PFA - cheltuieli deductibile

inregistrari contabile, taxe si impozite, expertize contabile, evaluari, TVA
GLAMVINTAGE

Re: PFA - cheltuieli deductibile

Post by GLAMVINTAGE » 12 Oct 2010, 10:26

garibela wrote:Incepand de azi sunt PFA, nu stiu mai nimic despre ce trebuie sa platesc la stat. As avea nevoie de niste sfaturi.
Am optat pentru varianta neplatitor de TVA pentru ca activitatea pe care o fac este de intermediere reclama pentru intreprinderi, si servicii de secretariat si traduceri.
Practic este vorba despre faptul ca intermediez contractarea de reclama de la o firma in favoarea firmei pe care o reprezint.
Imi desfasor activitatea acasa, in domiciliul proprietate personala. Pot sa deduc intretinerea, curentul, telefonul si cheltuielile de transport?
La directia financiara mi s-a spus ca trebuie sa fac un contract de comodat. Mai este nevoie daca eu sunt unicul proprietar?
De ce imi trebuie registru de inventar?
De ce imi trebuie registru unic de control? Vine cineva sa-mi controleze activitatea de acasa?
Va multumesc pentru ajutor.


Buna!
Am gasit intamplator mesajul tau si sunt extrem de curioasa sa stiu cum a evoluat situatia ta intre timp?
Cum te-ai descurcat? Renteaza PFA? Esti multumita. orice informatie e binevenita.
Eu acum vreau sa ma fac PFA si sa-mi deschid un magazinas online si am nevoie de tot ajutorul posibil
Multumesc.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests