"speta" ca sa zic asa

Discutii privind Contenciosul Administrativ
elis

Post by elis » 11 Oct 2004, 12:37

Atunci crezi ca poti cere si obtine anularea unui act administrativ fara a mai efetua procedura prealabila?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 11 Oct 2004, 12:52

depinde de act.
de exemplu daca este act administrativ fiscal sigur da.
Si la fel se pune problema pentru orice alt act administrativ pentru a carui contestare legea speciala prevede efectuarea unei proceduri ju8risdictionale administrative speciale.

elis

Post by elis » 11 Oct 2004, 13:12

Recursul gratios nu se confunda cu procedura jurisdictionala administrativa speciala.Numai aceasta este facultativa dupa modificarea Constitutiei.
Recursul gratios pentru actul administrativ fiscal se reglementat de OG nr. 92/2003 (art. 169-182)

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 11 Oct 2004, 14:06

ala ce spui tu in OG 92/2003 (cod pr. fiscala) nu e recurs gratios ci jurisdictie speciala administrativa.
Si oricum s-a modificat in sensul in care se prevede expres ca este facultativa procedura.
Numai art. 5 din L29 prevede recurs gratios.

elis

Post by elis » 11 Oct 2004, 14:42

M-ai facut curioasa si am cautat sa vad prin ce act normativ s-a modificat OG nr. 92/2003 in sensul celor aratate de tine.
Pentru ca nu am gasit, am intrat pe site-ul ICCj si am vazut ca interpretarea data de tine este corecta.
Citez din Decizia 788/2004:

Potrivit dispozitiilor art. 21 alin. (4) din Constitutia din 1991, revizuita si republicata, intrate in vigoare la data de 29 octombrie 2003, jurisdictiile speciale administrative sunt facultative si gratuite, situatie in care este necesara stabilirea modului de aplicare a prevederilor art. 4 din Legea nr. 29/1990 privind contenciosul administrativ.

In conformitate cu prevederile art. 4 din Legea nr. 29/1990, actele administrative de jurisdictie pot fi atacate, dupa epuizarea cailor administrativ-jurisdictionale, la instanta de contencios competenta.

Aplicabilitatea acestor prevederi a ramas obligatorie in cazul in care cel care se considera vatamat intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, uzand de prevederile art. 21 alin.(4) din Constitutie, opteaza sa nu se adreseze direct instantei de contencios administrativ, ci sa parcurga faza prealabila a jurisdictiei administrative reglementata prin legea speciala.

Multumesc, a fost interesant studiul la care m-ai provocat!

attorneyatlaw

pentru ELIS

Post by attorneyatlaw » 11 Oct 2004, 15:05

s-a modificat codul de procedura fiscala in sensul celor sustinute de mine prin legea de aprobare a OG 92/2003, recunosc imi scapa acum numarul legii dar e de prin iunie 2004.
Cu placere

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 Oct 2004, 12:25

gata, m-am judecat.
SOLUTIA (numai pentru cei interesati)
"Admite actiunea asa cum a fost precizata. anuleaza decizia consiliului profesoral din 7.07.2004. Obliga parata la incheierea situatiei scolare a reclamantului pentru clasa a XI. Dispune inmatricularea acestuia in anul scolar 2003 - 2004 in clasa a XII a la aceeasi unitate de invatamant"

minodora

Post by minodora » 21 Oct 2004, 12:57

Felicitari! Chiar ma interesa solutia. Ma bucur pentru el.

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 21 Oct 2004, 13:08

da, si eu. Si pentru el si pentru mine. CA AM CREAT PRACTICA!

elis

Post by elis » 21 Oct 2004, 13:16

Si eu sunt printre cei interesati. Am vrut sa te intreb ce s-a intamplat dar m-am gandit ca daca vrei o sa ne spui tu.
Felicitari !

attorneyatlaw

pentru ELIS

Post by attorneyatlaw » 21 Oct 2004, 13:21

ca sa fiu cinstita la tine m-am gandit cand am postat solutia.
Ieri ne-am judecat, azi dimineata am avut solutia la condica, abia am asteptat sa ajung la birou ca sa ma laud.
pentru astfel de solutii ADOR meseria asta

elis

Post by elis » 21 Oct 2004, 13:51

Sa stii ca desi ma interesa foarte mult si as fi vrut sa aflu solutia nu indrazneam sa te intreb.
Multumesc!

mariuca

Post by mariuca » 21 Oct 2004, 14:17

FELICITARI!!! ATTORNEYATLAW
AM URMARIT SI EU ACEASTA SPETA, PAREREA MEA ESTE CA S-A FACUT DREPTATE.

medeea

Post by medeea » 07 Dec 2004, 19:37

felicitari! :D

si cu regulamentul rofuip cum a ramas?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 07 Dec 2004, 22:10

a ramas ca mai inainte.
Am sperat ca dl. jude sa-mi dea o motivare cu care chiar sa fac practica caci i-am invocat pe acolo si Conventia privind drepturile copilului (pe care Romania a ratificat-o) si L272/2004 si Conventia Europeana a drepturilor omului.
Nu a spus nimic despre toate astea, s-a legat numai de cateva chestii de forma. M-a cam dezamagit motivarea ca fiu cinstita. Ma gandesc sa scriu un articol pe tema asta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests