TEST DE RATIONAMENT LOGIC

INM, examene, rezultate, pareri, barfe, etc.
Post Reply
procuror

TEST DE RATIONAMENT LOGIC

Post by procuror » 10 Sep 2006, 12:09

Asteptam vesti de la cei care, la mimentul la care scriu acest mesaj, mai sunt inca in salile de examen.
VESTI BUNE! :floare:

kinga

Post by kinga » 10 Sep 2006, 12:22

:floare: :floare: :floare: :cafea: :cafea:

speram ...vesti bune.....

cleo27ro

Re: TEST DE RATIONAMENT LOGIC

Post by cleo27ro » 10 Sep 2006, 13:31

procuror wrote:Asteptam vesti de la cei care, la mimentul la care scriu acest mesaj, mai sunt inca in salile de examen.
VESTI BUNE! :floare:
...Si va tinem pumnii!

vally

Post by vally » 10 Sep 2006, 13:51

Mai devreme am postat aiurea -pe la penal- in legatura cu acest subiect.
Asta este, n-am avut timp de rectificari ptr. ca trebuia sa plec (imi cer scuze daca am deranjat pe cineva).

Aveti idee unde vor aparea subiectele de astazi? Pe csm si inm e liniste, deocamdata.

Multa bafta celor care sunt in etapa a doua, sa treceti cu bine mai departe.
Asteptam vesti (bune si foarte bune :!: ) de la voi.



:cafea: :cafea: :cafea:

bobocu

Post by bobocu » 10 Sep 2006, 18:44

bobocu e inca in carti
ma invart cu punctaju pe la logica undeva pe la 50 (nu stiu cate am nimerit la extargerea noroc)
cam 15 de intrebari puse la nimereala pt ca nu a mai fost timp
una peste alta e ok
sa vedem ce vor face si concurentii si mai vorbim
multumiri pentru cei care se intereseaza de soarta candidatilor forumisti :floare: :floare:

LexLegis

Post by LexLegis » 10 Sep 2006, 19:26

Mai frati forumisti, cum a fost azi?Mai asteptam pareri!

LexLegis

Post by LexLegis » 10 Sep 2006, 19:37

Bibliografie

Michael Walsh, "American Schubert", septembrie 1994 detinut de Time Inc.

Jurnalul de Studii Canadiene, 1992 detinut de Jurnalul de Studii Canadiene.

Asta la ce foloseste????Ca eu nu prea am inteles!!!Sa ne arate cat sunt de idioti???In afara de uitatul in cartile altora si copierea ca papagalii ,mai stiu sa faca ceva?

flaviusnet

Post by flaviusnet » 10 Sep 2006, 19:45

40....vreo 4 intrebari in dubiu maxim...putin,oricum....

parole

Post by parole » 10 Sep 2006, 19:49

Ne spune si noua cineva cat a durat testul? A fost mult, putin, prea putin? Cat a fost? Din ce zice bobocu legat de extragerea noroc mai mult de 3 ore nu pare ca ati avut.

mariusms

Post by mariusms » 10 Sep 2006, 20:00

Prima parte de 50 de intrebari a durat 110 min (din care 10 a durat completatul).
A doua parte, tot cu 50 de intrebari a durat 80 min (tot minus 10 min pentru completat).

LexLegis

Post by LexLegis » 10 Sep 2006, 20:05

O agentie de publicitate are exact sapte reprezentanti - Fetzger, Jianu, Liptak, Marascu, Pirvu, Radoi, Suciu. Noua sa campanie publicitara este prezentata unui singur client de catre unul sau mai multi dintre reprezentantii sai, cu respectarea urmatoarelor conditii:
Daca campania este prezentata de catre Fetzger, atunci prezinta si Marascu si
Pirvu.
Daca prezinta Jianu, atunci Radoi nu prezinta.
Daca Radoi nu prezinta, atunci prezinta Pirvu.
Daca prezinta Liptak, atunci prezinta fie Jianu, fie Suciu, fie amandoi.
Daca prezinta atat Liptak cat si Suciu, atunci Marascu nu prezinta.


9. Care anume dintre urmatoarele variante ar putea fi o lista completa si exacta a
reprezentantilor care fac prezentari?

(A) Marascu, Suciu

(B) Fetzger, Marascu, Radoi

(C) Fetzger, Liptak, Marascu, Pirvu

(D) Marascu, Pirvu, Radoi, Suciu

(E) Jianu, Liptak, Marascu, Radoi, Suciu
Va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine cum se rezolva chestia asta???Care e rationamentul?

parole

Post by parole » 10 Sep 2006, 20:07

mariusms wrote:Prima parte de 50 de intrebari a durat 110 min (din care 10 a durat completatul).
A doua parte, tot cu 50 de intrebari a durat 80 min (tot minus 10 min pentru completat).
Parca a fost ceva mai bine decat anul trecut cand era in jur de 2 ore juma. Acuma poate nivelul de dificultate e superior celui de anu trecut mai ales ca se trambita peste tot ca testele de logica sunt conceptia celor mai transniti dintre cei ce poarta marca harvard...

mariuca

Post by mariuca » 10 Sep 2006, 21:26

"D" este corect pt. ca intruneste toate conditiile pe care le da enuntul...eu am luat raspunsurile date de ei (ABCD) si le-am aplicat textului asa a :arrow: "D"
Alte pareri?

vally

Post by vally » 10 Sep 2006, 21:33

mie mi se pare ca RADOI si PARVU se exclud unul pe celalat, ce-i drept nu in mod expres, dar.... parca nici impreuna n-ar fi.... :oops:

innuenda

Post by innuenda » 10 Sep 2006, 21:34

Eu as fi facut-o astfel:
1. As fi inceput rationamentul prin eliminarea variantelor de raspuns gresite, eliminare generata de restrictiile impuse de enunt (ce "nu am voie").
2. As fi inceput analiza cu raspunsurile care au numarul cel mai mare de participanti (gandindu-ma ca mi se cere o lista "completa"), deci cu varianta E, care are 5 reprezentanti:
Varianta E -FALSA, pentru ca am Liptak si Suciu, dar si Marascu alaturi de ei...asociere nepermisa de enunt
Varianta D -POSIBILA, pentru ca nu am nicio restrictie de asociere intre membri
Varianta C-FALSA, pentru ca nu am Jianu si/sau Suciu, asa cum imi impune prezenta lui Liptak
Varianta B-FALSA, pentru ca nu am Pirvu si Ftzger nu poate prezenta fara el
Varianta A-Posibila ca asociere, dar incompleta, deci FALSA intrucat ar mai fi trebuit sa fie cel putin Liptak, (daca nu si Jianu) pe langa Suciu ceea ce ar fi facut imposibila prezenta lui Marascu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests