ce infractiune a savarsit?

Discutii privind Dreptul Penal
croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 22:53

marius, ai dreptate, lichidatorul imi va opune cu siguranta acest lucru dar eu voi depune totusi cerere de inscriere, nu e mare taxa;

si ii voi face si plangere;

mariusms

Post by mariusms » 24 Nov 2005, 23:23

Mult, mult succes! Sper sa ma tii la curent cu ce faci in cazul acesta, mai ales pe latura penala.

croc

Post by croc » 24 Nov 2005, 23:47

evident!!!!

eu cred ca va lua un mare NUP; :(

daca ia NUP, inseamna ca eu am savarsit infr. de denunt calomnios? :?

mariusms

Post by mariusms » 25 Nov 2005, 00:24

Vroiam sa-ti las tie placerea de a incadra juridic faptele. Dar vad o asa descurajare la tine, incat nici nu pot sa adorm pana nu rezolvam speta asta (sau macar incercam :lol: ) .
"Directorul" respectiv si-a atribuit o calitate mincinoasa pentru a beneficia, prin inselaciune, de folosirea injusta a automobilului. Va raspunde cel putin pentru infractiunea de inselaciune agravata (art. 215 alin.2, pentru ca si-a atribuit o calitate pe care nu o mai avea). Dar poate fi si inselaciune in concurs real cu falsul in inscris sub semnatura privata, prin contrafacerea subscrierii (prin folosirea unei stampile false).

excalibur

Post by excalibur » 25 Nov 2005, 08:56

Directorul asta a incheiat contractul cu scopul de a folosi el masina?
Stii sigur ca directorul asta nu figura la ORC ca reprezentant al societatii in numele careia a semnat contractul?
Ai vazut hotararea judecatoreasca prin care s-a ridicat dreptul de administrare si a fost imputernicit lichidatorul cu administrarea societatii?

mariusms

Post by mariusms » 25 Nov 2005, 09:39

Din moment ce sunt in faliment, asa ar trebui sa fie. De aceea am zis ca mai trebuie reflectat si nu am spus decat ca este posibil sa avem aceste infractiuni.
Croc va analiza si va face ceea ce crede ca se impune. :cafea: :(%):

excalibur

Post by excalibur » 25 Nov 2005, 09:42

Am intervenit pentru ca stiu ca de regula in astfel de situatii se da NUP pentru ca lipseste latura obiectiva si as vrea sa inteleg si eu de ce pentru ca pana una alta observ ca in cazul contractelor nu prea se retine inselaciunea.
Stii ceva practica in care sa se retina inselaciunea in conventii?

:cafea:

mariusms

Post by mariusms » 25 Nov 2005, 09:54

Am ceva cazuri cu administratori de societati, care s-au lasat si cu 15 ani de condamnare. Am vazut ca se da NUP de regula la infractiunea din Legea consignatiei, dar aici, am avea clar infractiuni.

excalibur

Post by excalibur » 25 Nov 2005, 09:57

Daca sunt publicate spune-mi si mie unde.
Daca nu atunci macar spune ceva despre motivele care au stat la baza solutiei de condamnare.
Nu neaparat astazi ca este ziua ta dar odata, candva, cand poti si iti amintesti.

mariusms

Post by mariusms » 25 Nov 2005, 10:01

Sa le caut in arhiva de la job si am sa-ti spun. Iti dai seama, ca de luni incolo. :cafea:

croc

Post by croc » 25 Nov 2005, 12:59

Excalibur wrote:Directorul asta a incheiat contractul cu scopul de a folosi el masina?
Stii sigur ca directorul asta nu figura la ORC ca reprezentant al societatii in numele careia a semnat contractul?
Ai vazut hotararea judecatoreasca prin care s-a ridicat dreptul de administrare si a fost imputernicit lichidatorul cu administrarea societatii?
nu a declarat asta, dar e evident ca el le-a folosit;
da, am extrase de la ORC cu reprezentantii societatii;
directorii nu sunt inregistrati la ORC; in mod normal, au drept de reprezentare, dar conform legii 31/1990, la data pronuntarii de deschidere a procedurii de faliment, se ridica de drept dreptul de administrare al administratorului; de aici rezulta ca nici directorul nu mai are drept de reprezentare;
am hotararea de imputernicire a lichidatorului;

de unde stii ca e ziua lui mariusms?

excalibur

Post by excalibur » 25 Nov 2005, 13:16

Stiu ca este ziua lui pentru ca i s-a urat "la multi ani!" :razz:

Cu reprezentarea vreau sa te intreb ce te-a determinat sa crezi ca lucreaza pentru societate daca la ORC nu era trecut ca persoana care sa reprezinte societatea si imputernicire de la cei care erau trecuti la ORC nu avea?

croc

Post by croc » 25 Nov 2005, 13:26

pai el s-a dat drept director general;
asa scrie in contract unde a si semnat;


stiu ce o sa-mi zici :(
ca trebuia sa-i cer imputernicire;

:(

excalibur

Post by excalibur » 25 Nov 2005, 13:32

Crezi ca mie nu mi s-a intamplat? :-(
A venit cineva despre care stiam ca este director la o societate, a semnat si contractul si cand sa se execute obligatiile mi s-a spus ca domnul respectiv nu are dreptul ca reprezinte societatea, ba chiar este in conflict cu cei care reprezinta societatea. :oops:
In cazul meu insa societatea a beneficiat de prestatiile pe care le datoram in baza contractului asa ca a fost obligata la plata dar pe imbogatire fara justa cauza nu pe contract.
In instanta s-a pus problema inregistrarilor de la ORC.

fanfanlatulipe

Post by fanfanlatulipe » 25 Nov 2005, 14:36

incearca sa-l incadrezi la vreo infractiune din legea 31/1990

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests