contract de imprumut cu garantie

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
Post Reply
ursu

contract de imprumut cu garantie

Post by ursu » 11 Feb 2007, 17:05

printr-un contract de imprumut cu garantie imobiliara incheiat de catre un avocat, se stabileste ca daca la un anumit termen datornicul nu isi plateste datoria imobilul trece in proprietatea celui care da banii.
termenul trece, datoria nu se plateste...
trebuie sa fac o actiune in constatare -art.111 cpc- pt. a putea intabula la cartea funciara ?
:cafea:

paisie

Post by paisie » 11 Feb 2007, 17:25

din cate stiu eu bunul trebuie scos la vanzare prin licitatie publica, nu poate trece direct in patrimoniul creditorului.

Melinda

Post by Melinda » 11 Feb 2007, 18:58

Contractul de imprumut cu garantie imobiliara incheiat de un avocat nu este valabil.
Actul este valabil doar in ceea ce priveste imprumutul si are valoarea unui act sub semnatura privata.
Garantia imobiliara este valabila numai sub forma autentica.

Ca actiune - pretentii si nu de constatare.

Cel putin eu asa consider.

kinga

Post by kinga » 11 Feb 2007, 19:28

Melinda wrote:Actul este valabil doar in ceea ce priveste imprumutul si are valoarea unui act sub semnatura privata.
Garantia imobiliara este valabila numai sub forma autentica.

.
CORECT... :cafea: :cafea: :cafea:

ursu

Post by ursu » 11 Feb 2007, 20:25

off topic:
BINE AI REVENIT KINGA !!! :aplauze:

speta este f. interesanta.
revin cu ea completa.

ursu

Post by ursu » 13 Feb 2007, 10:50

so, se declanseaza procedura falimentului impotriva unei societati com.... din Belgia. (creanta bugetara: amenzi, penalitati, etc.), administratorul avind dubla cetatienie.
speriat de consecinte administratorul soc. vinde tot ce are ca persoana fizica dar mai are in Romania o proprietate.
avocatul din Romania ii spune ca e cam tirziu sa vinda acum (omun asteapta pronuntarea), asa ca ii redacteaza acest contract de imprumut cu garantie imobiliara (antedatat cu 3 ani in urma), intre el si soacra-sa.
mai amuzant este ca l-a convins ca, avind acest contract, soacra-sa poate cere C.F. intabularea dr.de proprietate.

BABI

Post by BABI » 13 Feb 2007, 13:50

Cum spunea Kinga, unde este forma autentica? Asa ca, trebuie sa se judece pe dreptul comun, contractul nu are valoare.

av_bbq

Post by av_bbq » 13 Feb 2007, 19:05

Forma autentica e absolut necesara ad validitatem in contractele privind imobile. daca ar fi fost un antecontract de vanzare cumparare ....etc etc...spetza s-ar mai fi complicat dar asa garantia imobiliara e 0.

bod

Post by bod » 13 Feb 2007, 19:45

garantia imobiliara incheiata prin act scris de un avocat nu este valabila. Trebuie forma autentica la actele de dispozitie asupra imobilelor. Si problema cu data certa anterioara e cam nashpa .....daca se descopera

ursu

Post by ursu » 13 Feb 2007, 19:59

fratilor eu am inteles care este ideea!
multzam mult pt. raspunsuri! :cafea:
omun din Belgia este intr-o eroare totala!
culmea e ca avocatul ii este prieten f. bun... cu toate acestea dupa ce a "incheiat contractul", a inceput sa-l "verifice" pe pretenul avocat.(dealtfel, bine cotat in orasul lui !)
... vine la mine si pune o gramada de intrebari, de parca l-am invatat eu ce sa faca... si mai avea si o idee fixa: sa o trimita pe soacra-sa la CF sa-si intabuleze "titlul" provenit din "contractul de imprumut cu garantie imobiliara" :-D

kinga

Post by kinga » 13 Feb 2007, 20:33

URSU wrote:off topic:
BINE AI REVENIT KINGA !!! :aplauze.
Multam.. nu am disparut.. doar ca nu prea am timp de for...

PS

Melinda a pomenit de nulitate absoluta... eu doar am confirmat.... :floare: :floare:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests