ACTE FRONTIERA-URGENT

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
Patrizz

ACTE FRONTIERA-URGENT

Post by Patrizz » 24 Mar 2006, 12:52

Am nevoie de un raspuns cu care nu m-a ajutat nimeni.
Sc X din Romania vinde la SC Y din Grecia. Clientul meu Y imi spune: nu imi trimite mie marfa, ca eu o vand mai departe lui Z din Germania, livreaz-o lui direct, in Germania. Intrebarea mea este:cum livrez marfa in Germania fara sa fie insotita de factura?Pentru ca eu nu pot sa atasez marfii factura adresata lui Y, iar pe cea a lui Y adresata lui Z nu o am.

Se poate sa paraseasca tara doar cu Packing List si DDT? (in DDT sunt specificate toate cele trei parti: 1.de unde pleaca marfa. 2. destinatarul facturii. si 3. destinatarul marfii). Ma intereseaza exact legea unde scrie ce acte insotesc marfa la export. Trebuie sa existe o modalitate sa pot trimite marfa fara factura, nu pot avea incredere in soferi sa le-o dau pana la frontiera si dupa asta sa aiba grija sa nu o vada destinatarul.

Sper ca m-am facut inteleasa. Va rog mult ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac, am un asemenea export si sunt disperata. Astept un raspuns cat mai urgent.
Multumesc

meri

Post by meri » 24 Mar 2006, 19:44

Din cate stiu eu, la noi la firma se proceda astfel: se intocmea un Decont, 5 Facturi, 5 Packing list-uri, o Nota de Consum. Soferului i se inmanau doua facturi (cred ca 2, una lasata in vama in partea cealalta si una sa ajunga la destinatar) si 2 Packing List-uri.

Patrizz

Post by Patrizz » 25 Mar 2006, 10:07

Ai avut acelasi caz ca al meu? Intrebarea mea este cum fac sa nu ii dau factura?

meri

Post by meri » 26 Mar 2006, 22:40

Daca tu esti persoana care intocmeste factura, ce te impiedica sa-i schimbi destinatarul? Nu ai cum sa-l trimiti pe sofer in vama fara factura. pe ce baza se intocmeste atunci declaratia vamala?

Patrizz

Post by Patrizz » 27 Mar 2006, 08:03

Cum sa schimb destinatarul? Destinatarul facturii mele este Grecia nu Germania, ce fac ii fur clientul clientului meu? Eu vama o fac cu factura mea, nu este problema, ma intereseaza la frontiera ce ii trebuie soferului. Declaratia normal ca se intocmeste.

marexim

Post by marexim » 19 Apr 2006, 11:48

Patrizz wrote:Cum sa schimb destinatarul? Destinatarul facturii mele este Grecia nu Germania, ce fac ii fur clientul clientului meu? Eu vama o fac cu factura mea, nu este problema, ma intereseaza la frontiera ce ii trebuie soferului. Declaratia normal ca se intocmeste.

daca clientul tau din grecia nu se fereste de clientul sau din germania in privinta pretului si a provenientei marfii pur si simplu in afara de vinzator si cumparator, pe factura mai faci o rubrica destinatar consignee asta daca nu exista, doar ca in loc sa treci tot cumparatorul o sa treci acolo destinatarul adica firma din germania.
Clientul tau ti-a cerut doar sa o livrezi in germania la adresa respectiva nu sa o si vinzi, corect?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests