contract de comodat

Discutii privind Dreptul Civil, Noul Cod Civil si Noul Cod de Procedura Civila
kinga

Post by kinga » 24 Jul 2006, 07:25

io stau si ma gandesc..... Firtzy ..tu chiar ai terminat dreptul???? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Firtzy

Post by Firtzy » 24 Jul 2006, 18:26

Da.

kinga

Post by kinga » 24 Jul 2006, 18:39

Hmmmmmmmmmmmm

bubulina

Post by bubulina » 31 Jul 2006, 20:36

Ma simt obligata sa vin cu o clarificare si scuzele de rigoare,ca sa stiti de ce nu am raspuns atata timp---"efectiv"nu mi-a mers netul.
Pentru asta maine dimineata va invit la o :cafea:

MihaelaMM

Post by MihaelaMM » 13 Jun 2007, 14:24

Am aceeasi problema ca si initiatoarea acestui topic numai ca in situatia mea eu sunt chirias. Intampin probleme cu inregistrarea ca pct. de lucru la Reg. Com. pentru ca, spun ei, in contractul de comodat nu se specifica in mod expres ca, comodatarul are dreptul sa inchirieze. Eu am mizat pe faptul ca neexistand o clauza de interzicere in contractul de comodat, se permite inchirierea. Ce alte argumente legale pot prezenta ca sa rezolv situatia ptr. ca partile implicate (proprietar+comodatar = locatori) nu vor sa modifice ctr. de inchiriere. Multumesc.

valic

Post by valic » 13 Jun 2007, 14:35

Tocmai ca trebuia sa se precizeze in contractul de comodat, daca au voie sa inchirieze sau nu.Daca nu e precizat, atunci ai nevoie de acordul scris al proprietarului.

MihaelaMM

Post by MihaelaMM » 13 Jun 2007, 14:44

Contractul de inchiriere este incheiat intre : Proprietar+comodatar in calitate de locatori pe de o parte (ambii reprezentati de aceeasi persoana) si eu =locatar pe de alta parte. Nu am acordul proprietarului separat in scris ci este inclus in contractul de inchiriere pe care l-a semnat. Asta nu inseamna ca si-a dat acordul ?

valic

Post by valic » 13 Jun 2007, 15:47

Sa scrie el cu manuta lui ca e de acord cu ....pentru deschiderea unui punct de lucru. Sau poti incerca sa depui actele cu referat si sa incerci sa explici judecatorului, poate merge.

MihaelaMM

Post by MihaelaMM » 13 Jun 2007, 15:56

E si asta o solutie dar cred ca mai bine insist sa fac contract de inchiriere direct cu proprietarul de drept (pers. fizica) fara sa se mai amestece nimeni intre noi. Multumesc oricum pentru ajutor.

MihaelaMM

Post by MihaelaMM » 13 Jun 2007, 16:19

Uf. Imi pare rau ca insist dar acum am alta nelamurire. Am stabilit sa facem contract inchiriere intre firme , proprietarul isi da acordul in scris ca il lasa sa inchirieze dar am inteles ca atunci trebuie la dosar pe langa actele de proprietate, contractul de comodat si autorizatia de constructie + PV de receptie al cladirii ( obiectul inchirierii e un teren + cladire construita ). . Asa este ?

valic

Post by valic » 13 Jun 2007, 16:59

Despre ce acte de proprietate e vorba?

MihaelaMM

Post by MihaelaMM » 13 Jun 2007, 17:07

Actele care dovedesc ca persoana fizica este proprietar al spatiului ce face obiectul contractului : contracte de vanzare cumparare ( spatiul a fost cumparat de-a lungul timpului pe bucati), act de unificare, titlu de proprietate.

valic

Post by valic » 13 Jun 2007, 17:15

O schita cadastrala nu ai (pt. constructie)?Asta si intabularea trebuie sa fie suficiente.

MihaelaMM

Post by MihaelaMM » 13 Jun 2007, 17:26

N-am dar incerc sa fac rost de cat mai multe hartoage sa nu ma trezesc cu surprize acolo. Sper sa rezolv ca deja am ametit cu partile implicate in asta care chiar sunt nehotarate si fiecare trage la oala lui. Sper ca noaptea sa fie sfetnic bun si mai vad maine dimineata. Multumesc pentru tot. O seara buna.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests