va rog din suflet ajutati-ma -legea prescriptiei extinctive

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
dellutza

Post by dellutza » 23 Nov 2006, 17:20

Faptul ca firma (ksi) nu mai poate recupera debitele, asta nu inseamna ca nu poate transmite bancilor lista datornicilor.
Si cand vor debitorii vor constata ca nimeni nu le mai aproba vreun credit, vor plati de buna voie datoriile, chiar prescrise.
Trist dar......asta e

siad

Post by siad » 24 Nov 2006, 09:08

Faptul, ca un agent economic nu a depus toate diligentele pentru a-si recupera un credit, va determina bancile sa nu mai acorde credit? Daca ar fi datorii la banci, mai inteleg, dar asa? Ce legatura are acordarea de credite cu facptul ca un cetatean nu si-a achitat o factura la e-on pentru ca nu are tv si nici radio?

attorneyatlaw

Post by attorneyatlaw » 24 Nov 2006, 11:54

Hai sa fim seriosi!
Aceasta minunata EOS KSI pierde pe banda actiunile pe care le introduce pentru "recuperarea" unor dobanzi nejustificate, abuzive si de altfel nefacturate.
In ce priveste creantele prescrise numai ei pot crede ca daca refactureaza intrerup cursul prescriptiei.
Sfatul meu este sa stai calma si sa-ti vezi de treaba.

kokolyno

din nou sunt disperata !!! ce ma fac ?

Post by kokolyno » 19 Dec 2006, 18:05

Multumesc pentru raspuns inca o data , sunt din nou disperata, asta seara am primit un telefon de la o dna foarte intepata care dorea sa vb cu mine de la firma de recuperari..

I-am spus ca a gresit nr si ca eu am cumparat telefonul cu tot cu cartela de la cineva dar nu-i stiu numele , ce ma fac .. Daca se se va mari suma ? Mi-a lasat un nr de fix, ea a sunat cu necunoscut si nici nu a vrut sa se prezinte pana nu am luat-o eu tare ..

Daca ma trezesc prea tarziu ssi dau de un mai mare necaz ?

gigisansama

Post by gigisansama » 19 Dec 2006, 23:26

stai linistita :fluierat: asa procedeaza cu toti ..............vor sa obtina o novatie

kokolyno

Post by kokolyno » 21 Dec 2006, 09:47

ce este aceea o novatie ?
ce ma fac daca ma cauta si dau de mine ? tre sa platesc 2500 ron + alte sute de cheltuieli ale lor ?

sunt disperata, ajutati-ma!!!

siad

Post by siad » 21 Dec 2006, 11:15

Mai pe-nteles, reinoirea datoriei. Dar ai primit deja sfatul de a sta linistita. Urmeaza-l, ca e cel mai bun.

parole

Post by parole » 21 Dec 2006, 13:26

kokolyno wrote:ce este aceea o novatie ?
ce ma fac daca ma cauta si dau de mine ? tre sa platesc 2500 ron + alte sute de cheltuieli ale lor ?

sunt disperata, ajutati-ma!!!
Daca prin absurd sa zicem vin la tine si iti bat la usa sa nu le deschizi sub nicio forma. Ii intrebi din spatele usi cine sunt, ce vor si daca sunt KSI le spui ca doamna cu pricina a plecat pentru o buna perioada de timp in strainatati la tratament. Alta solutie nu mai ai. Ce-i drept esti debitoare. Esti datornica lor iar ei pot face acum ce vor cu tine, orice, mai putin sa te execute silit. Sa nu faci nimic din care ar putea sa rezulte ca recunosti datoria altfel te vor executa, evident silit.

bozo

Post by bozo » 21 Dec 2006, 15:16

Indiferent cat de multe presiuni se vor face asupra ta sau cate amenintari vei primi, sa nu semnezi nimic cu ei, pt ca NU AU NICI O SANSA. Trebuie sa fii constienta ca NU AU NICI O SANSA. La momentul actual, legea e de partea ta.

kynes

Post by kynes » 21 Dec 2006, 17:09

Nu vad de ce te mai agiti atat dupa ce ai primit de enshpe mii de ori sfatul de a sta linistita pentru ca NU AU NICIO SANSA!!!!!!
Nici nu e nevoie sa te ascunzi de ei, poti sa le si razi in nas pentru ca nu au ce-ti face.
De altfel, firmele de recuperari creante nu vin sa-ti bata la usa, singurele lor arme sunt sa te bata la cap si sa incerce sa te intimideze....
Pari genul intimidabil, din moment ce te agiti atata dupa ce ti s-a spus sa nu ai nicio grija.... Din moment ce esti atat de disperata pe cat spui, ai putea sa le faci un bine si sa le platesti de bunavoie, dupa care vei putea sta fooooaarte linistita....

leustean

Post by leustean » 22 Dec 2006, 04:23

kynes wrote:Nu vad de ce te mai agiti atat dupa ce ai primit de enshpe mii de ori sfatul de a sta linistita pentru ca NU AU NICIO SANSA!!!!!!
Nici nu e nevoie sa te ascunzi de ei, poti sa le si razi in nas pentru ca nu au ce-ti face.
De altfel, firmele de recuperari creante nu vin sa-ti bata la usa, singurele lor arme sunt sa te bata la cap si sa incerce sa te intimideze....
Pari genul intimidabil, din moment ce te agiti atata dupa ce ti s-a spus sa nu ai nicio grija.... Din moment ce esti atat de disperata pe cat spui, ai putea sa le faci un bine si sa le platesti de bunavoie, dupa care vei putea sta fooooaarte linistita....
super tare raspuns! :-D :-D :-D

paisie

Post by paisie » 03 Jan 2007, 01:09

oki si daca suntem aici o intrebare despre penalitatile astea de multe milioane:

1. penalitatile curg conform contractului.
2. undeva pe la 3 -6 luni de neplata orage te anunta ca au reziliat contractul.
3. daca au reziliat contractul de unde aia a masii mai curg penalitatile alea????

ma intreb si io asa aiure-n tren :D

actor

Post by actor » 03 Jan 2007, 08:40

pai penalitatile curg pt obligatia neexecutata, nu pt contract

paisie

Post by paisie » 03 Jan 2007, 09:23

actor obligatie neexecuta este obligatie provenita din contract, ea exista atata timp cat exista contractul, in rest in momentul rezilierii ramane o creanta si atata pentru care nu curg penalitatile prevazute in contract pentru ca, contractul nu mai exista :D

actor

Post by actor » 03 Jan 2007, 09:38

rezilierea n-are efect retroactiv, doar nulitatea.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests