Re: Cum pot dobandi terenul parintilor?

Post by satrico » 06 Jan 2013, 22:31

Buna seara ,facem cu parinti un contract de vanzare cuparare cu intretinere ,pe o casa batraneasca si terenul aferent 2000 mp.Eu si sotia vrem sa construim o casa noua pe acest teren , parinti au vreun drept asupra casei noi construite ? poate fi atacat acest contract dupa decesul lor ,dat faptul ca sotia mai are 3 frati ? In cazul acestui contract de vanzare cumparare cu intretinere ,in afara taxelor catre stat si a notarului ,cumparatorul trebuie sa plateasca vanzatorului valoarea casei si terenului aferent ?

IonutP

Credeti ca este OK actul de donatie in situatia data??

Post by IonutP » 15 Jan 2013, 03:16

Buna Seara, AM si eu o intrebare daca ma puteti ajuta va rog. Parintii mei vor sa ne faca mie si surori mele un act de donatie al unui teren pe care il vor inpartii in mode egal.Pe terenul care mi se va cuvenii mie, nu este nimic construit, dar doresc sa fac o constructie inpreuna cu sotul meu(specific terenul va fii trecut dupa casatoria noastra ca si donatie). Pe terenul ce i se cuvine surorii mele (specific faptul ca a fost deacord sa ia aceasta bucata chiar daca pe aceasta e construita o casa pe 2 nivele,care la randul ei va fi impartita in mod egal la taxa de succesiune).Daca pe terenul ce mi se va dona voi face impreuna cu sotul o constructie,iar sora dupa moartea parintilor va revoca actul de donatie,constructia de pe terenul meu va intra la impartire sau nu? exista posibilitatea unei clauze ,ca dupa moartea parintilor sora mea sa nu-si schimbe ideile si tot ce se decide acum sa nu mai poata fi contestat?


va multumesc si astept un raspuns

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests