Notari

Ce vreti sa mai vedeti pe acest sit?
Post Reply
loredana2006

Notari

Post by loredana2006 » 13 Oct 2006, 10:29

Ma intereseaza, daca ma puteti ajuta,ca pentru a deschide un birou notarial, trebuie neaparat un notar? eu nu am aceasta calitate dar vreau sa ma asociez cu un notar si deschide un birou notarial dar nu stiu daca se poate acest lucru.

robin_hood_2

Post by robin_hood_2 » 13 Oct 2006, 10:36

"Activitatea notarilor publici se desfasoara in cadrul unui birou, in care pot functiona unul sau mai multi notari publici asociati, cu personal auxiliar corespunzator."

corect

Post by corect » 14 Oct 2006, 15:32

Poti sa fii doar angajata, nu si asociata intr-un birou notarial, loredana.

Dar, poti deveni notar, prin participarea la acest concurs:

http://www.just.ro/files/notari_publici ... 102006.doc

Succes!

loredana2006

notari

Post by loredana2006 » 16 Oct 2006, 12:39

Multumesc pentru raspunsurile de pana acum, chiar m-au ajutat, iar in legatura cu "sugestia" de a participa la concursul pentru notari...mai bine ma las pagubasa, si cand spun asta sunt in deplinatate cunostinta de cauza. :) sunt sigura ca multi inteleg despre ce vorbesc.

corect

Re: notari

Post by corect » 16 Oct 2006, 15:28

loredana2006 wrote:... iar in legatura cu "sugestia" de a participa la concursul pentru notari...mai bine ma las pagubasa, si cand spun asta sunt in deplinatate cunostinta de cauza. :) sunt sigura ca multi inteleg despre ce vorbesc.
Eu nu inteleg. Oare vrei sa spui ca nu va fi corect concursul? Pe ce te bazezi? :roll:

loredana2006

Post by loredana2006 » 16 Oct 2006, 15:35

Departe de mine astfel de ganduri....ganduri ...

corect

Post by corect » 16 Oct 2006, 15:38

:mrgreen:

krisstina

Post by krisstina » 18 Oct 2006, 16:19

18.10.2006
UE impune liberalizarea accesului in profesia de notar
In Romania isi desfasoara activitatea 1.536 de notari publici, dintre care 379 in Bucuresti.

Pentru ca sa aiba cetatenii Uniunii Europene acces la servicii notariale mai bune, Comisia Europeana a cerut guvernelor din 16 state membre ale UE
• sa permita accesul in profesia de notar cetatenilor straini
si
• sa desfiinteze limitarile numarului de notari.

Austria, Belgia, Franta, Germania, Grecia, Luxemburg si Olanda au primit un avertisment sever, in sensul ca daca nu se vor conforma vor fi actionate in fata Curtii Europene de Justitie, pentru incalcarea principiilor pietei unice europene, iar Cehia, Ungaria, Malta, Polonia, Slovacia, Slovenia si cele trei tari baltice au fost doar avertizate in privinta unei viitoare actiuni punitive in justitie.

Comisia Europeana apreciaza ca notarii nu exercita o autoritate publica, intrucat ei nu sunt abilitati sa impuna decizii cetatenilor, deci activitatea notarilor este considerata drept un simplu serviciu. La Paris si Berlin se considera insa ca notarii sunt reprezentanti ai unei autoritati oficiale si, prin urmare, parte integranta a sistemelor lor juridice, care nu se supun regulilor pietei.

paulvm

Post by paulvm » 24 Oct 2006, 19:06

Mai stiti ceva de axamenul de notari din 13-15?Ce e cu proba practica?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest