Taxe Vamale ONG

Discutii privind Dreptul Vamal
Post Reply
Iulian

Taxe Vamale ONG

Post by Iulian » 04 Mar 2006, 12:52

Buna ziua ,
Am si eu o intrebare.Se platesc taxe vamele,accize,TVA pentru urmatoarele cazuri:
-masina cumparata din Germania pe ONG si nu persoana fizica?
-sau daca as primi donatie pe ONG o masina de la o persoana fizica din Germania?
Am citit intr-o lege mai veche:
- Art. 5. - Este scutit de taxe vamale importul urmatoarelor categorii de bunuri:
- ajutoare si donatii, cu caracter social, umanitar, cultural, sportiv, didactic, primite de organizatii sau asociatii nonprofit cu caracter umanitar sau cultural, ministere si alte organe ale administratiei publice, sindicate si partide politice, organizatii de cult, federatii, asociatii sau cluburi sportive, institutii de invatamint, fara a fi destinate sau a fi folosite pentru subventionarea campaniei electorale sau a unor activitati ce pot constitui amenintari la siguranta nationala

luc4s

Post by luc4s » 04 Mar 2006, 20:19

Stiu ca nu mai merge treaba ca altadata, trebuie ca masina chiar sa fie folosita de ong, si ma gandesc ca nu asta se vrea. :grin:

Iulian

Post by Iulian » 05 Mar 2006, 12:45

Eu chiar am ONG.Normal ca as vrea sa o iau pe persoana fizica in primul rand dar decat sa platesc cel putin 1500 euro mai bine o cumpar pe ONG.Si am inteles ca daca vrei sa-i schimbi destinatia mai incolo,adica sa o treci pe persoana fizica va trebui sa platesti taxele vamale la timpul respectiv.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests