invitatie de la garda financiara

Discutii privind raporturile de Drept Comercial
Post Reply
jurista

invitatie de la garda financiara

Post by jurista » 31 Oct 2006, 13:03

Buna!
in iulie 2006 am cedat partile sociale ale soc la cfe eram asociat unic si administrator, am incheiat contract de cesiune si proc vb de predare a arhivei cu noul administrator. acumm vine garda si -mi cere actele soc, actele de cedare si toate actele financiare pt anul 2005. Dar eu le-am predat si m-am descarcat de gestiune. Ce fac?

wittmann

Post by wittmann » 31 Oct 2006, 13:08

Du-te cu actele de care ai facut vorbire.

Melinda

Post by Melinda » 31 Oct 2006, 15:06

Daca o firma isi suspenda sau isi inceteaza activitatea, de regula vine gara in control.
In caz de eventualele nereguli gasite in contabilitate, pe anul 2005 pana la predare, (chiar daca ai predat actele), mi se pare logic, sa nu fie tras la raspuntere cel care a preluat actele.
Nu vreau sa te sperii dar nu cred ca vei "scapa" fara amenda. Mi-a povestit un inspector da la garda ca trebuie sa aplice o amenda minima, chiar daca vor gasi totul in regula.
Stiu ca pare absurd, dar practic s-a conformat ceea ce mi-a spus inspectorul, cel putin la cabinetele de avocatura. :-x

nicuvar

Post by nicuvar » 31 Oct 2006, 16:25

Melinda wrote:Daca o firma isi suspenda sau isi inceteaza activitatea, de regula vine gara in control.
In caz de eventualele nereguli gasite in contabilitate, pe anul 2005 pana la predare, (chiar daca ai predat actele), mi se pare logic, sa nu fie tras la raspuntere cel care a preluat actele.
Nu vreau sa te sperii dar nu cred ca vei "scapa" fara amenda. Mi-a povestit un inspector da la garda ca trebuie sa aplice o amenda minima, chiar daca vor gasi totul in regula.
Stiu ca pare absurd, dar practic s-a conformat ceea ce mi-a spus inspectorul, cel putin la cabinetele de avocatura. :-x
Daca totul este in regula, nu vor aplica nici o amenda. Iar daca s-a facut si descarcarea de gestiune, cu proces verbal, atunci chiar nu trebuie sa iti mai faci probleme.

jurista

invitatie de la garda financiara

Post by jurista » 31 Oct 2006, 16:29

s-a facut descarcarea de gestiune prin contract si procese vb de predare a tuturor documentelor soc. Deci nu le mai am, iar copii nici atit. Nu stiu unde este prezentul administrator si nici ce a facut cu actele predate.
le trimit copii dupa actele de cedare si predare.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests