Cesiune cu plata in ..rate

Discutii privind Societatile Comerciale
Post Reply
valic

Cesiune cu plata in ..rate

Post by valic » 01 Jun 2007, 09:07

E o cesiune unde plata se face in timp, nu se cesioneaza la valoarea partilor sociale.Se poate sa am probleme la ORC?Am mai multe pareri, dar nu prea se "pupa" una cu alta.Un pic de ajutor, va rog!

Karmina

cesiune cu plata in ...rate

Post by Karmina » 01 Jun 2007, 21:08

Inteleg ca problema ta este daca poti/nu sa indeplinesti formalitatile legale la ORC, nu?
Modificarile actului constitutiv ale unei societati se fac in baza unei hotarari A.G.A. In baza acestei, la ORC sau la un notar / avocat sau chiar tu (daca esti jurist /avocat) trebuie sa faci un Act Aditional al acestei hotarari. Este la fel ca hotararea, decat ca il intitulezi "Act Aditional".
La ORC nu intereseaza modalitatea de plata a partilor sociale ci modalitatea legala de transmitere a acestora.
Nu am intalnit un astfel de caz pana acum, dar sunt convinsa ca poti sa inregistrezi legal Actul Aditional.
In alta ordine de idei, daca esti de partea cedentului indicat ar fi sa inchei Contractul de cesiune, cu cesionarul, la notariat. Niciodata nu se stie, nu?

kinga

Post by kinga » 02 Jun 2007, 07:02

imi pare rau ca te contrazic Karmina.. dar nu se mai face act aditional..
Hotarare AGA
Contract de cesiune
Act constituitv nou..

Valic depinde ce ati scris in contract.
Daca transferul dreptului de proprietate are loc la plata integrala , atunc nu cred ca e bine sa inregistrezi actul.
Daca s-a stipulat ca se realizeaza transferul la data semnarii contractului e mai bine.
Singura problema este plata impozitului... la ORC cer dovada platii impozitului, ori daca se achita in rate, nu cred ca impozitul s-a platit integral.

valic

Post by valic » 02 Jun 2007, 22:30

Multumiri pt. raspunsuri, problema mea e tocmai acest impozit.Nu se pot achita toti banii de la inceput fiind o suma mare si uite asa incep belelele. Dreptul de propr. se transmite la data semnarii contr.

kinga

Post by kinga » 03 Jun 2007, 06:50

banuiam ca asta este off-ul :lol: :lol:
eventual insereaza in contract o cluza gen, impozitul se achita la plata fiecarei rate, cedentul se obliga ca la plata integrala sa depuna la ORC, toate op-urile cu care s-a achitat impozitul.
Ar trebui sa accepte. Nimeni nu este absurd, nu platesc impozit anticipat pentru veniturile pe care urmeaza sa le obtin.. candva....

valic

Post by valic » 04 Jun 2007, 09:21

Merci, sper sa mearga.Of, of.. :cafea:

bubulina

Post by bubulina » 04 Jun 2007, 17:49

Eu ti-as sugera sa ai in vedere si acel termen 15 zile de la data semnarii hotararii ca sa nu ai o surpriza si la ORC sa nu iti mai primeasca actele.

eX cesonar

Re: Cesiune cu plata in ..rate

Post by eX cesonar » 06 Feb 2013, 11:37

Buna ziua,

Cum ati rezolvati pana la urma cu inregistrarea contractului de cesiune avand plata in rate a pretului?
Au primit la ORC dosarul fara dovada achitarii viitorului impozit de 16% ?

Kinga sugera sa fie inserata o clauza prin care cedentul/cesionarul se obliga sa depuna succesiv la ORC dovada platii impozitului pentru fiecare rata platita.
( si mie mi se pare o asigurare in plus,oarecum )

Sper sa primesc raspuns optimist :)

Multumesc

eX cesonar

Re: Cesiune cu plata in ..rate

Post by eX cesonar » 09 Feb 2013, 22:58

COD FISCAL
ART. 67 Reţinerea impozitului din veniturile din investiţii
Norme metodologice
(3) b) în cazul câştigurilor determinate din transferul valorilor mobiliare, în cazul societăţilor închise, şi din transferul părţilor sociale, obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine dobânditorului. Calculul şi reţinerea impozitului de către dobânditor se efectuează la momentul încheierii tranzacţiei, pe baza contractului încheiat între părţi. Impozitul se calculează prin aplicarea cotei de 16% asupra câştigului, la fiecare tranzacţie, impozitul fiind final. Transmiterea dreptului de proprietate asupra valorilor mobiliare sau a părţilor sociale trebuie înscrisă în registrul comerţului şi/sau în registrul asociaţilor/acţionarilor, după caz, operaţiune care nu se poate efectua fără justificarea virării impozitului la bugetul de stat. Termenul de virare a impozitului este până la data la care se depun documentele pentru transcrierea dreptului de proprietate asupra părţilor sociale sau a valorilor mobiliare la registrul comerţului ori în registrul acţionarilor, după caz, indiferent dacă plata titlurilor respective se face sau nu eşalonat;
(incepand cu 2007)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests