PROCURORI-fosti politisti

Vesti de interes.
Post Reply
ss

PROCURORI-fosti politisti

Post by ss » 25 Feb 2006, 00:59

Transferul politistilor de la CP in Parchet este o idee sustinuta se pare de Botos si Blaga (in spate fiind desigur Basescu,care stie el ce stie).
Nu e prost deloc Basescu a inteles foarte bine unde se concentreaza din punct de vedere juridic puterea-parchetele(procurorii conduc si controleaza anchetele,propun si trimit in judecata,administreaza orice fel de probe,au politia in mana etc);in fapt daca iti faci treaba profesionist (dosar beton) judecatorii nncanta dupa partitura care le este prezentatann,si asta se intampla in 90% din dosare.
De aia nu s-a dorit independenta parchetelor atata timp,de asta a existat controlul politic-daca controlezi instrumentarea dosarelor,controlezi totul.
Insa in noul context,cand independenta procurorilor este la cel mai inalt nivel existent vreodata(Macovei a facut o revolutie sub acest aspect;procurorii sunt si vor ramane magistrati,sa va fie clar,indiferent de opiniile unora de pe acest site-dicutiile astea privind statutul procurorului ridicate de unii de vreo 5-6 ani nu au avut si nu vor avea nici un rezultat,si nici nu au cum,din simplu motiv ca nu poti pune in discutie drepturi castigate),cand tendinta este clara(vom avea probabil pozitia procurorilor italieni,greci,spanioli,belgieni,austrieci-acolo statutul proc. este extraordinar),cand independenta pe solutii are rezultate ,Basescu a inteles-nu mai pot fi trecuti in executiv,asa ca trebuie sa ne plasam oamenii printre ei,asa vreo 1200.
Este extraordinar,desi se opun de 4 ani ca CP sa treaca direct la parchete-ca politie judiciara in ministerul public(asa cum este in toate tarile UE-si cum s-a facut la DNA si DIICOT),accepta sa finanteze 1200 de posturi de procurori-fosti politisti;ce mai,planul este clar si totul sub scuza lipsei de oameni in sistem.
Daca nu ar fi fost ministeriatul blestematei Stanoiu (care a strans puternic surubul;femeia asta a avut o politica de resurse umane catastrofala),azi nu ar fi putut invoca motivatia asta-e nevoie de oameni intr-adevar,dar toti doritorii numai prin CONCURS!
Sunt sigur insa ca nu vor putea sa faca mutarea asta administrativa (am auzit ca intentionau doar cu CV si dosar),CSM se va opune-si ei decid in privinta asta;CSM nu va accepta ptr. ca noi procurorii nu vom accepta si ei raspund ptr. mandatul primit(cel putin sectia de procurori),de altfel se incalca tot ce vreti-legislatie,constitutie,masura fiind din start ilegala.
Nu am nici o problema cu politistii (eu personal lucrez bine cu ei-alti colegi nu prea,multi stiu carte),insa daca vor sa-si schimbe statutul sa dea concurs,cum am facut toti(ar fi corect sa le echivaleze 5 ani la CP ca vechime).
Ptr. politistii de pe site ,nu va bucurati-oricum,nu erati voi vizati,jocurile sunt ptr. altii care vor o mica schimbare de statut(mai bun,de magistrat-ca doar e in sensul integrarii in UE).

tristan

Post by tristan » 25 Feb 2006, 11:38

de ce era nevoie de inca un topic? :x

luc4s

Re: PROCURORI-fosti politisti

Post by luc4s » 25 Feb 2006, 13:15

ss wrote:
Insa in noul context,cand independenta procurorilor este la cel mai inalt nivel existent vreodata(Macovei a facut o revolutie sub acest aspect
Esti asa sigur de ceea ce spui? :roll:
Sau teoretic?

Si cu privire la buna colaborare, pentru multi asta inseamna ca sunt de treaba daca politistul face ce spun eu.
Sunt curios sa vad cate plangeri impotriva solutiei sunt facute de organele de Cp, pe toata tara, pe anul 2005 :evil:

AxaX

Post by AxaX » 25 Feb 2006, 13:26

Pentru ca esti greu de cap si nu pricepi ca ai ce ai cu cei care vor sa sustina dreptatea si adevarul. Tristetea de tine tu esti cu cei inculpati care te reprezinta. Trist sa vezi o ameteala ca tine pe forum, so Piss-weak


No longer.

In a huge criminal-justice shake-up, Romania is replacing most of its judges and prosecutors. Last year 1,200, nearly a third of the total, quit. The old lot cannot be sacked; the judiciary is independent. But a new law makes staying unattractive, by requiring officials and their families to publish their assets and incomes on the internet. Villas, cars and other toys are no longer perks of corruption, but an embarrassment. There has been much ridicule of the excuses made by former untouchables. Mr Nastase said his wealth came from his wifens elderly aunt, who had applied previously hidden talents to the property market.

florian267

Post by florian267 » 25 Feb 2006, 16:53

AxaX, faci parte cumva din axa Bucuresti - Londra - Washington?

luc4s

Post by luc4s » 25 Feb 2006, 20:13

Cel mai probabil Bucuresti-Balaceanca-Socola

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests