primul meu dosar penal

Discutii privind procedura penala
Post Reply
mama

primul meu dosar penal

Post by mama » 24 Sep 2004, 14:08

Am fost angajata de curand, consilier juridic la un SRL , va rog sa ma ajutati cu un sfat! Aceasta societate a incheiat un contract de comision pentru valorificarea unui proces verbal de compensare energie, platitorul in cursul anului 2000 emite un bilet la ordin fara acoperire, societatea intocmeste o plangere penala in baza art 215 alin 1, 3 CP, rezultatul NUP, urmeaza o alta plangere si acelasi rezultat, in cele din urma se declina competenta la judecatorie in baza art 279 ( ref art 213, lit a) Ce ma sfatuiti ?se aplica sau nu 215, 282 CP?
este doar de o neexecutare contractuala? cum ramane atunci cu termenul de prescriere de 3 ani, ce se poate face? va multumesc

andriipopa75

Post by andriipopa75 » 29 Sep 2004, 12:33

banuiesc ca motivatia parchetului a fost lipsa intentiei de a insela (art10 lit.d c.p.pen.)

In atare situatie, aveti la indemana dreptul comun (pretentii comerciale) .

Cu privire la prescriptie, dupa mine ar fi prescris dreptul la actiune, dar daca nu au trecut 3 ani de la prima rezolutie de NUP, poti incerca, mergand pe o suspendare a cursului prescriptiei in timpul cercetarii penale .
De vazut si daca nu au intervenit alte cauze de intreruperea/suspendarea prescriptiei prev de D 167/58

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests