Avocatul din oficiu. Luare de mita

Discutii privind Dreptul Penal
Post Reply
adnonses

Post by adnonses » 04 Apr 2006, 16:00

din cate stiu eu un avocat stagiar nu poate fii subiect activ al infractiunii de laure de mita,ar putea fii insa subiect activ al infractiunii de evaziune fiscala,din cate imi aduc aminte dar nu mai stiu pe unde am citit un avocat poate fii subiect activ al infractiunii numai in masura in care face parte din conducerea baroului si banii sunt primiti ptr. a indeplinii sau nu un act care se inscrie in acesta activitate de conducere a baroului

krisstina

Post by krisstina » 05 Jul 2006, 05:27

mariusms wrote:Avocatul din oficiu are o situatie cu totul deosebita decat avocatul ales. In cazul avocatului din oficiu, cred ca nu putem vorbi de mandat, ca la avocatul ales.
"...reprezentarea neputand fi decat legala sau conventionala, aparatorul din oficiu nu poate avea calitatea de reprezentant.

Reprezentarea legala poate avea loc doar in cazul persoanelor lipsite de capacitatea de a sta in justitie sau al persoanelor juridice, iar reprezentarea conventionala numai in baza unei conventii de mandat.

Delegatia emisa de baroul de avocati nu atribuie calitatea de reprezentant aparatorului desemnat din oficiu, ci numai celui ales, caci numai in acest caz, avand la baza alegerea facuta de parte, ea dobandeste si valoarea unei imputerniciri. (C.A.B., s. a II-a pen., dec. nr. 349/1998)

(Ion Neagu, Carmen Paraschiv, Mircea Damaschin, Drept procesual penal - practica judiciara, teste grila, Universul juridic, Buc., 2003, pg. 22, 210.)

norocel

Post by norocel » 05 Jul 2006, 05:54

Interesanta speta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests